کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 28 فروردین 1400   Saturday 17 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 تیر 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

آفتاب یزد – گروه شبکه: یکشنبه شب اولین قسمت از مرحله نیمه‌نهایی مسابقه عصر جدید روی آنتن شبکه سه سیما رفت. اما این قسمت از برنامه خالی از حاشیه نبود. از شوخی امین حیایی با پسر سیستان و بلوچستانی گرفته تا سخنان نسنجیده دکتر بشیر حسینی در مورد نابغه ریاضی از حاشیه‌های این برنامه بود که هرکدامشان مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته و واکنش‌های انتقادی آنها را در پی داشته است.

> تا سفید نشدی نیا بیرون!
ساسان پرکان نوجوان اهل چابهار است که با گروه پسران خورشید یکشنبه شب اجرا داشتند. بعد از اجرای آنها، احسان علیخانی از او می‌خواهد که شوخی‌ای که دوستانش با او داشتند را توضیح دهد ساسان هم ماجرا را اینگونه شرح می‌دهد: « زمانی که به حمام رفتم دوستان درب حمام را قفل کردند و من در آنجا گیر کردم» در همین حین امین حیایی به شوخی به ساسان که پوست او تیره رنگ است،‌ می‌گوید: «گفتند تا سفید نشدی بیرون نیا» که این شوخی خنده حضار را در پی داشت. شوخی امین حیایی با ساسان باعث ایجاد حاشیه‌هایی در فضای مجازی شده و کاربران این شوخی حیایی را یک عمل نژادپرستانه تعبیر کرده‌اند.
یکی از کاربران در این مورد گفته است: «شما درباره این شوخی چه فکر می‌کنید؟»
کاربر دیگری گفته است: « حرفی که امین حیایی در عصرجدید به یک پسربچه بلوچ که میگه واقعاً بیشتر جنبه طنز داشت ولی ای کاش گفته نمیشد اما تاسف‌بار و غم‌انگیزتر تشویق حضار است!»
دیگری نوشت: «این یک شوخی اهانت‌آمیز است. این اتفاق اگر در غرب افتاده بود بلاشک کل شبکه رو تعلیق می‌کردند.»
فرد دیگری گفته است: « اگر شوخی نژادپرستانه امین حیایی به جای رسانه ملی در یک رسانه بین‌المللی انجام شده بود، قطعا برخوردهای جدی با آن صورت می‌گرفت.»
کاربران دیگر گفته‌اند: «شوخیِ امین‌حیایی در عصرجدید مصداقی از نژادپرستی بود. موافقِ سانسور نیستم و هرکسی باید تبعاتِ اجتماعیِ سخن و رفتارِ خود را بپذیرد و ملت حق دارد بدونِ ممیزی آنچه می‌خواهد ببیند، اما اگر قرار است چیزی را صداوسیما سانسور کند، شاید این ویدئو است.»، «جالبه در بازبینی هم این شوخی حیایی حذف نشده است!»، « این صحبت از امین حیایی که گفته برو حموم و تا سفید نشدی بیرون نیا معنایِ برابریِ پوستِ تیره با کثیف بودن دارد و دقیقاً یک توهین شمرده میشه»، « از رسانه‌ی ملی توی یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های شبکه، داور مسابقه میاد با وقاحت تمام نژادپرستی رو در قالب شوخی به رخ می‌کشه»، «چقدر متلک امین حیایی به ساسان پرکان زشت و نژادپرستانه بود»، «به یه سری مسائل خیلی حساسم. مثلا نتونستم ویدئو شاهکار امین حیایی در عصرجدید رو ببینم. فقط خوندم چی گفته و از شدت ناراحتی و خشم و غصه برای اون شرکت‌کننده گریه‌ام گرفت. چطور خودش تونسته با خنده این رو بگه؟!»، «بار اول به این پسر بلوچ با ترحم گفتن تا حالا اومدی تهران؟ امشبم گفتن: تا سفید نشدی از حمام نیا بیرون!»، «اینکه همچین حرف نژادپرستانه‌ای می‌زنه یه طرف. اما این که برنامه نه تنها زنده نیست بلکه بازپخشه و تدوین‌گر صداوسیما این قسمت رو حذف نکرده یه طرف دیگه.»

> بغض نابغه ریاضی
سما و پرهام، دو نابغه ریاضی هستند که یکشنبه شب آنها هم اجرا داشتند اما نتوانستند نظر داورهای برنامه عصر جدید را جلب کنند. اما بشیر حسینی با اظهارنظرش در مورد اجرای آنها خاطر «سما» را آزرده کرد و او هنگام فینال از دکتر بشیر حسینی با بغض گله کرد. بشیر حسینی گفته بود:«حد کارتان در مرحله قبلی تمام شد» زمانی که قرار بود فینالیست‌های این مرحله را اعلام کنند سما با بغض به بشیر حسینی گفت: «اینکه گفتید مرز استعداد شما در مرحله قبل تمام شد به من برخورد.» در ادامه بشیر حسین از او دلجویی می‌کند و می‌گوید: «قطعا منظور حرفم این نبوده و استعداد مرز ندارد. جمله من بد برداشت شده و اگر هم من جمله را بد ادا کردم
معذرت می‌خواهم.»
اگرچه داور این مسابقه از سما عذرخواهی کرد اما کاربران شبکه‌های اجتماعی از نحوه حرف زدن او با سما انتقاد کردند.
یکی از کاربران در این مورد نوشته است: «بایه حرف ناپخته چه بغض وغصه‌ای تودل این دخترانداخت.»
کاربردیگری گفته است: « واقعا که از دکتر بشر حسینی توقع نبود. کاش قبل از هر حرف زدنی روی آن فکر کنیم.»
دیگری نوشت:« چه بغضی کرد من بمیرم، بچه به این باهوشی میای ایراد می‌گیری»
یکی دیگر از کاربران گفته است:« چه خوب که سما حرفش رو زد و نذاشت تو دلش بمونه.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام