کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 تیر 1399   Monday 13 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 بهمن 1398

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

موضوع پنهان‌کاری در مواجهه با ویروس کرونا که با مرگ پزشکی که اولین باردرباره این ویروس اخطار داده بود بار دیگر مورد توجه
قرار گرفته است.
اینکه چرا در چین نسبت به هشدار این پزشک برخوردی از جنس بازداشت انجام شد و هشدارهای او از دید سیستم سلامت این کشور نادیده انگاشته شد را باید در سطحی کلان مورد توجه قرار داد. ساختار سیاسی جهان را اگر به دو بخش چپ و راست تقسیم کنیم رژیم های توتالیتر در انتهای هرکدام قرار می گیرند. اگر چپ افراطی متاثر از دیدگاه و ایدئولوژی کارل مارکس و تجدید نظر طلبانی همچون لنین است، راست افراطی نیز منجر به تشکیل حکومت‌های فاشیستی می شود. این دو ساختار اگرچه در انتهای چپ و راست قرار می گیرند اما دارای ویژگی‌های مشترکی هستند که از جمله هرگونه حرکت مخدوش کننده نظم موجود و اختلال ایجاد کننده بر ساختار قدرت حاکم را از متن به حاشیه برده و با روش‌های تنبیهی یا گاه اعمال خشونت تلاش می کنند با مسائل پیش روی برخورد کنند. در این زمینه باید به نظریه معروف چکش در دست کودک اشاره کرد که استدلال می کند زمانی که به یک کودک چکشی داده می شود تا یک میخ را بکوبد کودک تصور می کند می تواند هر مشکل را با کوبیدن چکش حل کند که اشاره به دیدگاه سرکوبی دارد! در چنین ساختاری به جای اینکه پیشگیری مهمتر از درمان باشد با حرکتی معنادار تلاش می شود فرد هشداردهنده از مسیر حرکت خارج شده و بدون توجه به هشدارهای وی با یک موضوع بهداشتی با نگاه سیاسی و سهل‌انگاری برخورد شود. با همین دلیل است که گاه دیده می شود در برخی متون اشاره می کنند که منشا ویروس بیوتروریسم از سوی ایالات متحده به قصد تضعیف اقتصاد چین است. حتی اگر چنین بود نیز باید گفت دولت چین با توجه به ادعای قدرت خود باید مانع ازهمه گیر شدن این بیوتروریسم می شد.
به طور کلی علت کرونا بیوتروریسم باشد یا عامل طبیعی ناشی از سبک زندگی و تغذیه چینی‌ها، آنچه اهمیت دارد این است که باید با توجه ویژه به نظریات پزشک هشدار دهنده این موضوع از طریق سیستم سلامت چین پیگیری می شد و کار به اینجا کشیده نمی‌شد که از کرونا به عنوان یک چالش جهانی نام برده شود. در این زمینه دولت چین نه تنها به مردم خود بلکه باید در سطحی جهانی پاسخگو باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام