کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 18 تیر 1399   Wednesday 8 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 11 تیر 1399

صفحه خبر: صفحه آخر

آفتاب یزد – گروه شبکه: کرونا این روزها به گونه‌ای افسار پاره کرده که شرایط را برای برخی از شهرهای کشورمان بحرانی کرده است. با توجه به آمارهای وزارت بهداشت از تعداد روز افزون مبتلایان به این بیماری و هشدارهای آنها نسبت به رعایت بهداشت برای پیشگیری از کرونا، گزاف نیست بگوییم که شرایط حال حاضر به مراتب از روزهای نخست ورود کرونا به کشور بدتراست. اوج‌گیری دوباره کرونا هم به آغاز فصل گرما، بی‌خیال شدن مردم نسبت به آن و بازگشایی مشاغل بر می‌گردد. انگار هشدارها در این زمینه بی‌فایده است و مردم با خیال راحت بدون زدن ماسک در خیابان تردد می‌کنند و سفر می‌روند. موضوعی که سبب نگرانی مقامات بهداشتی شده است.
> ماسک بزنید؛ کرونا جدی جدی آدم می‌کشد
آنقدر که معاون کل وزارت بهداشت ضمن اشاره به افزایش موارد بروز و فوتی کووید-19 در کشور، گفت: «اینکه برخی محدودیت‌ها بازگردد اجتناب ناپذیر است و همانطور که ستاد ملی کرونا با ماهیت شهرستانی تصویب کرده است، اکنون شش استان به علاوه استان تهران درخواست‌هایی در این زمینه داشتند و حتی برخی موارد با این اختیار در استان‌هایی که درخواست داشتند با محدودیت مجدد مواجه شده‌اند.» به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی گفت: «اخیرا یکی از عواملی که منجر به مرگ و میر شده با توجه به فاصله یک ماهه از تعطیلات عید فطر و برگزاری جشن‌ها در برخی استان‌ها مانند خورستان، هرمزگان،‌ بوشهر، کردستان،‌ کرمانشاه و آذربایجان که پیک‌های بیماری هم در آن‌ها است، سبب شده است که به آمار ۱۶۲ مرگ در روز برسیم. فرض کنید اگر این عدد ۱۶۲ مرگ را ضرب در تعداد روزهای یک سال کنیم، با چه عددی از مرگ و میر مواجه خواهیم شد؟ حتی اگر آمار مرگ و میر روزانه به عدد ۱۰۰ هم برسد باز سالانه حدود ۳۶ هزار مرگ را به دنبال خواهد داشت.» وی در ادامه اظهار کرد: «در خوشبینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها، ۱۲ الی ۱۴ ماه دیگر ممکن است واکسن کووید۱۹ در دسترس باشد. در صورتی که اتفاق غیرمترقبه‌ای نیفتد که بعید به نظر می‌رسد؛ با این ویروس و این میزان فوتی روبه‌رو خواهیم بود.» معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه هیچ عامل ویروسی تاکنون در این مدت کوتاه کشته نداده است، خاطرنشان کرد: «کرونا شوخی بردار نیست و جدی جدی آدم می‌کشد. اخیرا موارد بستری مبتلایان بدحال و جوان افزایش یافته است و همه اینها یک زنگ خطر و هشداری است و مردم نباید این معضل را شوخی بدانند.» وی با اشاره به اینکه موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ نتیجه جبری و الزامی رفتار مردم در بازگشایی‌ها و عدم رعایت نکات بهداشتی درمانی است، ادامه داد: «هیچ چیزی شوخی بردار نیست. به هر اندازه که تماس‌های اجتماعی را کاهش دهیم،‌ از ماسک استفاده نکنیم، نکات بهداشت فردی را رعایت نکنیم با افزیش موارد ابتلا مواجه خواهیم بود. هدفگیری ما در وزارت بهداشت رسیدن به آمار تک رقمی مرگ و میر بود، اما تقریبا دو هفته‌ای می‌شود که ارقام مرگ و میر سه رقمی شده است.» وی مهم‌ترین اقدام محافظتی مردم را استفاده از ماسک خواند و تصریح کرد:« به محض خروج از خانه باید از ماسک استفاده کنند. رعایت نکات بهداشتی، بازی نکردن با ماسک و... بسیار مهم است. از مردم می‌خواهم به هیچ عنوان از منزل خارج نشوند مگر اینکه خروج از خانه با هدف اقتصادی باشد.»
> کمپین من ماسک می‌زنم
همانطورکه معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرده است یکی از مهم‌ترین اقدامات محافظتی
مردم، استفاده از ماسک است. اما گرمای هوا باعث شده که بسیاری از مردم از این مهم غافل شوند. حالا علاوه بر مسئولان وزارت بهداشت، کاربران شبکه‌های اجتماعی هم وارد میدان شده‌اند و با راه‌اندازی کمپین«من ماسک می‌زنم» از شهروندان درخواست کرده‌اند که هنگام خروج از منزل و برای محافظت از خودشان در برابر این بیماری ماسک بزنند. یکی از مهمترین اهداف ایجاد این کمپین توجه ویژه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب و مسئولین وزارت بهداشت، درمانی و آموزش پزشکی مبنی بر لزوم برخورداری هر فرد از ماسک به عنوان مقابله جدی با ویروس کرونا است.یکی دیگر از اهداف، مقابله جدی برای توقف این ویروس و اهمیت حفظ سلامتی مردم است.
> غم نسازیم
بسیاری از هنرمندان کشور نیز به این کمپین پیوسته‌اند و از مردم خواسته‌اند که حتما از ماسک استفاده کنند. یکی از این هنرمندان صابر ابر است. او در صفحه اینستاگرامی‌اش در این مورد نوشته است: « غم نسازیم. آموزش فرهنگ لزوما کارِ فرهنگی کردن نیست، نوشتن و خواندن و ساختن و غیره، گاهی زندگی در شرایط خاص و رعایتِ یک اصولِ مشخص نهایت ترویج فرهنگ است. همان اوایلی که خبرِ شیوع کرونا بیش از پیش شد و در ایران و تهران باقی شهرها هر روز آمارها افزایش پیدا می‌کرد، به این فکر می‌کردم که یک ویروس کوچکِ
نا اهل تمام شهر را به هم زده! اینبار نه کسی قدرت
دستگیری دارد نه کُشتن، نه با خواهش می‌رود نه با زور! همه جای دنیا هم همین است! از شمال تا جنوب، شرق تا غرب. شروع کردم زندگی را با او و وسواس‌هایش همراه کردن، مدتی قرنطینه کامل، بعدتر و دیرتر تقسیمِ خانه و لباس‌ها و الکل و مواد ضدعفونی‌کننده...و بعد از مدتی کمی آسان گرفتن دوباره و از چندی پیش همه چیز از نو با همان وسواس و رعایت قبلی.ماسک و کرونا و شرایطی که ساخته برایم شبیه به خیلی چیزهاست، نزدنِ ماسک و دلیل‌های عجیب مثلِ اینکه
نفسم می‌گیرد! هوا گرم است! نفسم برمی‌گردد و احساس خوبی ندارم! و کمی
خصوصی‌ کردنش مثل... دارم میرم فلان‌جا! با فلانی قرار دارم با ماسک برم آخه و... (که حتی از تکرار آن‌ها خجالت می‌کشم) هیچ فرقی با خیانت و ورود به زندگی و حریم خصوصی دیگران ندارد!در جهان معاصر غُر به نشدن‌ها و اذیت‌ها و خشونت‌ها و نداشتن‌ها و هر چیزی که از خویش فاصله می‌گیرد راحت است و همانقدر توجیه هر چیزی که از خودمان هم هست راحت!چه چیزی در ما وجود دارد که ما را از استفاده همین تکه پارچه بر روی صورت باز می‌دارد؟ متاسفانه باید بگویم: عدم تهدید و توبیخ و اجبار! چرا همه چیز باید تبدیل به اجبار شود تا ما آن را انجام دهیم؟ منظورم فقط این کشور نیست، نگاه کنید به شهر‌ها و کشورهای مدرنِ جهان، انسانِ معاصرِ کم فهم همه‌جا هست. ما نسبت به هم مسئولیم و باید از هم مراقبت کنیم. درک می‌کنم که همه ما باید کار کنیم و با علم بر وجودِ این جرثومه تباهی زیست کنیم، حتما همینطور است، اما با تمامِ رعایتی که می‌توانیم که این یک بخش بسیار ساده است. ماسک بزنیم. خواهش میکنم از ماسک استفاده کنید. خواهش میکنم. متاسفانه خبرها و اطلاعاتِ خوبی ندارم، اعلام‌هایی وجود دارد که شاید ما آن‌ها را دقیق مطالعه نمی‌کنیم!ضرورت استفاده از ماسک در این روزها و در مکان‌های عمومی بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی یک جنایت به تمام معناست.این جمله را بارها بخوانید: «هر یک‌نفر می‌تواند یک‌نفر از آمار ابتلا را کم کند اما با مرگ. ولی هر یک نفر می‌تواند صدها نفر را از آمار ابتلا حذف کند فقط با ماسک!»
> لطفا ماسک بزنید
بعد از به راه افتادن این پویش در دنیای مجازی و حقیقی بحث استفاده از ماسک در شبکه‌های اجتماعی داغ شده و کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با واکنش شان از مردم در خواست کرده‌اند که حتما ماسک بزنند.
یکی از کاربران در این مورد نوشته است:«لطفا ویروس کرونا را جدی بگیرید تنها راه مقابله با آن استفاده مردم از ماسک و رعایت بهداشت فردی است»
یکی دیگر از کاربران اینطور می‌نویسد:«با وجود اینکه از ماسک متنفرم ولی نمیخوام دوباره کرونا را تجربه کنم یا باعث بیماری یا مرگ کسی بشم پس ماسک می‌زنم»
دیگری نوشت:«حتی اگر قیمت ماسک براتون مشکل هست با افتخار ماسک خانگی تهیه کنید و چهره شهر را هم زیبا کنید اما حتما ماسک بزنید»
کاربران دیگر نوشته اند:«به مدت 20 ثانیه نفستان را حبس کنید و حالا نفس عمیقی بکشید. اگر ماسک نزنید کرونا می‌گیرید و این حبس نفس از 20 ثانیه به 45 ثانیه می‌رسد.»، «اگر همچنان ماسک نمی‌زنی یا ماسک را به جای پوشاندن بینی ودهان در زیر چانه قرار می‌دهی و سخت مشغول گشت و‌گذار هستی و فکر می‌کنی کرونا نمی‌گیری تو انسان شریفی نیستی»، «از همه مردم عزیز کشورم درخواست می‌کنم به خاطر عزیزانمون و برای کادر درمانی خواهشا بیشتر رعایت کنیم تقاضا دارم حتما ماسک بزنید»، «به خودتون و بقیه احترام بگذارید و ماسک بزنید خدایی دیگه با خودتون لج نکنید».


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام