کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 11 خرداد 1399   Sunday 31 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 فروردین 1394

صفحه خبر: سیاسی

جعفر بای جامعه شناس- عاقبت با دستیابی به تفاهم هسته‌ای و لغو همه تحریم‌ها مقاومت ملت شریف ایران به بار نشست و دشمن در مقابل عظمت مقاومت غیورانه ایرانیان زانو زد و پذیرفت که ابزار تحریم ناکارآمد است و نه تنها رعب و وحشتی در روحیه مردم دلاور ایران پدید نمی آورد بلکه مقاومت آنان را افزایش داده و رشد توسعه و پیشرفت و تعالی آنان در شرایط تحریم افزایش یافته و محدودیت هیچ گاه برای آنان معذوریت محسوب نمی‌شود. فشار و تنگنا توان و تلاششان را می افزاید و آنان در شرایط دشوار خطرناک تر ظاهر
می‌شوند و با کسب موفقیت‌های حیرت آور در دوره تحریم پیروزی‌های بزرگی را از آن خود می کنند و بر اقتدار ملی خویش می افزایند.
بدون تردید کنش و رفتارهای بینالمللی ارتباط مستقیمی در عرصه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در درون کشور و فعالیت‌های مردم دارد و به شدت با یکدیگر مرتبط و موثر می‌باشد.پس
هر گونه سیاست در عرصه خارجی بر شرایط درونی جوامع در سطح ملی تاثیرگذار است و عکس آن نیز می‌تواند صادق باشد. سرانجام دشمن حقانیت مردم ایران را تایید کرد و در مقابل استقامت و استواری و شجاعتش تسلیم شد و در نهایت نمایندگانشان با اثبات حقانیت با منطق مذاکره و عقلانیت ناب و دفاع از جایگاه رفیع بین‌المللی ثابت کردند که تحریم ابزار کهنه و ناکارآمد و غیرموثر است و با به کرسی نشاندن سخن خویش و تسلیم دشمن شرایطی را فراهم ساختند که سایه شوم تحریم ظالمانه و ویرانگر از سر اقتصاد کشور برداشته شود. اگرچه آثار سوء اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تحریم را نمی‌توان نادیده گرفت، دستیابی به تفاهم هسته‌ای نتایج ارزشمند فراوانی را به دنبال دارد که بهبود و ارتقای رونق فعالیتهای اقتصادی بستر مناسب پیشرفت بازار کسب و کار را فراهم خواهد کرد. افزایش اعتماد به نفس ملی و افزایش احساس امنیت عمومی و رفاه اجتماعی باعث هماهنگی و همبستگی ملی می‌شود و با تقویت هویت ملی، سرمایه‌های اجتماعی نیز افزایش خواهد یافت و با سرعت‌بخشی به گردش پول و سرمایه زمینه افزایش نرخ اشتغال و کاهش آمار بیکاری را در جامعه به دنبال خواهد داشت، در نتیجه با افزایش تولید ناخالص ملی باعث ارتقای رفاه عمومی در کشور خواهد شد و احساس خوب شادی و نشاط و هیجان عمومی را در جامعه به ارمغان خواهد آورد.بدون شک نزاع و درگیری در محدوده خانه و خانواده تلاطمی را فراهم می‌سازد که آسایش و آرامش را از اعضای آن سلب نموده و استرس و اضطراب را افزایش داده و مانع رونق و پیشرفت و خلاقیت آنان خواهد شد. حال این پدیده تلخ در مقیاس ملی زمینه‌ساز مشکلات بزرگتری خواهد شد و اینک که با تحقق تفاهم هسته‌ای به جای نزاع و درگیری، همکاری و هماهنگی جایگزین می‌شود قطعا با تلاش و کوشش مضاعف شرایط مطلوب اقتصادی
حاصل خواهد شد. از سوی دیگر، امید به آینده افزایش می‌یابد، یاس و ناامیدی اجتماعی تقلیل خواهد یافت، میزان نگرانی و ناراحتی‌های روحی و روانی نیز کاسته خواهد شد و با افزایش ارزش پول و سرمایه قدرت خرید مردم نیز ارتقا پیدا می‌کند.
در نتیجه آمار جرم و جنایت کاهش خواهد یافت. ملتی که تحت سخت‌ترین فشارهای اقتصادی مبارزه بی نظیری از خود به نمایش گذاشته، با کسب موفقیتهای غرورآفرین و تقویت اقتدار ملی افتخار بزرگی را کسب کرده، با مقاومت دلیرانه غبار از چهره هویت ملی زدوده و خواسته بر حق خویش را بر دشمن فائق ساخته و حقانیت خویش را به اثبات رسانده است عبور از دوره دشوار تحریم، قربانیان فراوانی را در جامعه به همراه داشت و افزایش جرم و جنایت در شرایط بحرانی یکی از عوارض سختیهای تحریم جهانیان علیه ما بود. قطعا با تفاهم هسته‌ای و برداشته شدن همه تحریمها می توان اوضاع مناسب و مطلوب اقتصادی را به نظاره نشست و با رونق بازار کار و کسب و ارتقای رفاه عمومی زمینه نشاط اجتماعی و شادمانی همگانی فراهم خواهد شد.
اینک که اعتیاد و سرقت به ترتیب درصدر جرایم اجتماعی قرار دارند و ریشه اصلی آنها نیز در مشکلات و گرفتاریهای اقتصادی نهفته شده است قطعا گشایش اقتصادی و توسعه ملی و حل مشکلات مردم انگیزه ارتکاب چنین جرایم راخواهد کاست و با رفع و حل گرفتاریهای اقتصادی شرایط مناسبی برای فعالیتهای همه جانبه مردم فراهم خواهد شد. هم اکنون با تفاهم هسته‌ای در شرایط بسیار خوبی قرار گرفته‌ایم و لازم است مسئولان با همکاری، همدلی، هماهنگی، نظارت مناسب و مطلوب تلاش مضاعفی در به‌ثمر رسیدن و نهایی شدن اهداف و مقاصد تفاهم هسته‌ای داشته باشند تا شاهد اصلاح و بهبود جایگاه فرهنگی کشور و به بار نشستن زحمات مقاومت ملت بزرگ ایران باشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام