کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 04 بهمن 1399   Saturday 23 January 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 بهمن 1398

صفحه خبر: اقتصادی

معلولان: تا کی صبر کنیم کارت سوخت جدید دستمان برسد؟
شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران بدون اطلاع قبلی کارت سوخت معلولان وجانبازان را به بهانه واریز سهمیه مازاد 40 لیتری
از 28 دیماه باطل کرده و اعلام نموده کارت سوخت جدید با شارژ سهمیه ویژه معلولان و جانبازان در اسرع وقت صادر
و توسط شرکت پست به آدرس مالکان خودروها ارسال و تحویل می‌شود.اما بعد از 5 روز خبری از کارتهای سوخت جدید نیست
تا جایی که این افراد ناچار به استفاده از بنزین آزاد برای تردد شدند!
آفتاب یزد – گروه اقتصادی: کارت سوخت خودرو معلولان و جانبازان که برای سهمیه مازاد 40 لیتری از 28 دیماه ابطال شده، هنوز بعد از چند روز صادر نشده که این مسئله معلولان جانبازان را با سختی تامین سوخت مواجه کرده است.
شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران چندی پیش با انتشار اطلاعیه‌ای نحوه دریافت صدور کارت جدید سوخت خودروهای پلاک معلولان و جانبازان را اعلام کرد. در اطلاعیه این شرکت آمده بود:
«شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در اطلاعیه جدید خود و پیرو اطلاعیه شماره ۱۱، به اطلاع مالکان خودروهای معلولان و جانبازان می‌رساند کارت هوشمند سوخت پیشین، از امروز (شنبه، ۲۸ دی‌ماه) ابطال و غیرقابل استفاده خواهد بود و کارت سوخت جدید با شارژ سهمیه ویژه معلولان و جانبازان در اسرع وقت، صادر و توسط شرکت پست به آدرس مالکان خودروها ارسال و تحویل می‌شود.
همچنین به اطلاع آن دسته از معلولان و جانبازان که پلاک خودروی آنها ویژه معلولان و جانبازان نیست می‌رساند برای دریافت سهمیه مازاد ۴۰لیتر، لازم است ابتدا از طریق سازمان‌های مربوطه (بهزیستی و بنیاد جانبازان) و پلیس راهور برای تغییر پلاک خودروی خود اقدام کنند تا به دنبال آن امکان صدور و ارسال کارت سوخت جدید
مهیا شود.
با توجه به مصوبه کارگروه بند ۸ هیئت وزیران، سهمیه ماهانه تخصیصی به خودروهای سواری شخصی دارای پلاک معلولان و جانبازان از ابتدای دی‌ماه امسال برای خودروهای بنزین سوز ۱۰۰لیتر و خودروهای دوگانه‌سوز ۷۰لیتر است که به همین منظور مابه‌التفاوت سهمیه دی‌ماه این کارت‌ها، در کارت‌های جدید به میزان ۴۰لیتر به سهمیه پیشین اضافه شده که با تعویض کارت سوخت کنونی و صدور کارت جدید قابل بهره‌برداری است.
> ابطال کارت سوخت معلولان وجانبازان
بدون اطلاع قبلی
این در حالی است که سهمیه بنزین سایر افراد جامعه دوشنبه شب گذشته واریز شده، اما معلولان وجانبازان به خاطر ابطال کارت سوختشان بعد از چند روز، بی‌بنزین مانده‌اند و به نظر می‌رسد تا زمان اجرای طرح جدید، آنها ناچار به استفاده ار بنزین آزاد هستند که این امر کاملا غیر منطقی است.
معلولان و جانبازان در حال حاضر با ابطال کارت سوختشان بعد از 5 روز به خاطر همزمانی زمان ابطال با پایان سهمیه‌های ماه گذشته سایر افراد، بی‌بنزین مانده‌اند و چون کارت سوختشان باطل شده برای رفت و آمد و تردد باید بنزین آزاد بزنند.
یکی از مخاطبان آفتاب یزد در تماس با روزنامه در این خصوص گفت: اجرای این طرح مانند آن است که کسی بخواهد خانه‌اش را بکوبد و بسازد.این فرد در ابتدا باید خانه‌ای اجاره‌ای تهیه کند و سپس خانه قبلی را تخلیه کرده و بسازد نه این که خانه را اول بکوبد و خراب کند، اما پس از آن به فکر این باشد که اثاث خود را چه کند و باید خانه‌ای اجاره نماید!
> ناچاری معلولان برای استفاده از بنزین آزاد!
وی گفت: ابطال کارت سوخت آن هم در زمان پایان ماه و زمانی که سهمیه بنزین معلولان و جانبازان مانند سایر مردم تمام شده به بهانه افزایش 40لیتر اضافه، غیرمنطقی است. شرکت ملی نفت می‌توانست این سهمیه را مانند سایر مردم به کارت سوخت آنها واریز کند.در حال حاضر سایر افراد 60 لیتر ماهانه خود را دریافت کرده‌اند اما معلولان وجانبازان نه تنها این سهمیه را به خاطر ابطال کارت سوختشان دریافت نکرده‌اند، بلکه سهمیه مازاد 40لیتری آنها نیز به خاطر ابطال کارت سوختشان هنوز به دستشان نرسیده وآنها ناچارند طی این 5روز بنزین آزاد بزنند!
> معلولانی که درآمد چندانی ندارند
مخاطب دیگری نیز به آفتاب یزد گفت: بنده معلولی هستم که به خاطر شرایط نامناسب جسمی ناچار به استفاده از خودروی شخصی برای تردد روزانه به سرکار هستم. زمانی که بنزین گران شد از آنجایی که اکثریت معلولین جسمی حرکتی منبع درآمد بالایی ندارند و حتی اگر شاغل نیز باشند حقوقشان معمولا پایین است، گرانی بنزین به آنها فشار می‌آورد، چون این افراد برای رفتن به سرکار و در کنار آن رفتن به مراکز درمانی برای فیزیوتراپی و حضور در مراکز آموزشی بنزین بیشتری نیاز دارند، انجمن دفاع از حقوق معلولان در کنار سازمان بهزیستی یک جلسه با آقای روحانی گذاشتند و این مشکل آنها را به سمع ایشان رساندند. وی ادامه داد: ما معلولان از آنجایی که پلاکمان مخصوص است می‌توانیم در طرح ترافیک یا روزهای زوج فرد در خیابان تردد کنیم و طبیعتا بنزین بیشتری از سایر افرادی که کمتر در این محدوده‌ها تردد می‌کنند استفاده می‌کنیم. آقای روحانی به معلولان قول مساعد دادند که مشکل آنها برای بنزین حل شود. سرانجام تصمیم بر آن گرفته شد تا به معلولان وجانبازان علاوه بر سهمیه 60 لیتری ماهانه مانند سایر مردم، 40لیتر هم اضافه به آنها بنزین سهمیه‌ای داده شود.
وی گفت: چون این ماجرا از دیماه استارت خورد، سهمیه 40 لیتری بنزین معلولان از بهمن ماه قرار شد ریخته شود و گفتند سهمیه دی با بهمن به میزان 80 لیتر به اضافه سهمیه عادی 60 لیتری به کارت سوخت آنها در بهمن ماه واریز خواهد شد.
> هدف دولت کمک‌رسانی به معلولان بود
یا سنگ‌اندازی سر راه آنها؟
وی تصریح کرد: متاسفانه بدون اعلام قبلی در تاریخ 28 دیماه کارت سوخت معلولان حالا چه آنهایی که پلاک معلولیت داشتند و چه آنهایی که نداشتند را باطل کردند و اعلام کردند که کارت جدید صادر می‌شود و به زودی در اختیار معلولان و جانبازان قرار می‌دهیم. به گفته وی در حال حاضر 5 روز از ابطال کارت سوخت تمامی معلولان و جانبازان می‌گذرد وکارتی برای آنها ارسال نشده است. ما طی این 5 روز بدون بنزین مانده‌ایم و ناچاریم بنزین آزاد بزنیم. هدف دولت کمک به معلولان وجانبازان بود تا از بنزین 1500 تومانی سهمیه‌ای استفاده کنند، اما بی‌برنامه‌ای شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی باعث شده آنها طی این 5 روز از بنزین آزاد 3 هزارتومانی استفاده کنند، یعنی حتی 30لیتر بنزین آنها که 60 هزار تومان بوده، در حال حاضر با قیمت آزاد برای آنها 90 هزار تومان تمام می‌شود!
> معلولان و جانبازان تا کی صبر کنند؟
وی افزود: ما معلولان و جانبازان تا کی باید صبر کنیم تا کارت سوختمان از طریق پست برسد.ما درآمد بالایی نداریم که بخواهیم با پول اضافه خود بنزین 90 هزارتومانی آزاد بزنیم. ما در روزهای برفی برای رفتن به مراکز درمانی قادر از استفاده از سایر وسایل حمل ونقل عمومی نیستیم و باید با وسیله شخصی برای درمان ویا کار تردد کنیم.
وی ادامه داد: برخی معلولان چون کار ندارند، ناچارند در اسنپ و تپسی کار کنند یا کار دوم آنها به دلیل درآمد پایین در تاکسی‌های اینترنتی است. الان آنها چند روز است بدون بنزین مانده‌اند. وی خاطرنشان کرد: بنده پلاک ماشینم متعلق به معلولان است و نیازی به نیست به سازمان‌های مربوطه (بهزیستی و بنیاد جانبازان) و پلیس راهور برای تغییر پلاک خودروی خود اقدام کنم، اما کارت سوخت بنده نیز باطل شده و بدون بنزین مانده ام. وی گفت: حال سوال من وامثال من این است چرا باید بدون اطلاع قبلی و در نظر گرفتن شرایط خاص معلولان و جانبازان یکدفعه کارت سوختشان باطل می‌شود؟ تا کی باید منتظر بمانیم تا کارتهای جدید را اداره پست به ما تحویل دهد؟ مسئول این بی‌برنامگی کیست؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام