کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 15 تیر 1399   Sunday 5 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 اسفند 1398

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه گزارش: اظهارات حسن روحانی درباره روز شنبه و عادی شدن امور از 2 روز دیگر بازخوردهای منفی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت.
عادی شدن شرایط در روز شنبه موضوعی است که دولت و رئیس جمهور بر آن تاکید کرده‌اند. استدلال رئیس جمهور این است که مردم نباید به شایعات توجه کنند، با این حال روحانی حرف آخرش این است که «تصمیم‌گیری در مورد تعطیلی و یا ایجاد هرگونه محدودیت به خاطر کرونا با ستاد ملی مبارزه با کرونا است.»
از محتوای اظهارنظر رئیس جمهور در خصوص روز شنبه اینگونه برمی‌آید که عادی‌سازی شرایط کشور گرچه نیاز به پیش زمینه و مقدمات دارد اما بر مبنای نگاه دولت همه حوادثی که گاه و بی گاه کشور با آن مواجه شده، ملت و دولت در کنار هم و با همکاری و هماهنگی یکدیگر از مشکل عبور کرده‌اند، در نتیجه دولت هم معتقد است که مساله مواجه شدن با ویروس کرونا از همین روال پیروی می‌کند.
اکنون رئیس جمهور گفته تا 2 روز دیگر یعنی (شنبه) شرایط عادی می‌شود. اگر بنا به ریشه یابی این اظهارات روحانی باشد، باید گفت که از نظر دولت مساله مهم‌تر از ویروس کرونا، ویروس ترس و اضطراب و تردید و بی‌اعتمادی در میان مردم است. این ویروس بدتر از ویروسی است که اکنون به جان مردم افتاده است بنا بر این عادی جلوه دادن شرایط با تکیه بر روز شنبه به این دلیل است که از منظر دولت نباید در مردم تردید و وحشت و اضطراب ایجاد شود چون این نگرش خود یک ویروس مخرب است.
> جمعه و اینک شنبه!
اصولا اظهارنظر رئیس جمهور درباره روزهای هفته و اتفاقاتی که در آن می‌افتد همواره سوژه و دستمایه نقد و تامل در شبکه‌های اجتماعی بوده است. او روز سهمیه بندی شدن بنزین هم گفته بود من صبح جمعه از موضوع خبردار شدم!
این روزها حال و هوای کرونایی کشور مزید بر علت شده و جو موجود که بیشتر حاکی از غیرعادی شدن امور است این نگرانی را بوجودآورده که شرایط کشور چه زمانی به روال عادی بازمی گردد؟
پاسخ حسن روحانی رئیس جمهور به این سوال اینگونه است: «از روز شنبه همه روال‌ها با صورت عادی خواهد بود اگر مورد خاص و شرایط ویژه را ستاد ملی به آنها اعلام می‌کند و اجتهاد در برابر این مورد خاص نباید داشته باشیم، همه موظف هستند از ستاد اطاعت کنند.»
وی گفت: هر جایی که ستاد از شنبه لازم دید اگر مدرسه، دبیرستان، دانشگاهی و محل اجتماعی یا مورد خاصی را تشخیص داد خودش اعلام می‌کند.
این تاکید روحانی مبتنی بر این است که باید تلاش شود شرایط عادی شود و با تعطیل کردن امور کشور اوضاع به سمت نابسامانی و تعطیلی نرود.
> یک «شنبه» دستوری خاص
21 روز تا نوروز 99 باقی مانده و بازار کشور تحت الشعاع اتفاقات کرونایی قرار دارد. هنوز بازارها حال و هوای شب عید را به خود ندیده‌اند. اما گزارشها از وضعیت بازارها نشان می‌دهد رکود و سردی خاصی بر صنوف و مشاغل سایه افکنده است. مردم جرات حضور در بازارها و اماکن پرتردد را ندارند. این شرایط غیرعادی موجب شده حتی رئیس جمهور هم احساس کند که شرایط کشور غیرعادی است و در نتیجه باید هرچه سریعتر شرایط عادی شود.
اما سوال این است که آیا به صورت دستوری می‌توان یک روز را به عنوان «روز عادی شدن» شرایط در نظر گرفت و آن را اعلام عمومی کرد؟
تلقی بسیاری این بود که حرفهای روحانی در باره عادی شدن شرایط در روز شنبه تلاش برای ناچیزجلوه دادن خطر این ویروس است که می‌تواند جان افراد بیشتری را در معرض خطر قرار دهد.
رئیس جمهور در واقع گفته «کرونا نباید سلاح دشمنان برای تعطیلی کشور شود» این نظر روحانی با توجه به سوء استفاده امریکا از شرایط ایران منطقی به نظر می‌رسد به این معنی که در شرایط تخاصم دولت ایالات متحده با ایران شرایط کشور نباید به گونه‌ای شود که موجب سوء استفاده دشمنان جمهوری اسلامی شود اما در کنار توجه به این موضوع باید به تبعات بی توجهی به سلامت مردم هم توجه داشت.
> شنبه عادی رئیس جمهور چه شکلی است؟
واقعیت این است که مردم وحشت‌زده هستند و هرلحظه آمار تازه‌ای از ابتلاء به بیماری یا یک فوت ناگهانی منتشر می‌شود. با این حال رئیس جمهور خواهان آن است که همه چیز از روز شنبه عادی شود اما واکنش مردم به پیشنهاد آقای روحانی با مطایباتی همراه بوده است.
برخی می‌گویند روز شنبه رئیس جمهور با مترو سرکار برود البته اگر از موضوع مطلع شده است!
همانطور که گفته شد روحانی پیشتر در موضوع بنزین گفته بود که مطلع نبوده و روز اجرا از ماجرا مطلع شده است. این شوخی‌ها با رئیس جمهور هم ظاهرا چنین مبنایی دارد. در واکنش به اظهارات رئیس جمهور در خصوص روز شنبه برخی نیز در شبکه‌های اجتماعی گفته‌اند شاید هم ایشان از داخل ماشین و با نگاهی به چهره شهر متوجه شده‌اند که از شنبه می‌تواند شرایط کشور عادی شود.
معدودی دیگر از کاربران در فضای مجازی گفته‌اند این احتمال هم هست که رئیس جمهور به کرونا دستور داده‌اند در روز شنبه دُمش را بگذارد بر روی کولش و برود پی کارش و بر همین مبنا از روز شنبه تقلای ویروس کرونا متوقف خواهد شد!
صرفنظر از شوخی‌ها و اظهارات مطایبه آمیز باید توجه داشت که آیا می‌توان امیدوار بود که در روز شنبه همه چیز روال عادی به خود بگیرد و مردم بتوانند در اجتماعات حاضر شوند؟
اینکه در خصوص روز شنبه و عادی شدن شرایط تصمیماتی اتخاذ شده به نظر می‌رسد در دولت اجماعی بر سر این موضوع ایجاد شده است.
آشنا مشاور رئیس جمهور با تاکید بر لزوم حمایت از گروه‌های نوآور، امکان توسعه اپلیکیشن‌های مرتبط با مدیریت مشارکتی و همگانی، گفته: «به جای تعطیل جریان تحصیل و زندگی و کسب و کار مردم باید تجهیز مکان‌های عمومی، رعایت بهداشت فردی و مراقبت از بیماران را جدی‌ بگیریم.»
>پارادوکس‌های موجود در دستورات
و واقعیات جامعه
رئیس جمهور گفته از روز شنبه شرایط در کشور عادی خواهد شد اما واقعیت این است که بخش‌هایی از جامعه برای حفاظت از جان خود حاضر نیستند تن به شرایط عادی بدهند.
از یک سو ستاد پدافند غیرعامل و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در برخی دانشگاهها از جمله دانشگاه خوارزمی در اطلاعیه‌ای از ادامه تعطیلی خوابگاه‌های دانشگاه خوارزمی در تهران و کرج تا اطلاع ثانوی خبر داده و از سوی دیگر صحبت از عادی شدن شرایط در روز شنبه یعنی 2 روز دیگر است.
کلاس‌های دانشگاهها هم خود منشا حرف و حدیث‌های فراوان است، اگر بنا به عادی شدن شرایط باشد باید کلاسهای درس برقرار شود و در واقع دانشگاهها نباید به محاق تعطیلی بروند اما آن طور که گفته شده قرار است کلاس‌های درس از شنبه ۱۰ اسفند ماه ۹۸ نه به صورت حضوری بلکه به صورت غیرحضوری و آنلاین برگزار شود و لزومی به حضور دانشجویان نخواهد بود. این کلاس‌ها به صورت غیرحضوری و مجازی برگزار و شیوه و زمان برگزاری کلاس‌های مجازی متعاقباً از سوی دانشکده‌ها اعلام خواهد شد.
در خصوص بازگشایی مدارس اوضاع پیچیده‌تر است و فعلا تا آخر هفته مدارس تعطیل اعلام شده‌اند اما مشخص نیست از روز شنبه چه اتفاقی رخ خواهد داد و چه تصمیمی گرفته خواهد شد. بر اساس ارزیابی برآوردها و گمانه زنی‌ها، احتمالا مدارس از روز شنبه بازگشایی خواهد شد اما این تصمیم با واکنش منفی بسیاری از والدین که نگران جان بچه‌های خود هستند روبرو شده است.
از زمان اعلام این خبر که بچه‌ها باید از شنبه به مدرسه بروند برخی والدین گفته‌اند که این کار را نمی‌کنند. اظهارنظرها در این باره اینگونه بوده است: «باید به عقل والدینی که بچه‌هایشان را به مدرسه می‌فرستند شک کرد»
«ما سلامت بچه‌هایمان را منوط به تصمیمات مسئولان نخواهیم کرد» «به سرویس مدرسه گفته‌ایم تا بعد از تعطیلات نوروز دنبال بچه من نیایند»
یک معلم در این باره می‌گوید: حالا ما موظف هستیم قانونا شنبه برویم سرکار اما والدین در باره فرستادن بچه‌هایشان به مدرسه خوب فکر کنند.
والدین یکی از بچه مدرسه ای‌ها به آفتاب یزد گفته: با چند تن از اولیاء هماهنگ کردیم برای حفظ جان بچه‌هایمان آنها را به مدرسه نفرستیم اگر کسی می‌خواهد بفرستد مسئولیت با خودش!»
این پارادوکس‌های تصمیمی نشان می‌دهد جامعه هنوز با عادی شدن شرایط کنار نیامده و به نظر می‌رسد اعلام روز شنبه تصمیمی زودهنگام بوده که با واکنش‌های منفی مردم روبرو شده است.
> موافقان عادی شدن شرایط از روز شنبه
در کنار این مخالفان اما برخی نیز دنبال عادی شدن شرایط هستند و از تصمیم رئیس جمهور شادمان هستند. این افراد کسبه و اهالی بازار هستند که می‌گویند کرونا بازار را خوابانده و فروش ما پائین آمده است.
خانومی که صاحب یک کافی شاپ در حوالی ونک است به آفتاب یزد می‌گوید:‌ تا قبل کرونا روزی 1 میلیون فروش داشتیم الان روزی صد هزار هم نمی‌فروشیم.
وی افزود: منتظریم هرچه زودتر شرایط عادی شود و مردم به کسب و کار عادی خود برگردند چون اگر این طور پیش برود شب عیدی دست خالی خواهیم ماند.
این زن کاسب می‌گوید: هر سال این موقع خیابان‌های شهرهای مختلف ایران وارد فاز شب عید می‌شوند. همه جا غلغله می‌شود. پارسال این موقع‌ها تهران و مراکز خرید شلوغ بود اما بعد از خبر مرگ چند نفر در اثر بیماری کرونا، خیابان‌ها خلوت‌تر از گذشته شده است. در شهرهایی که بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ بستری هستند یا مرگ در اثر این بیماری در آنها گزارش شده خیابان‌ها کاملاً خلوت شده است. مردم در اماکن عمومی با هم حرف نمی‌زنند، رستوران و کافی شاپ نمی‌روند و اگر هم مجبور به صحبت با فرد کناری خود شوند سعی می‌کنند صورت خود را مقابل صورت او قرار ندهند.
روایت این زن از شرایط امروز کشور چیز عجیبی نیست و شاید در مراودات عادی با این موارد برخورد کرده باشیم. وضع به گونه‌ای است که هیچکس نمی‌خواهد فرد دیگری به صورت او نزدیک شود. در فضای مجازی هم جوک‌ها جای خود را به ویدئوهای هشدارآمیز داده است. آیا تا 2 روز دیگر واقعا شرایط عادی می‌شود یا طرفداران روز شنبه می‌خواهند به تدریج شرایط را به سمت عادی شدن ببرند؟
شاید بهترین توصیف برای مواجهه مردم با شرایط فعلی قرارگرفتن دربرابر این سوال باشد که «حالا چه می‌شود و چه باید کرد؟»
بررسی رویکرد مردم به شرایط نشان می‌دهد که آنها خواهان مقرراتی هستند که دامنه شیوع ویروس را کاهش دهد تا به تدریج همه گیری آن ریشه کن شود. برخی می‌گویند تصمیم گرفتن در خصوص سلامت و امنیت جان مردم مصلحت بردار نیست چرا که این تصمیمات کمکی به مردم نمی‌کند و فقط مشکلات را بیشتر می‌کند.
> عده‌ای دنبال تعطیلات 1 ماهه در کشور
اگر فرض را بر این بگذاریم که کشور باید تا پایان تعطیلات نوروز تعطیل شود در این صورت کشور با 40 روز تعطیلی بی وقفه روبرو خواهد شد که این امر می‌تواند برای اقتصاد کشور زیان‌هایی را به همراه داشته باشد. البته در این میان این وضع خوش به حال عده‌ای خواهد شد چرا که آنها راه شمال را در پیش می‌گیرند و کسانی که خانه، ویلا یا پاتوقی در شهرهای شمالی و دیگر شهرها دارند عازم سفر خواهند شد.
این در حالی است که اگر قرار بر اعلام شرایط غیرعادی در کشور باشد باید مردم در خانه‌ها بمانند تا شرایط کشور عادی شود نه اینکه راه سفر در پیش بگیرند و به مناطق آلوده رفته یا آلودگی احتمالی خود را به مکان‌هایی ببرند که احتمالا پاک و بدون مشکل است.
این هشدار بارها از سوی مسئولان به مردم داده شده که وضعیت فعلی وضعیت سفر و سیاحت نیست بلکه باید در خانه‌ها بمانند تا از خطر دور باشند.
یک جنبه منفی باقی ماندن کشور در شرایط غیرعادی این است که مردم با رفتارهای هیجانی باعث می‌شوند نظم امور با خلل مواجه شود. هجوم به فروشگاهها برای انبار کردن آذوقه یکی از اتفاقات ناگواری است که پیام بدی را به جامعه منتقل می‌کند.
> مردم هم هیجانی نشوند!
شاید یکی از دلایلی که رئیس جمهور اصرار دارد شرایط کشور به روال عادی بازگردد این است که مردم از فضای هیجانی و ترس فاصله بگیرند. البته هجوم مردم به فروشگاهها به خاطر کرونا امری نیست که آن را مُختص ایران بدانیم پیشتر در ایتالیا و سنگاپور نیز چنین اتفاقی رخ داده است که حاکی از ترس و نگرانی مردم از شرایط غیرعادی است.
برخی کارشناسان می‌گویند مردم نمی‌توانند در یک جامعه صرفاً به همه‌چیز به شکل منطقی نگاه کنند. چون بسیاری از تصمیم‌های مهم زندگی‌ افراد بعد از هیجان‌های آنی تاثیرش مشخص می‌شود. بنا بر این در یک شرایط هیجانی، مردم نمی‌توانند تصمیمات معقول بگیرند و این به تداوم شرایط غیرعادی کمک می‌کند چرا که وقتی چیزی روال عادی نداشته باشد مردم هم در معرض تصمیمات نادرست خواهند بود.
> دولت چه کار کند بهتر است؟
در مجموع به نظر می‌رسد با توجه به حجم نگرانی‌های مردم از گسترش ویروس خطرناک کرونا تصمیم رئیس جمهور در خصوص روز شنبه چندان با استقبال روبرو نشده است. دلیل این عدم استقبال این است که مردم هنوز نگرانی‌هایی دارند و این موضوع به راحتی از واکنش‌های آنها قابل دریافت است. بنا بر این خوب است که دولت به این موضوع توجه کند که اولا برای عادی‌سازی شرایط نیاز به کنترل دقیق و جامع بیماری است بطوریکه در طی چند روز آمار مبتلایان رو به کاهش رود و ثانیا باید مطابق با روش‌ها و الگوهای استاندارد جهانی برای مهار این ویروس اقدام کرد.
گرچه مردم خودشان هم از این وضعیت غیرعادی دل خوشی ندارند و دوست دارند شرایط کشور عادی شود اما تحقق این امر نیازمند در پیش گرفتن مدیریتی هدفمند و دقیق است که حسب ملاحظات و مصلحت‌ها چاره جویی نکند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام