کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 28 فروردین 1400   Saturday 17 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 21 تیر 1399

صفحه خبر: سیاسی

دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات در واکنش به نامه اخیر روسای کمیسیون‌های مجلس به رییس جمهوری اظهار کرد: اینکه آنها به روحانی گفتند از راه خود برگردد، منظورشان را متوجه نمی‌شوم! آقای روحانی باید به کجا برگردد؟ باید روشن کنند منظورشان سیاست‌ داخلی و خارجی است یا اقتصاد و برجام؟ آنها اول باید موضوع را مشخص کنند سپس برنامه و ابزار در اختیار دولت قرار دهند.
به گزارش ایرنا، علی صوفی دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات با اشاره به تحولات هفته‌های اخیر میان مجلس و دولت و با تاکید بر اینکه با فشارهای بی‌دلیل و رویکردهای جناحی کاری از پیش نمی‌رود، گفت: فکر می‌کنم روحانی هر آنچه در توان داشت انجام داد و در این شرایط نباید انتظار زیادی از دولت داشت. باید واقع‌بین بود و در سطح کلان درپی حل ریشه‌ای مشکلات بود.
دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات با بیان اینکه اقدامات تحریک آمیز برخی از جناح‌ها بعد از برجام در سوء استفاده ترامپ از شرایط تاثیر داشت، یادآور شد: گرچه آمریکا نتوانست اجماع بین المللی علیه ایران به وجود آورد ولی به هر حال با خروج از برجام، تحریم‌ها را شدت بخشید.
صوفی با بیان اینکه در این شرایط دامن زدن به تنش در کشور کارساز نیست، اظهارداشت: اگر وجهه همت مجلس یازدهم در همراهی با دولت، کاهش تنش‌های بین المللی باشد، می‌توان امیدوار بود با حفظ دستاوردهای منطقه‌ای به دنبال راه حلی در جهت تامین منافع ملی باشیم.
وی خاطرنشان کرد: این مجلس از آنجا که رابطه خوبی با نهادهای خارج از دولت دارد باید تلاش کند منابعی را برای کمک به اقتصاد جذب کند که این کار با تعامل و تقنین امکان‌پذیر است.صوفی با تاکید بر کارایی مدیریت واحد در اداره کشور، اظهار کرد: در جریان بحران کرونا دیدیم که حاکمیت یکپارچه پشت دولت ایستاد و این بحران مدیریت شد. همکاری‌های مردم چشمگیر و کمک‌های مردم بی‌نظیر بود و فرهنگ خاص ایرانی‌ها به کمک دولت و حاکمیت آمد.
این فعال اصلاح‌طلب گفت: من چندین‌بار استاندار و وزیر دولت اصلاحات بودم.
در استان‌ها به دو شکل می‌توان عمل کرد؛ یکی اینکه نگاه کوتاه مدت داشته باشیم و دیگری رویکرد توسعه‌ای است. نگاه کوتاه‌مدت این است که به مراجعات فردی مردم پاسخ داده شود ولی در نگاه توسعه‌ای کاری به افراد نداریم مستقیم به سراغ تقویت زیرساخت‌ها، مزیت‌های نسبی و اقتصادی استان و کشور می‌رویم. مزیت‌های نسبی، اقتصادی و بین‌المللی را شناسایی کرده و روی آنها کار کنیم. در این صورت است که با ایجاد اشتغال، مشکلات مردم برطرف می‌شود.
دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات با تاکید بر اینکه حاکمیت و دولت باید نگاه توسعه‌ای داشته باشند، گفت: خیلی فرصت‌ها از دست رفتنی است. برخی می‌گویند نفت ذخیره می‌کنیم و بعداً صادر می‌کنیم ولی نباید فراموش کرد که همه مزیت‌های نسبی اقتصادی و بین‌المللی این گونه نیست، خیلی از مزیت‌ها و فرصت‌ها در رقابت بین المللی از دست می‌رود اگر ما در بازار حضور نداشته باشیم آنرا از دست می‌دهیم و رقبا برای همیشه جای ما را می‌گیرند.
وی با بیان اینکه این معادله علاوه بر بازار نفت و انرژی در مورد بازار فرش، پسته، پتروشیمی‌و ... هم صدق می‌کند، گفت: تحریم‌ها به شدت به بازار و مشتریان ما لطمه می‌زند. همچنین محدویت‌هایی که بر اثر معطل ماندن کنوانسیون‌های مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) باعث از بین رفتن کانال مبادلات مالی و عقب ماندن از توسعه روابط مالی با دنیا -که به شدت وابسته به فناوری است- می‌شود که از این ناحیه هم تکنولوژی روز دنیا را از دست می‌دهیم.
صوفی نپیوستن به FATF را از موانع توسعه توصیف کرد و افزود: این قبیل امور باید در اولویت و فصل مشترک و محور تصمیمات قوای سه گانه و نهادهای دیگر باشد که منافع ملی را محور قرار دهند.
وی منافع ملی را در سه سطح دسته‌بندی کرد و گفت: دسته اول «منافع بقا» است که بدون آنها ایرانی وجود نخواهد داشت در حفظ این منافع، کسی نباید تعارف کند و حتی منافع دیگر را باید فدای بقا کرد. دومی‌«منافع حیات» مانند فرصت‌ها و مزیت‌های نسبی و اقتصادی است. این فعال سیاسی با بیان اینکه از دست دادن این دو منافع جبران ناپذیر است، گفت: ممکن است منافع بقای ما وجود داشته باشد ولی مزیت‌ها نباشند که غیبت آن به حیات، ممات و زندگی ما وابسته است. منظور اینکه بعد از اطمینان از بقای کشور باید به دنبال استفاده از فرصت‌های داخلی و خارجی برویم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام