کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 28 فروردین 1400   Saturday 17 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 12 مرداد 1399

صفحه خبر: اجتماعی

یک کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: آمریکا به دنبال این است که اروپایی‌ها را در مسئله تمدید تحریم تسلیحاتی ایران قانع کند گرچه از طرف دیگر بعید است با روسیه و چین در این مورد به توافق برسد. حسن بهشتی پور در گفت‌وگو با ایسنا درباره تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفت: این مسئله دارای دو بخش است، یک قسمت مربوط است به تحریم تسلیحاتی ایران که 27 مهر ماه سال جاری زمان آن به پایان می‌رسد و آمریکا تلاش می‌کند تا آن را مجددا تمدید کند.
وی افزود: بخش دیگر به سیاست‌های آمریکا نسبت به برجام ارتباط پیدا می‌کند وقتی آمریکایی‌ها در جلسه قبلی این مسئله را مطرح کردند از 15 عضو، 14 عضو اعلام کردند که برجام یک سند بین‌المللی معتبر است و باید اجرا شده و ادامه یابد. بنابراین تنها آمریکا که از برجام خارج شده است در اقلیت قرار گرفت. این کارشناس مسائل سیاسی همچنین بیان کرد: اما در موضوع تمدید تحریم تسلیحاتی، کشورهای اروپایی مانند انگلیس، فرانسه و آلمان تاکید داشتند که زمان تمدید تحریم‌ها باید محدود و حدودا سه ساله باشد اما آمریکا نظرش بر دائمی کردن تحریم‌ها است. یعنی کشورهای اروپایی با آمریکا در زمینه اصل موضوع هم نظر بودند و اختلاف شان بر سر مسئله زمان بود. بهشتی پور همچنین با اشاره به موضع کشورهایی مانند روسیه و چین اظهار کرد: روسیه و چین معتقدند که تحریم‌ها باید پایان یابد چون ایران به تعهداتش در برجام عمل کرده است در این زمینه حتی چین بیانیه رسمی داد و نماینده روسیه هم به صورت شفاهی موضع کشورش را اعلام کرد.
وی خاطرنشان کرد: تردیدی نیست که چین و روسیه به واسطه این که ایران متعهد به برجام است و تعهداتش را اجرا می‌کند به نفع‌شان است که ایران در برجام بماند بخاطر این که پیش از این‌ها چین و روسیه با آمریکایی‌ها هم نظر بودند و حتی به قطعنامه‌های 6گانه رای مثبت می‌دادند اما چه شد که دیگر این کار را نکردند، آنها دیدند که ایران به برجام متعهد شده و آن را اجرا می‌کند بنابراین از این جهت برجام برای روسیه و چین حائز اهمیت بود که به صلح و امنیت و عدم اشاعه سلاح هسته‌ای کمک می‌کند. این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: دلیل مخالفت روسیه و چین با تحریم تسلیحاتی، یکی متعهد بودن ایران در قالب برجام و دلیل دیگر بازار خوب برای فروش سلاح به ایران بود لذا تمایل دارند بعد از برداشته شدن تحریم‌ها به ایران سلاح بفروشند و از طرفی تحریم‌ها جلوی صادرات و واردات به ایران را گرفته است. بهشتی پور تاکید کرد: از این جهت چین و روسیه بعید است که با آمریکا به توافق برسند آمریکا اگر این دو کشور را با خود موافق نکند آنها با حق وتو مانع از تصویب قطعنامه‌ها می‌شوند.
وی ادامه داد: البته اروپایی‌ها همچنان اختلاف شان بر سر مسئله زمان است، آمریکا هم امیدوار است اگر نتواند از این طریق کاری انجام دهد از مکانیسم ماشه استفاده کند در حالی که خود اشتباه بزرگی مرتکب و از برجام خارج شده و نمی‌تواند مکانیسم ماشه را راه بیاندازد. وی با اشاره به سفر برایان هوک جهت موافق کردن کشورها برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفت: هوک به دنبال این است که در مورد زمان اروپایی‌ها را قانع کند و شاید هم به دنبال استفاده از مکانیسم ماشه است در حالی که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که دنبال مکانیسم ماشه نیستیم و این مسئله را پیچیده‌تر می‌کند بنابراین برایان هوک آب در هاون می‌کوبد و بعید است به جایی برسد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام