کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 07 بهمن 1399   Tuesday 26 January 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 بهمن 1398

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: دیروز در عراق تجمعاتی علیه حضور نیروهای آمریکایی در این کشور برگزار شد. بعد از ترور ناجوانمردانه شهید سردار سلیمانی درخواست برای خروج آمریکایی‌ها ابتدا در پارلمان این کشور مطرح شد و طرحی نیز تصویب گردید و حالا با فراخوانی که مقتدی صدر داده بود، تجمعات خیابانی مرحله دیگری از پیگیری این خواسته در عراق بود. تظاهرکنندگان در منطقه "الجادریه" در مرکز بغداد تجمع کردند. معترضان عراقی که کفن بر تن کرده و پرچم عراق را به دست گرفته بودند، با سر دادن شعارهای ملی، حضور آمریکا در عراق را محکوم کردند. آنطور که سایت ناس نیوز گزارش داده با چندین اتوبوس شهروندانی از جنوب عراق برای برگزاری تظاهرات به بغداد آمدند. معترضان عراقی در میدان التحریر همچنین با در دست داشتن پلاکاردهایی شعار مرگ بر اسرائیل سر دادند. همزمان دستگاه‌های امنیتی عراق براساس گفته مقامات این کشور تدابیر شدید امنیتی را اتخاذ کرده و چندین خیابان را در مرکز بغداد بستند. در همین حال، جعفر الحسینی، سخنگوی گردان‌های حزب‌الله عراق که در میان تظاهرکنندگان در میدان التحریر بغداد حضور یافته بود در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه المیادین اظهار کرد: ملت عراق یک صدا حضور آمریکا در کشورشان را محکوم می‌کنند. وی گفت: زمانی که ما درباره حاکمیت عراق صحبت می‌کنیم، همه بر خالی بودن کشور از اشغالگران تایید می‌کنند و تمامی گروه‌های عراقی نیز مخالف حضور اشغالگران بوده و خواستار پایان دادن به حضور آمریکا هستند. الحسینی در ادامه ضمن غیرقانونی خواندن حضور آمریکا در عراق، خاطرنشان کرد:اگر آمریکایی‌ها از کشورمان بیرون نروند گزینه‌های دیگری خواهیم داشت. وی همچنین افزود: نمی‌توان مانع از این شد که عراق خودش تصمیم گیرنده امورش باشد و برای ملت عراق مشخص شد که آمریکا اهداف دیگری در کشور دارد.
سخنگوی گردان‌های حزب‌الله در ادامه تصریح کرد:گزینه‌های پاسخگویی آماده‌اند و آمادگی کاملی چه از نظر نظامی و چه اقدام دیپلماتیک وجود دارد. پاسخ‌ها اجتناب‌ناپذیر هستند و نتیجه آن اخراج آمریکا نه تنها از عراق بلکه از کل منطقه است. صفاء التمیمی، سخنگوی گردان‌های سرایا السلام عراق، هم در گفت‌وگو با المیادین اظهار کرد که جمعیت بسیار گسترده‌ای در خیابان‌ها حضور یافته و تمامی میادین مملوء از جمعیت هستند. نصر الشمری، معاون دبیرکل جنبش النجباء نیز به المیادین گفت: این تظاهرات سیلی محکمی بر صورت آمریکا بود. وی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها باید از عراق خارج شوند، چراکه در غیر این صورت با مقاومت ملت عراق مواجه خواهند شد و سرنوشت آنها مرگ خواهد بود. برهم صالح، رئیس جمهوری عراق نیز با انتشار پیامی در صفحه خود در توییتر در واکنش به تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی دیروز ملت عراق در بغداد، نوشت: ملت عراق بر یک کشور دارای حاکمیت کامل تاکید دارند که حق و حقوق آن نقض نشود. برهم صالح افزود: ملت عراق خواهان کشوری هستند که خدمت گزار ملت و بیانگر اراده ملی مستقل آنها و به دور از مداخله‌ها و دیکته‌های خارجی باشد، کشوری که تضمین کننده امنیت و حقوق آنها برای زندگی با عزت بوده و با همسایگانش در صلح و امنیت زندگی کند.
این درحالی است که برهم صالح به تازگی در حاشیه اجلاس داووس با دونالد ترامپ دیدار کرد و دو طرف درباره ادامه همکاری فی مابین بحث و گفتگو کردند. دیداری که مخالفانی هم در عراق داشت و در شبکه‌های اجتماعی به مخالفت با آن پرداخته شد.
>بیانیه مقتدی صدر
مقتدی صدر خاطرنشان کرد که از تمامی راه‌های مسالمت‌آمیز از جمله سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای اخراج نیروهای آمریکایی استفاده خواهد کرد. وی برنامه‌ای را برای خروج کامل آمریکا از عراق تعیین کرد که شامل هفت بند زیر است: ۱ ـ بستن تمامی پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق. ۲ ـ‌ بستن مقر شرکت‌های امنیتی آمریکا و پایان دادن به فعالیت آنها در عراق.
۳ ـ بستن حریم هوایی عراق بر روی پرواز هواپیماهای جنگی و اطلاعاتی اشغالگران (آمریکایی‌ها). ۴ ـ لغو تمامی توافقنامه‌های امنیتی با اشغالگر، چراکه تعادل بین‌المللی در آنها رعایت نشده و در سایه حضور اشغالگری آمریکا تصویب شده‌اند. ۵ ـ ترامپ نباید در تصمیمات و اظهاراتش با عراق نگاه بالا به پایین داشته باشد و حس برتری بر عراق نشان دهد، در غیر این صورت مقابله به مثل خواهیم کرد. ۶ ـ‌ در صورت مخالفت آمریکا با خروج از عراق؛ کشورهای همسایه نباید در نحوه برخورد ما با اشغالگر مداخله کنند. ۷ـ اگر تمامی بندهای فوق اجرا شود با آمریکا به عنوان یک دولت غیر اشغالگر برخورد می‌کنیم، اما در صورت اجرا نشدن و مخالفت با اجرای آنها در مدت زمان محدود، آمریکا یک کشور متخاصم باعراق به شمار می‌رود.
>واکنش آمریکا به تظاهرات در عراق
دیروز همزمان با برگزاری تظاهرات در عراق سایت سفارت آمریکا در بغداد با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی خطاب به شهروندان این کشور در عراق نوشت: با توجه به تظاهرات در مرکز بغداد و تدابیر شدید امنیتی و همچنین احتمال بسته شدن خیابان‌ها، از آمریکایی‌های مقیم این کشور می‌خواهیم که به ساختمان سفارت نزدیک نشوند. سفارت آمریکا در بغداد در ادامه آورده است: به همین منظور کنسولگری ایالات متحده در اربیل برای صدور ویزاها و گذرنامه و ارائه خدمات به شهروندان آمریکایی باز است. این سفارتخانه شماره تلفن‌های رایگانی را منتشر کرد و از شهروندان آمریکایی خواست تا در صورت بروز مشکل با این شماره‌ها تماس بگیرند. از سوی دیگر یک مقام آمریکایی تلاش‌ها برای خروج نیروهای ایالات متحده از عراق را رد کرد. جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا تصریح کرد: توافقی مبنی بر حضور نیروهای آمریکایی در عراق، با دولت بغداد و نه با پارلمان منعقد شد. وی در کنفرانسی خبری با بیان اینکه آمریکا تصمیمی برای پایان حضور نظامی خود در عراق ندارد، ادامه داد: این امر در پایان کار، منوط به تصمیم عراق است. جفری با بیان اینکه کشورش تمایلی برای مذاکره در خصوص عقب نشینی از عراق ندارد، تصریح کرد که مسئولان عراقی باید به روابط دوجانبه‌ای که فراتر از مساله حضور آمریکا در کشورشان است، فکر کنند. در همین حال، جیمز جفری از آمادگی کشورش برای دیدار با دولت عراق و توافق در مورد وضعیت نیروهای آمریکایی در این کشور خبر داد. وی ادامه داد: عملیات ائتلاف بین المللی در عراق در حال حاضر متوقف شده است. ائتلاف به تبادل اطلاعات با عراقی‌ها در خصوص رویارویی با داعش می‌پردازد. توافق منعقد شده میان ائتلاف بین المللی با مسئولان عراقی مبتنی بر ماندن این ائتلاف تا زمان از بین بردن داعش بوده است. جفری گفت: ماموریت ما در عراق بر اساس توافق منعقد شده در سال ۲۰۱۴ که هدف آن از بین بردن خطر داعش بود، صورت گرفته است.
>حمایت شمخانی از تظاهرات عراق
تظاهرات دیروز عراق در ایران علاوه بر پوشش رسانه‌ای با واکنش‌هایی از سوی مسئولین نیز همراه شد. دبیر شورای عالی امنیت ملی برپایی تظاهرات میلیونی و تاریخی مخالفت با اشغالگری آمریکا و حمایت از استقلال و حاکمیت ملی عراق را نشانه‌ای از پیشتازی و پرچمداری مردم پرافتخار عراق در مسیر اخراج آمریکا از منطقه عنوان کرد. دریابان علی شمخانی ترور ناجوانمردانه سرداران پر آوازه جبهه مقاومت، شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را خطای راهبردی ترامپ و تیم شرور حاکم بر کاخ سفید عنوان کرد و اظهار داشت: شمارش معکوس اخراج امریکا از منطقه از بامداد جمعه ۱۳ دی ماه آغاز شده و پژواک ناقوس افول اقتدار پوشالی واشنگتن هر روز با طنین بلند تری به گوش می‌رسد. وی خاطرنشان کرد: تظاهرات میلیونی مردم عراق نشان داد که تهدید آمریکا مبنی بر تحریم این کشور در صورت اجرای قانون اخراج نظامیان واشنگتن، ابزار پوسیده‌ای است که نمی‌تواند اراده دولت‌ها و ملت‌هایی که به دنبال حفظ استقلال و حاکمیت ملی خود هستند را تحت تاثیر قرار دهد. دبیر شورای عالی امنیت ملی تظاهرات میلیونی مردم آزاده وسلطه ستیز عراق را آغاز نهضتی فراگیر که ملتهای زخم خورده از تجاوز آمریکا آن را ادامه خواهند داد عنوان کرد و افزود: رویکرد واقعی مردم منطقه نسبت به آمریکا در تشییع میلیونی پیکر رهبران مقاومت و مراسم‌های بزرگداشت کم سابقه در کشورهای مختلف بروز و ظهور یافت و این واقعیت رو به گسترش را نمی‌توان با شوهای تبلیغاتی و فضاسازی‌های رسانه‌ای کتمان کرد. شمخانی در پایان افزود: آمریکا باید از این پس خود را آماده کند که هرروز جلوه‌ای از تجلی قدرت مردم منطقه را به سان تازیانه‌ای بر پیکر زبون و خوار استکبار خویش مشاهده و لمس نماید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام