کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 11 اسفند 1399   Monday 1 March 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 09 آبان 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به پیامد منفی استفاده از فضای مجازی در بین کودکان و نوجوانان گفت: تغییر هویت اجتماعی ازجمله آثار منفی استفاده نامناسب از این فضا است.
به گزارش میزان، افسانه مظفری با اشاره به تبعات بسیار استفاده از تلفن همراه و فضای مجازی در بین کودکان و نوجوانان، گفت: متاسفانه زمانی که در استفاده از ابزار و تکنولوژی‌های جدید ارتباطی در جامعه مشکلاتی بروز می‌کند، به یاد آموزش و اطلاع‌رسانی می‌افتیم، در حالی که باید قبل از آنکه این ابزار در اختیار کودکان و نوجوانان قرار گیرد به دنبال ارائه آموزش لازم در خانواده و مدرسه باشیم. افزایش آگاهی، سبب شناسایی نقاط ضعف و قوت ابزار مورد استفاده خواهد شد، زمانی که افراد با آگاهی کامل با این فضا آشنا شوند، نحوه استفاده درست از آن را نیز فرا می‌گیرند.
مظفری با تاکید بر اینکه استفاده نادرست از تلفن همراه و فضای مجازی باعث کمرنگ شدن هویت‌های اجتماعی افراد بخصوص کودکان و جوانان می‌شود، تصریح کرد: در این میان تغییر هویت‌های اجتماعی به بزرگترین مشکل تبدیل می‌شود که باعث از بین رفتن بسیاری فضائل و سنن اخلاقی- فرهنگی نیز خواهد شد، تاجایی که برای کودکان پیام‌های غیر اخلاقی تبدیل به موضوعی عادی شده و قبح خود را از دست خواهد داد.
عضو هیئت علمی و مدیر گروه علوم ارتباطات واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی به پیامد‌های منفی استفاده از فضای مجازی در کودکان اشاره کرد و گفت: گاهی کودک در استفاده از فضای مجازی با دنیایی مواجه می‌شود که آن را نشناخته است و لذا احساس ترس می‌کند. گاهی نیز فریب و دروغ و نداشتن صداقت را یاد می‌گیرد و حس خیرخواهی و
نوع‌دوستی در وی کمرنگ می‌شود. بر همین اساس بی‌اعتمادی نسبت به خانواده و دیگران بین بچه‌ها به وجود می‌آید و این مسئله باعث می‌شود حقوق دیگران را رعایت نکنند و از الفاظ محاوره‌ای نادرست نیز استفاده کنند.
وی تاکید کرد: همه این اتفاقات در حالی صورت می‌گیرد که کودکان و نوجوانان به واسطه استفاده از فضای مجازی از لحاظ ارتباطات در دنیای واقعی نیز تنها می‌مانند و به این فضا اعتیاد پیدا می‌کنند تاجایی که گاهی مشاهده شده که این تنهایی و عدم آگاهی منشا سوء استفاده‌های جنسی بین آنان نیز می‌شود؛ چراکه آگاهی‌های لازم و آموزش‌های درست برای استفاده از فضای مجازی را ندارند. لازم است خانواده‌ها در کنار آموزش و پرورش با کودکان و نوجوانان ارتباط نزدیکی برقرار کنند تا احساس اطمینان و امنیت بیشتری شکل گیرد و آموزش‌های لازم نیز در اختیار این گروه از جامعه قرار گیرد. از سویی دیگر میتوان با استفاده از نرم افزار‌های کنترلی و محدودکننده تلاش کنیم که فرزندانمان از موتور‌های جستجویی استفاده کنند که از امنیت بالایی برخوردار است. خانواده‌ها باید کانال‌ها یا نرم افزار‌های ناشناس را مسدود کرده و دسترسی به گیم‌های منحرف‌کننده را نیز محدود کنند. همچنین کودکان ونوجوانان نباید به فروشگاه‌های آنلاین هم دسترسی داشته باشند. درضمن بهتر است خانواده‌ها تلاش کنند در کنار همه این محدودیت ها، برنامه‌ها و تفریحات سالم با فعالیت‌های بدنی و ورزشی را جایگزین کنند. افزایش ارتباطات و بازی‌های گروهی خانوادگی و تلاش برای سوق دادن فرزندان به خواندن کتاب‌های مفید از جمله فعالیت‌هایی است که خانواده‌ها در کنار آموزش و پرورش می‌توانند
به کار گیرند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام