کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 24 فروردین 1400   Tuesday 13 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 آبان 1398

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد : حنجره یا جعبه صوتی قسمتی از بدن است که در تنفس و صحبت کردن افراد نقش بسیار مهمی‌دارد. وجود سرطان دراین ناحیه عملکرد افراد را در زمینه‌های مختلف مختل می‌کند. سرطان حنجره ،بیماری نادری نیست زیرا هر ساله هزاران مرگ درجهان به علت سرطان حنجره گزارش می‌شود ولی نسبت به سایر انواع سرطان برای عامه مردم کمتر شناخته شده است. حتی برای کسانی که از این بیماری نجات پیدا می‌کنند، تاثیرات آن روی صدا ، بلع و تنفس می‌تواند شدید و دائمی‌باشد. با توجه به اهمیت موضوع، آفتاب یزد دراین باره با دکتررضا عرفانیان، متخصص گوش، حلق و بینی وفلوشیپ اختلالات خواب گفت و گو کرده است .وی دراین باره می‌گوید: سرطان اصطلاحی است که به مجموعه بیماری‌هایی گفته می‌شود که از تکثیر مهارنشده سلول‌‌ها پدید می‌آیند. سلول‌های سرطانی از سازوکارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها جدا می‌افتند و به میزان بسیار زیادی تکثیر می‌شوند.دکترعرفانیان خاطرنشان کرد: سرطان حنجره یکی از انواع سرطان‌های سروگردن است. ژنتیک اگرچه در ابتلا به این بیماری موثر است اما بیشتر عوامل محیطی در ابتلا به آن موثراست. این متخصص گوش، حلق وبینی عنوان کرد:برخلاف بسیاری دیگرازسرطان‌ها، علائم سرطان حنجره به راحتی قابل تشخیص هستند. برخی از شایع‌ترین آنها شامل تغییر صدا، سختی در تنفس ،سختی در بلع و در مراحل شدید نمایان شدن توده‌های گردنی است .وی ادامه داد:درافراد مبتلا به سرطان حنجره ،
تغییر صدا می‌تواند به علت تغییر ساختار تارهای
صوتی ایجاد شود زیرا تارهای صوتی کمی‌سفت می‌شوند و انعطاف خود را از دست می‌دهند. دراین صورت صدا ممکن است گرفته شود و با خشونت همراه گردد لذا توصیه می‌شود اگر افراد تغییر صدای شان بیش از دو هفته طول کشید حتما به پزشک مراجعه نمایند. دکترعرفانیان بیان کرد :
افراد باید این نکته را در نظر داشته باشند که تغییرات صدا الزاما به معنای وجود سرطان حنجره نمی‌باشد و این علایم در سایر بیماری‌ها مانند عفونت گلو و حتی سرماخوردگی نیز مشاهده می‌گردد لذا بهتر است افراد با مراجعه زودهنگام به پزشک، از علت ایجاد این علایم مطلع شوند .
این متخصص افزود: ممکن است افراد مبتلا به سرطان حنجره هنگام قورت دادن غذا، درناحیه گلو احساس درد داشته باشند یا نتوانند غذا را به راحتی قورت دهند زیرا وجود توده سرطانی و تغییر ساختاری و بافتی تارهای صوتی موجب ایجاد مشکلات بلع می‌گردد و احتمال دارد این افراد حتی در قورت دادن آب هم دچار مشکل گردند.وی اظهارداشت : افراد مبتلا به سرطان احتمال دارد که احساس کنند که جسمی‌در گلویشان گیر کرده زیرا در واقع توده سلول‌های سرطانی ساختار آناتومیکی حنجره را از حالت طبیعی خارج کرده و فرد احساس می‌کند که یک جسم خارجی در گلویش وجود دارد.
دکترعرفانیان ادامه داد: سرطان حنجره مسری نیست. کسانی که دارای عوامل خطرزای خاص هستند به نسبت دیگران بیشتردر معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. عامل‌ خطرزا هر چیزی است که احتمال ابتلای فرد را به بیماری بیش‌تر می‌کند. وی اظهار کرد : از جمله فاکتور‌های خطر ساز ابتلا افراد به سرطان حنجره می‌توان به سن ، جنس مذکر بودن ، استعمال سیگار و مواد مخدر و الکل اشاره کرد زیرا سرطان حنجره اکثر اوقات در افراد بالای ۵۵ سال اتفاق می‌افتد و مرد‌ها بیشتر از زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان حنجره هستند وهمچنین سیگاری‌ها بیشتر از غیر سیگاری‌ها در معرض ابتلا به این بیماری هستند و این خطر برای سیگاری‌هایی که الکل و مواد مخدرمصرف می‌کنند بیشتر است.
این متخصص گوش،حلق وبینی بیان کرد: سرطان حنجره می‌تواند قابل پیشگیری باشد. با تشخیص زودهنگام زخم‌های کوچک تر، فرصتی برای نجات و پیشگیری سریع از پیشرفت سرطان به وجود می‌آید. پس ارزیابی مداوم زخم حنجره ای یک امر ضروری است.
وی اضافه کرد : در صورت مشاهده علایم بیماری در حنجره با مراجعه اولیه فرد به پزشک ، درارزیابی اولیه، متخصص وجود صدای غیر طبیعی را در فرد حس می‌کند و اگر عوامل خطرزای دیگری وجود داشت، ارزیابی‌های بیشتری را انجام خواهد داد. دکترعرفانیان ادامه داد: در صورت مشکوک بودن به بیماری سرطان ،برای ارزیابی بیشتر پزشک انجام لارینکوسگوپی را به فرد مراجعه کننده ، پیشنهاد
می‌کند .در این نوع ارزیابی، یک تیوب نورانی
که از داخل بینی به سمت گلو هدایت می‌شود. بیمار در حین این عمل هوشیار است. یک داروی بی حس کننده به داخل بینی فرد اسپری می‌شود. این روش کمتر از یک دقیقه زمان می‌برد. همچنین این اطلاعات می‌تواند برای زمان درمان ذخیره شود. این متخصص گوش، حلق وبینی اظهارداشت: مطمئن‌ترین راه تشخیص سرطان حنجره ، بافت برداری
(بیوپسی) است. قطعه کوچکی ازبافت منطقه ای که غیرطبیعی به نظرمی‌رسد، بریده می‌شود واین نمونه درآزمایشگاه درزیرمیکروسکوپ قرارگرفته وعلائم سرطان درآن ارزیابی می‌شود.
وی ادامه داد: درصورتی که سرطان حنجره درمرحله اولیه باشد ، انجام لیزر حنجره برای درمان مفید است اما در مراحل پیشرفته تر برای درمان این بیماری از مداخله‌های شیمی‌درمانی، پرتودرمانی، عمل جراحی و یا ترکیبی از این سه روش استفاده می‌شود. دکترعرفانیان بیان کرد: عمل جراحی نیز می‌تواند از برداشتن حنجره واقع در بالای دریچه نای، برداشتن نیمی‌از حنجره، برداشتن حنجره به صورت نیمه کامل تا برداشتن حنجره به صورت کامل را دربرگیرد. این متخصص گوش، حلق وبینی عنوان کرد : هنگامی‌که سرطان حنجره گسترش پیدا کند (متاستاز) به طور مثال سلول‌های سرطانی در غدد لنفاوی اطراف ناحیه گردن پخش می‌‌شوند، دراین امرتومور جدید از همان نوع سلول‌های غیرطبیعی توموراولیه در حنجره ایجاد شده است. وی بیان کرد : بخش مهمی‌از درمان سرطان حنجره ، پیگیری سلامت است زیرا انجام معاینات عمومی‌منظم این اطمینان را به بیمار می‌دهد که تمام تغییرات ممکن تحت‌نظر هستند و در صورت بروز هرگونه مشکل آنها را سریع تشخیص داده و درمان می‌کنند. پزشک معاینات دقیقی به عمل می‌آورد تا اطمینان حاصل کند که سرطان برنگشته است.
دکترعرفانیان ادامه داد: معاینات عمومی‌شامل منفذ تنفسی، گردن و گلو است وهر از گاهی نیز ممکن است که پزشک معاینه عمومی‌کامل انجام داده و عکس‌های اشعه ایکس بگیرد.
این متخصص گوش، حلق وبینی عنوان کرد: افرادی که به دلیل سرطان حنجره ، حنجره شان خارج شده ، برای ارتباط برقرار کردن این افراد با دیگران، پزشک راه‌های مختلفی را پیشنهاد می‌کند به طور مثال استفاده از حنجره الکتریکی ،گذاشتن پروتز ارتباط دهنده مری روی تراشه و استفاده از هوای عبورکننده از حلق می‌باشد.
وی در پایان گفت: رمز پیشگیری از ابتلا به بیماری سرطان حنجره در واقع صرفا به عدم مواجهه با عوامل خطر یعنی دخانیات یا تحریکات شیمیایی ای معطوف می‌شود که می‌توانند روی حنجره تاثیر بگذارند و دیگر اینکه افراد در صورت مواجهه با هرگونه نشانه‌های احتمالی مانند سختی در بلع سریعا به پزشک مراجعه کنند تا اقدامات لازم انجام شود .


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام