کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 24 فروردین 1400   Tuesday 13 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 تیر 1399

صفحه خبر: سیاسی

یک عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز در اقدامی بی‌سابقه برخی پشت‌پرده‌ها و تبانی‌ها در هیئت مدیره و مدیریت کانون وکلای دادگستری مرکز را افشا کرد.
به گزارش تسنیم، محسن بزرگی عضو فعلی هیئت مدیره کانون وکلا که از نامزدی در دور بعدی انتخابات هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز انصراف داده، در نامه‌ای خطاب به اعضای کانون وکلا نوشته است: اکنون که راه انصراف از ادامه داوطلبی برای عضویت در هیئت مدیره را برگزیده‌ام، مایلم از محضر شریفتان تقاضا کنم این مطلب را تا انتها مطالعه فرموده و سایر عزیزان را نیز از آن آگاه کند. در حالی که ترازوی عمل من در خدمت به شما عزیزان در حوزه‌ی مسائل مالیاتی به قدری هست که همچنان مورد لطف و انتخاب شما باشم، لیکن برای هدف مهم‌تری که در ادامه توضیح خواهم داد، کناره می‌گیرم!
این عضو هیئت مدیره کانون وکلا تاکید کرده است: انصراف اینجانب یک دلیل مهم دارد که در ادامه بدان خواهم پرداخت اما قبل از آن می‌خواهم با شما درد دل کنم. غالب وکلا برای انتخاب مدیران خود و تعیین سکانداران کشتی خاص کانون وکلا دارای تحلیل و بینش عمیق هستند، لیکن اقلیتی نیز وجود دارد که همواره با غبارآلود کردن فضا امکان تشخیص صحیح را از دیگران سلب و آنان را به خطا دچار می‌کنند. رای به اشخاص بر مبنای گرایشات «دوستی و رفاقت، همشهری بودن، استاد و شاگردی، هم‌دفتریَ و...» وضعیت کهن‌ترین نهاد مدنی ایران را به مرز خطر کشانده است.
در این نامه آمده است: اثر وضعی تک تک آراء وکلا در تعیین هیئت مدیره‌ی ادوار گذشته و دوره‌ی فعلی و آثار و تبعات رفتار و تصمیمات مدیران، کاملا مشهود و قابل تحلیل و ارزیابی است. به عنوان یک فرد مطلع و مشرف که تحلیل جامعی از اوضاع و خطرات پیش رو دارد و در مدیریت کانون حضور داشته، لازم است مطالبی را بگویم و زنگ هشدار را به صدا درآورم. همکارانم! اوضاع از آنچه می‌اندیشید، نیست و خطر از آنچه در آیینه می‌بینید به شما نزدیک‌تر.
> ریاست کانون وکلا بر اثر یک معامله نامبارک به دست تشکل... افتاد
بزرگی ادامه داده است: دو سال پیش با هدف متعالی خدمت وارد کارزار انتخابات هیئت مدیره کانون وکلا شدم و با حسن اعتمادِ آحاد شما و بدون اتکا به تشکل‌های قدیمی موجود به عنوان عضو مستقل هیئت مدیره، بار امانت را به دوش گرفتم. ریاست بر هیئت مدیره دوره سی‌ام کانون وکلای مرکز در اثر یک معامله‌ی نامبارک به دست تشکل موسوم به... افتاد و این اتفاق موجب ظهور یکی از ضعیف‌ترین دوره‌های مدیریتی شد که حاصل آن غلبه دادن احساسات بر درایت و در نتیجه ایجاد تضادهای بی‌ثمر و بردن کشتی طوفان‌زده‌ی کانون به سوی امواج پرتلاطم و قراردادن آن در معرض نابودی شد.
این وکیل دادگستری افزود: کانون وکلا در دوره‌ سی‌ام مدیریت خود، توفیقاتی هم داشت لیکن از حیث تنظیم روابط با قوه قضاییه و ارکان نظام بدترین دوران خود را سپری کرد. در سال اول و در اولین اقدام پس از تعیین هیئت رئیسه، اعضای کمیسیونها و ارکان عمدتا از میان دوستان و همشهریان و همفکران «هیئت حاکمه و دارای اکثریت» معین شدند. تذکرات مکرر من و برخی دیگر از اعضا بر لزوم رعایت شایسته‌سالاری و عدم تغییر کمیسیونهای موفق دوره قبل همچون کمیسیون آموزش به جایی نرسید.
وی نوشته است: در سال دوم هیئت مدیره و بروز تغییرات مدیریتی در قوه قضاییه، کانون وکلا نه تنها نتوانست خود را با شرایط جدید وفق دهد و گفتمان خود را به روز نماید، بلکه مقابله و ایجاد حساسیت در مقابل قوه قضاییه آغاز شد...
این عضو هیئت مدیره کانون وکلا ادامه داد: دستاویز رئیس کانون برای تقابل، مسائل کم‌ارزش و غالبا «شکلی» بودند اما در همان زمانی که جناب رئیس در اعتراض به شیوه‌ی دعوت به افطاری رئیس محترم قوه قضاییه پست اینستاگرامی منتشر و مصوبه تحریم حضور در هم‌اندیشی با رئیس قوه را از «جلسه فوق‌العاده» هیئت مدیره اخذ می‌کرد. در همان لحظاتی که هیئت مدیره را گرفتار بحث پوچ و بی‌ثمر «نشان سینه» کرده بود، آگهی آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه برای جذب 5 هزار کارآموز وکالت در رسانه‌ها منتشر شد.
> برگزاری جلسه در استخر برای رفع سوء‌تفاهم‌ها با مرکز وکلا
بزرگی نوشت: روزی را به یاد می‌آورم که رئیس محترم کانون از سر استیصال من را به کناری کشید و درخواست کرد پیغامی را به رئیس محترم مرکز وکلای قوه قضاییه منتقل کنم که اولاً جذب کارآموز در سال مزبور (98) محدود باشد و ثانیا ادغام را بپذیرد! که البته همانجا عرض کردم یقینا طرح چنین خواسته‌های بعد از تقابل‌های رسانه‌ای بعید است به سرانجام مثبتی بینجامد. همان درگیری‌هایی که برای خوشامد صنف و قهرمان جلوه دادن خود در فضای افکار عمومی انجام می‌شد اما بلافاصله با مسئول هیئت مدیره استانی نهاد موازی جلسه خصوصی در استخر برگزار و رفع سوءتفاهم‌ها تقاضا می‌شد و این از عجایب این دوران سیاه حاکمیت علمی‌ها بود.
> جریان‌سازی علیه قوه قضائیه توسط رئیس رد صلاحیت شده‌ کانون وکلا
بزرگی تصریح کرد: شرح داستان تنش ایشان با وزیر محترم دادگستری و معاون محترم حقوقی ریاست جمهوری که موجبات قهر و تکدر آنها نسبت به کانون وکلای مرکز شد و نیز درگیری وی در کارگروه کمیسیون قضایی مجلس مصیبت دیگری بود که توضیح آن در این گفتار نمی‌گنجد. جریان‌سازی علیه قوه قضاییه و پافشاری بر ماده 22 لایحه استقلال و عدم همراهی با گفتمان تحولی آن قوه همزمان شده بود با بررسی پرونده‌ی صلاحیت آقای رئیس و این تقارن زمانی بزرگترین ضربات را بر حیثیت کانون مرکز وارد کرد به نحوی که برگزاری جلسه مشترک معاونین حقوقی قوای مجریه و قضاییه، مشروط به عدم حضور مشارالیه شد.
> اعلام آمادگی همه کانون‌ها برای مشارکت در تنظیم آیین‌نامه جدید وکالت به جز کانون وکلای مرکز
این وکیل دادگستری ادامه داد: اثر این رفتارها به چند نتیجه سوء دیگر منجر شد: صدور بخشنامه رئیس محترم قوه قضاییه که فرآیند تشدید نظارت قوه قضاییه بر کانون‌های وکلا را تبیین کرده، اصلاح چارت سازمانی قوه قضاییه و اضافه کردن اداره نظارت بر وکلا به آن، انزوای کانون مرکز در اجلاس اسکودا در اصفهان و اعلام آمادگی همه‌ی کانونها (به جز مرکز) در مشارکت در تنظیم آیین نامه اصلاحی لایحه استقلال و بسیاری آثار دیگر که در طول زمان بر کانون وکلای مرکز تحمیل خواهد شد. جریان مدیریتی تا بدانجا پیش رفت که یکی از بنیانگذاران تشکل مزبور از اقدامات حساسیت‌برانگیز دوستان خود تبری جست.
در بخش دیگری از این نامه آمده است: تشکل... امروز باید به وکلای دادگستری در مورد ناتوانی خود در نصب گیت‌های تردد وکلا در مراجع قضایی، موضوع جذب بودجه‌ی هشتاد میلیارد ریالی وکالت‌های تسخیری و تحمیل مالیاتهای سنگین به کانون در اثر بی‌مبالاتی در تهیه دفاتر قانونی پاسخگو باشد. اما آنها به جای پاسخگویی، برای سرپوش گذاشتن به رفتارهای خود، افراد معدودی را تحریک می‌کنند تا غیبت بعضی از اعضای «اقلیت» هیئت مدیره را بهانه کنند لیکن توضیح نمی‌دهند آیا روش مدیریت خاص مجالی برای مشارکت اقلیت در مدیریت کانون باقی‌گذارده یا اینکه آنها را به نیروهای دلزده و منزوی بدل کرده بود.
بزرگی نوشته است: تحلیل تحولات سیاسی اخیر و آغاز به کار مجلس همسو با قوه قضاییه و به زودی احتمالا قوه‌مجریه و تصدی نیروهای مخالف کانونُ در پستهای کلیدی در کنار نفرت‌پراکنی‌هایی که بذر آن در دوره سی‌ام کاشته شده، گمانه‌ی اضمحلال کانون را در صورت استمرار این شیوه مدیریت تقویت می‌کند. کسی که فاقد هر گونه نفع شخصی است اکنون دلسوزانه در حال یادآوری و تاکید بر این معنی است که اگر فردا قوانینی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، کسی جز خویش را سرزنش نکنید. انصراف اینجانب یک دلیل مهم دارد و آن اینکه تحلیل واقعیت‌های موجود مقارن با حضور در انتخابات ممکن بود شائبه نفع شخصی را در ذهن مخاطب تداعی کند و تصور شود این مطالب در راستای جلب آراء همکاران بیان می‌شود و دیگر اینکه جلب توجه شما به عمق این تحلیل دلسوزانه مستلزم پرکردن چاه منفعت شخصی‌ام بود. مدتها بود ذهنم درگیر این مسئله بود که چگونه می‌توان جامعه‌ی وکالت را از خطرات پیش رو آگاه کرد. کانون در معرض خطر جدی است و ایجاد تنبه و توجه در جامعه وکالت مستلزم یک اتفاق جالب توجه است؛ انصراف!
این عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز در پایان نامه خود تاکید کرده است: در پایان ضمن سپاس از اعتماد و عواطف خالصانه‌ی همکاران فرهیخته نسبت به خود، ضمن انصراف از نامزدی در انتخابات، تنها راه برون‌رفت از بحران خودساخته‌ی «تشکل...» را در نه گفتن به این جریان در انتخابات سی‌و‌یکم می‌دانم و تاکید می‌کنم دوره‌ی پیش یکی از دوره‌های استثنایی است و مهمتر از آن که چه کسانی رای می‌آورند، آن است که چه کسانی رای نیاورند. اطمینان می‌دهم در صورت انتخاب جریان عقلانیت توسط شما وکلای فرهیخته که در لیست... یا سایر افراد شناخته شده‌ی حرفه‌ای معرفی شده‌اند، در کنار مدیریت کانون و خدمتگزار شما خواهم بود.
آفتاب یزد: درخصوص ادعای فوق چنانچه جوابیه‌ای ارسال گردد به چاپ خواهد رسید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام