کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 11 خرداد 1399   Sunday 31 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 07 بهمن 1398

صفحه خبر: سیاسی

تابناک: همه ماجرا از انتشار مصاحبه روز جمعه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با وب سایت نشریه اشپیگل آلمان آغاز شد؛ جایی که در پاسخ به سوالی که پس از حذف سردار سلیمانی شما مذاکره با آمریکا را منتفی می‌دانید، پاسخ داد: «من هرگز این احتمال را منتفی نمی‌دانم که افراد رویکرد خود را تغییر دهند و واقعیات را بپذیرند. برای ما فرقی نمی‌کند که چه کسی در کاخ سفید حضور دارد. آن چه اهمیت دارد، چگونگی رفتار آن‌هاست. دولت ترامپ می‌تواند، گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بردارد و به میز مذاکره برگردد. ما هنوز در میز مذاکره مانده‌ایم. آن‌ها طرفی هستند که میز مذاکره را ترک کرده است. ایالات متحده، آسیب بزرگی به مردم ایران وارد کرده است. روزی خواهد رسید که آن‌ها باید این آسیب را جبران کنند. ما شکیبایی زیادی داریم».
این پاسخ وزیر امور خارجه ایران، گویا کامل به رئیس جمهور آمریکا منتقل نشده بود و وی با اشاره به تیتری که فاکس نیوز رسانه مورد علاقه‌اش از سخنان ظریف انتخاب کرده بود، در پستی توئیتری نوشت: «وزیر خارجه ایران گفته است ایران می‌خواهد با ایالات متحده مذاکره کند، اگر تحریم‌ها را بردارد، نه مرسی!».
چند نکته در سخنان وزیر خارجه ایران وجود دارد که ترامپ یا مشاورانش برای راه انداختن یک جنگ روانی، بعمد آن را نادیده گرفته‌اند ظریف دراین مصاحبه می‌گوید دولت آمریکا با اصلاح گذشته اش، رفع تحریم و در پایان جبران خسارات، می‌تواند به میز مذاکره برگردد. دو عبارتی که ظریف، یکی درباره اصلاح گذشته و دومی جبران خسارت‌ها به کار برده، ماهیت سیاست‌های ضد ایرانی ترامپ را زیر سوال می‌برد، به گونه‌ای که ترامپ در صورتی می‌تواند با ایران وارد مذاکره شود که ماهیت سیاست‌های گذشته خود علیه ایران را تغییر دهد و خسارات‌ گذشته را هم جبران کند! این فقط لغو تحریم‌ها نیست که البته لغو تحریم‌ها هم بسیار مهم است و باید انجام شود.
آنان همچنین تحولات مرتبط با این جریان خبری در جبهه را علیه ظریف در آمریکا به راه انداخته اند: یکی جبهه طرفداران، مشاوران و احتمالا مترجمان فارسی ترامپ هستند که تعمدا سخنان ظریف در مورد اصلاح گذشته و جبران خسارات‌ وارده بر مردم ایران در کنار لغو تحریم‌ها را نادیده گرفته‌اند تا موضع ترامپ را تقویت کنند و جبهه دیگر در داخل کشور.
منتقدان داخلی سخنان ظریف از سه زاویه به نقد مصاحبه ظریف پرداخته اند:
برخی معتقدند که ظریف به گونه‌ای دو پهلو سخن گفته که دونالد ترامپ توانسته از آن سوء استفاده کند. برخی دیگر مدعی‌اند که رهبری انقلاب، مذاکره با آمریکا را نهی کرده است و وزیر امور خارجه هم نباید حتی مشروط به شروطی درباره آن صحبت می‌کرد. عده‌ای هم بر این باورند، هنوز چهلم شهادت حاج قاسم سلیمانی ـ که به دستور مستقیم ترامپ به شهادت رسید ـ فرا نرسیده است که وزیر امور خارجه از مذاکره با آمریکا ولو مشروط به شروطی، صحبت کند.
در مورد این هر سه انتقاد البته پاسخ‌هایی هم مطرح شده است؛
در مورد انتقاد اول این پاسخ داده شده که وزیر خارجه مبهم و دو پهلو صحبت نکرده و کاملا واضح سه شرطی را گفته است که تحقق آنان، ماهیت سیاست‌های دولت آمریکا در مورد ایران را زیر سوال برده است. در مورد دوم پاسخ داده شده که موضع نظام در مورد مذاکره با مصاحبه وزیر خارجه متفاوت است و همه هم می‌دانند، سیاست نظام چگونه و از چه مجرایی اعلام و اعمال می‌شود. وزیر خارجه در مقابل پرسشگر باید پاسخ‌ها را دقیق و حساب شده بدهد و پاسخ در یک مصاحبه، خلاف موضع نظام تلقی نمی‌شود.در مورد زمان مصاحبه هم این نکته مطرح هست که دولت آمریکا به هر طریقی می‌کوشد تریبون را از ظریف و جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی بگیرد و قاعدتا وزیر امور خارجه ایران ـ که در این امور هم تنهاست ـ باید از هر فرصتی استفاده بکند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام