کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 13 مرداد 1400   Wednesday 4 August 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 18 تیر 1399

صفحه خبر: سرمقاله‌ها


موضوع حقوق نمایندگان مجلس که در روزهای اخیر بحث‌هایی را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است را نباید صرفا در این زمینه ارزیابی کرد که چرا نمایندگان مجلس آنطور که به طور رسمی اعلام شده 11 میلیون تومان حقوق می‌گیرند، بلکه سوال اصلی این است که چرا قاطبه مردم چنین درآمدهایی را ندارند و حقوق‌هایی حدود 2 تا سه میلیون تومان برای اکثریت بخش‌ها از جمله قشر کارگری وضع شده است. در واقع با توجه به اینکه ارزش پول کشور به شدت افت کرده است شاید این توجیه مطرح شود که حقوق 11 میلیونی حقوق بالایی نیست، البته چنین موضوعی واقعیت دارد اما به هرحال بخش اعظم جامعه از چنین درآمدی محروم است. با توجه به اینکه نمایندگی همانگونه که از اسم آن پیدا است به معنای نمایندگی مردم عادی در سطح ساختار سیاسی است، بنابراین طبیعی است که انتظار بر این باشد که حقوق نماینده با قاطبه مردم برابر یا نزدیک باشد حال این عدد هرچه که باشد بحثی جداست بلکه موضوع این است که همخوانی میان این دو گروه وجود داشته باشد. در واقع چنین تفاوت و شکافی است که منجر به
بحث برانگیز شدن حقوق نمایندگان در فضای مجازی شده است.
از سوی دیگر طبیعی است وقتی نمایندگان درآمدی متفاوت از مردم داشته باشند نمی‌توانند آنطور که باید و شاید مشکلات مردم را درک کنند و به دنبال چاره‌ای برای تغییر وضعیت زندگی مردم باشند و به عبارتی شکاف ادراکی ایجاد می‌شود. علاوه بر این وقتی نمایندگان مجلس داعیه حمایت از مردم و دفاع از حقوق آنها را دارند باید در این زمینه تلاش عملی کنند تا شکاف‌های موجود برطرف شود. در مجلس هفتم و هشتم که نگارنده در بهارستان به عنوان نماینده مردم فعالیت داشتم حقوق نمایندگان با حقوقی که مردم در سایر بخش‌ها دریافت می‌کردند مانند امروز تفاوت معناداری نداشت و حتی برخی نمایندگان که عضو هیئت علمی بودند به دلیل اینکه حقوق دانشگاهی آنها بیشتر بود، حقوق خود را از همان دانشگاه دریافت می‌کردند. بنابراین در شرایط حاضر که چنین شکافی ایجاد شده لازم است شرایطی فراهم شود که نماینده مردم با مردم در وضعیت دست کم نزدیک به یکدیگر قرار گیرند!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام