کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 04 آذر 1399   Tuesday 24 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 مرداد 1398

صفحه خبر: صفحه یک

روسیه به دنبال تحولات اخیر در منطقه و پیشنهاد انگلیس و آمریکا جهت ایجاد نیروی دریایی در تنگه هرمز، طرحی مبنی بر تامین «امنیت گروهی» در خلیج فارس ارائه داد که بر اساس آن منطقه حائل در حائل و خط ویژه‌ای برای ارتباط کشورهای خلیج فارس با یکدیگر باید ایجاد شود. این در حالی است که پیش‌تر، وزیر امور خارجه کشورمان طرحی مبنی‌بر امضای پیمان عدم تجاور به کشورهای خلیج فارس ارائه داده بود که خود حفاظت از آب، خاک و مرز کشورهای منطقه را در بر می‌گرفت. این پیشنهاد ظریف توسط عراقی‌ها اعلام و از سوی برخی از کشورها نظیر قطر و عمان نیز مورد استقبال قرار گرفت. بدیهی است که با خارج شدن نیروهای اماراتی از یمن و ترک کردن امیر کویت از نشست سران کشورهای اسلامی در مکه، عدم حضور قطر در این نشست و مخالفت امارات با برخی از بندهای بیانیه عربستان در نشست مکه به نظر زمینه ائتلاف منطقه‌ای برای حفاظت از خلیج فارس تقریبا ایجاد شده است.
اکنون روس‌ها با ارائه چنین طرحی درصددند که خود را به عنوان نیروی منطقه‌ای معرفی و به مسئله تامین امنیت کشورهای خلیج فارس ورود پیدا کنند. اگر تهران موفق شود با کشورهایی نظیر امارات، کویت، قطر و عمان یک پیمان عدم تجاوز امضاء کند، در این صورت دیگر شاهد بروز ناامنی در منطقه نخواهیم بود و در عین حال توطئه برخی از کشورها علیه کشورهای منطقه خنثی خواهد شد. علاوه بر این، تا حدی تغییراتی هم در روابط ایران و مصر صورت گرفته و نماینده عربستان در سازمان ملل هم اعلام کرده که حاضر به امضای پیمان عدم تجاوز است. پیمان عدم تجاور در شرایط کنونی طرحی کامل تر از هر پیشنهاد دیگری به ویژه ایده روسیه محسوب می‌شود. آنهم در شرایطی که با قدرت فرامنطقه‌ای نظیر آمریکا روبرو هستیم که هر لحظه به دنبال ائتلاف علیه ایران است و اکنون هم به دنبال ایجاد ائتلاف در امنیت کشتیرانی است در حالی که امنیت منطقه به ویژه در آب‌ها بدون حضور نیروهای کشورهای منطقه در آن قابلیت اجرا ندارد. چراکه رئیس جمهور آمریکا در پی پیشنهاد اخیرش اعلام کرد که من نفتی از منطقه وارد نمی‌کنم که نیاز به تامین امنیت آن داشته باشم.
این اظهارات ترامپ، خود به مفهوم وادارساختن کشورهای وارد کننده نفت به ائتلاف آمریکایی است، ائتلافی که می‌تواند به درگیری نظامی هم در خلیج فارس بینجامد. حتی پیشنهاد بریتانیا مبنی بر اسکورت کشتی‌ها در خلیج فارس هم موازی با طرح آمریکایی بود که این هم به دلیل هزینه بر بودن آن و نیز عدم مشارکت کشورهای منطقه در این طرح قابلیت اجرا ندارد.
همچنین روسیه هم درصدد است به عنوان نیروی نظامی در منطقه حضور پیدا کند تا منافع خود را پیش ببرد. این در حالی که این کشور تاکنون در خلیج فارس حضور نظامی نداشته اما به این بهانه می‌خواهد در خلیج فارس حضور نظامی داشته باشد. اما طرح پیمان عدم تجاوز می‌تواند از نفوذ کشورهای فرامنطقه‌ای در آن بکاهد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام