کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 29 فروردین 1400   Sunday 18 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 بهمن 1398

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد- گروه زندگی: انگشت دست یکی از مهمترین اندام‌های انسان بوده و تشخیص و درمان صحیح مشکل ایجاد شده برای این عضو از بدن اهمیت فراوانی دارد.آسیب دیدگی انگشتان دست و بسیاری از اختلالات پزشکی می توانند سبب بروز درد در ناحیه انگشت شوند .
تقریبا تمامی مردم در مقاطعی از زندگی دچار درد انگشت می شوند . بدون کارکرد مناسب انگشتان انجام بسیاری از کارهایی را که همه روزه با دستانمان انجام می‌دهیم میسر نیست. با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این زمینه با دکتر روشنک مرادی، متخصص ارتوپدی و جراح دست گفت و گو کرده است.
وی دراین باره می‌گوید: وقتی به دلیل
وارد شدن ضربه به انگشتان دست فرد صدمه ببیند این صدمه دیدن موجب محدود شدن حرکت، ورم و دردشدید می‌گردد.
دکتر مرادی خاطرنشان کرد :در صورت بروز مشکل در ناحیه انگشت به دلیل کوچک بودن این عضو نباید نسبت به درمان آن
بی‌توجهی کرد زیرا با گذشت زمان تورم،
درد و محدود شدن حرکت در انگشتان دست به صورت مزمن در خواهد آمد.
این متخصص ارتوپدی ابراز داشت : افراد در صورت مشاهده هر گونه تورم و درد و محدویت حرکتی در ناحیه انگشت باید سریعا به پزشک مراجعه نمایند تا اقدامات درمانی لازم صورت گیرد زیرا در برخی موارد درمان این مشکلات غیرممکن خواهد شد.
وی اضافه کرد : به دنبال پیچ خوردگی یا صدمه ایجاد شده در ناحیه انگشت دست و بروز علایم افراد باید به پزشک مراجعه تا معاینه دقیق انجام شود و در صورت لزوم احتمال دارد پزشک انجام رادیوگرافی از ناحیه دست را نیز توصیه نماید تا با تشخیص دقیق تر، اقدامات درمانی بهتری انجام شود.
دکتر مرادی اظهار کرد : ایجاد محدودیت در هر کدام از ناحیه انگشتان می‌تواند حرکات دست چه از نظر قدرتی و چه نظر حرکتی را محدود نماید، زیرا انگشتان دست همراه هم حرکت می‌کنند و علاوه بر این که هر انگشت سه فالانکس یا استخوان بند انگشت دارد به جز شست که تنها دو فالانکس دارد، انگشتان دست با‌‌ها‌رمونی خاص خود و با هم حرکت می‌کنند و در این حالت اگر محدودیت حرکتی در یکی از مفاصل انگشتان ایجاد شود ، در حرکت انگشتان دیگر نیز تاثیر می‌گذارد و مانند ساز نوک کل آهنگ ارکستر را خراب می‌نماید لذا باید اقدامات درمانی انگشت دست آسیب دیده به صورت سریع انجام شود تا جلوی این اتفاق گرفته شود.
این متخصص ارتوپدی
وجراح دست بیان کرد :
وارد شدن صدمه
به انگشتان دست احتمال وقوع چند اتفاق را برای فرد در پی خواهد داشت بدین صورت که ممکن است انگشتان دست دچار شکستگی یا دررفتگی شده و در حالت خفیف نیز یک کشیدگی ساده برای فرد اتفاق بیفتد که با مراجعه به پزشک متخصص، تمهیدات لازم اندیشیده خواهد شد.
وی ابراز داشت : پس از وارد شدن صدمه و ایجاد در رفتگی در ناحیه انگشتان دست، فرد باید در کمتر از 24 ساعت، اقدام به جا اندازی انگشتان دست نماید تا بهترین نتیجه حاصل شود.
دکترمرادی اضافه کرد: در صورت ایجاد شکستگی در ناحیه انگشتان دست، درد شدیدی در این ناحیه مشاهده می‌شود که لازم است سریعا به پزشک مراجعه و اقدام به ثابت شدن انگشتان دست به وسیله گرفتن گچ، جراحی، استفاده از وسایل ارتوپدی توسط پزشک متخصص صورت می‌گیرد.
این متخصص ارتوپدی و جراح دست ابراز داشت : حالتی دیگر که بر اثر وارد شدن صدمه به انگشتان احتمال دارد برای فرد ایجاد شود، ایجاد کشیدگی است که دارای علایم خفیفی از جمله درد و... است .
وی افزود : زمان برای درمان کشیدگی انگشت دست از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا اگر منجر به ایجاد ورم در ناحیه انگشتان شود، در مراحل اولیه قابل درمان خواهد بود در غیر این صورت به صورت عارضه غیر قابل برگشت متاسفانه باقی خواهد ماند ومحدودیت حرکتی را برای فرد در پی خواهد داشت.
دکتر مرادی در پایان گفت : همانطور که می دانیم انگشتان دست بسیار نازک و ظریف هستند و سلامت آنها در زندگی افراد، نقشی کلیدی دارد و افراد باید نسبت به سلامت آنها بسیار حساس بوده و در صورت وارد شدن صدمه سریعا درمان‌های لازم
انجام شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام