کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 04 بهمن 1399   Saturday 23 January 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 مهر 1394

صفحه خبر: صفحه آخر

اتحاد و همدلی در بین اقوام و خرده فرهنگ‌های مختلف یک ملت، غنیمتی است که جز در سایه برخی اشتراکات و تحرکات مشترک حاصل نخواهد شد. در واقع در روزگاری که بهانه‌های زیادی برای تفرقه و جدایی بین اقوام، فرهنگ‌ها و ملل مختلف بروز پیدا کرده است، واقعه‌ای مانند عاشورا یکی از عوامل وحدت زا در بین مردم ما است از این جهت که می‌تواند با توجه و تاکید بر اشتراکات، وجوه تمایز و اختلاف ساز را به حاشیه براند. در عصری که عوامل بیشماری مانند جنگ، نوع کشی، قحطی، خشکسالی، تکنولوژی، مشغله‌های کاری و فکری گوناگون و. .. دست به دست هم داده اند تا انسان‌ها در مناسبات خویش، عواطف و اخلاقیات را به حداقل برسانند و هر یک فلسفه‌ای مختص به خود برای جدایی و تفرقه بین انسان‌ها و انسانیت دارند، تکیه بر این فرهنگ اصیل، سرمایه‌ای است که به راحتی در اختیار یک ملت قرار نگرفته و در وجود یک یک آنها نهادینه نمی‌گردد.
تلاش در راستای جست‌و‌جوی عواملی که منجر به ماندگاری، حفظ حیات و استحکام هر ملت می‌گردد نهایتا منتج به متغیرهایی می‌شود که اعضا و خرده فرهنگ‌های یک ملت را زنجیروار به یکدیگر پیوند می‌دهد. سرمایه‌های بزرگ برای پایداری و انسجام یک اجتماع نه با پیشرفت‌های تکنولوژیکی صرف حاصل می‌گردد و نه با بی توجهی و انکار آداب و سننی که در تاریخ و ذهن یک ملت نهادینه شده است. بدون توجه به اینکه امروزه و پس از گذشت دهها قرن، جمع زیادی از مسلمین، جانفشانی گروهی که عطای زندگی در دنیا را به لقایش بخشیده و جانشان را بر سر آرمان‌های خویش نهاده اند مقدس و شایسته توجه می‌دانند، می‌توان ادعا نمود که فارغ از همه تاثیر و تاثرات مذهبی، دینی، عقیدتی و. .. عاشورا منجر به یک تحول در زمینه اجتماعی جامعه ما گردیده است. به راستی کدام رویداد تاریخی، اجتماعی، مذهبی و. .. توانسته است این چنین پیروان یک مکتب را زنجیروار به یکدیگر پیوند دهد.
همانطور که هر چهره‌ای در کربلا یک نسل بوده و از نکات لطیف کربلا نیز همین است که هر چهره‌ای درکربلا یک تیپ اجتماعی است و می‌توان نمایندگان همه انسان‌های کل تاریخ را در کربلا پیدا کرد، شاید بتوان گفت در مراسم عزاداری محرم و عاشورا نیز عزاداری همدلانه افراد مختلف از پیر و جوان گرفته تا فقیر و غنی نشانه مثبتی از یک دلبستگی و انسجام اجتماعی است. در حقیقت پیوستگی و استمرار فرهنگی کوچک ترین هدیه‌ای است که وفاداری به عاشورا نصیب جامعه ما خواهد نمود. به قول دکتر محسن رنانی اگر دموکراسی یعنی تمرین دموکراسی و فوتبال نیزبه معنی تمرین فوتبال است، می‌توان محرم را نیز مجالی برای تمرین وحدت و همبستگی نامید. تمرینی که هیچ عرصه‌ای بهتر از این ایام و هیچ بهانه‌ای بهتر از عاشورا برای آن وجود نخواهد داشت.
البته هر قدر تکیه بر ویژگی‌های مناسب و مقدس حائز اهمیت و وحدت‌زا باشد تاکید بر آداب و رسومی که منجر به تفرقه و کدورت میان اقشار و اقوام مختلف در یک کشور می‌شود نیز سمی است که می‌تواند "این مناسبت مقدس برای برخی از مردم را" به واقعه‌ای نامیمون برای عده‌ای دیگر تبدیل نموده و نهایتا جدایی و تفرقه بین خرده فرهنگ‌ها را در پی داشته باشد.
بنابراین باید توجه کرد همانقدر که احترام و تاکید بر سنت هایی که از یک طرف برای یک ملت مقدس بوده و از طرف دیگر باعث تقویت وحدت و استحکام فرهنگی و اجتماعی می‌شود فرخنده و میمون است تاکید بر رفتارهایی که منجر به شعله ور شدن آتش کینه توزی در میان اقوام و اقشار دیگری با اندیشه و مبانی فکری متفاوت گردیده به دور از تعقل است.متاسفانه محرمی که می‌تواند پرچم اتحاد انسانی را برافرازد و سنگری سخت در مقابل افراط گران و تفرقه اندازان ایجاد کند، با نادانی و تندروی برخی افراد گاهی از مسیر خود منحرف می‌گردد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام