کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 فروردین 1400   Monday 12 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 تیر 1398

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: تصمیمات دونالد ترامپ طی دو سال اخیر همواره از هیچ پشتوانه عقلانی برخوردار نبوده است. او هر گاه که دلش می‌خواهد از یک توافق خارج می‌شود تا به جناح رقیب و دولت‌ها‌ی قبل از خود به ویژه باراک اوباما بگوید که قرادادهای شما هیچ سودی برای آمریکا نداشته است و صرفا سرمایه و زمان این کشور را به باد داده اید. به همین دلیل هم دکترین او در سیاست خارجه به ویژه در خروج از معاهدات، دکترین عقب نشینی نام گرفته شده است! وضعیتی که صدای نه تنها جناح رقیبش (دموکرات‌ها) بلکه حزب جمهوری خواه را طی ماه‌ها‌ی اخیر در آورده بود. اما بیش از هر چیز، ترامپ علاقه وافری به از بین بردن دستاوردهای مربوط به دوران باراک اوباما دارد، نمونه بارز آن خروج از برجام، خارج شدن از توافق آب و هوایی پاریس، اوباماکر «بیمه خدمات درمانی ارزان» و لغو برنامه مربوط به محیط زیست است. از این رو، به نظر می‌رسد که خروج ترامپ از برجام نه تنها به تعبیر او به دلیل بد بودن توافق هسته‌ای نبوده است بلکه برجام بیشتر قربانی رقابت‌ها‌ی سیاسی دو حزب جمهوری خواه و دموکرات و خصومت ورزی ترامپ با دولت اوباما شده است. چراکه «کیم داراک» سفیر مستعفی انگلیس در واشنگتن با تاکید بر این مهم، در گزارشی محرمانه در سال 2017 می‌گوید:« دونالد ترامپ به دلیل خصومت با باراک اوباما از برجام خارج شد.کاخ سفید راهبرد مشخصی برای بعد از برجام ندارد. »

> خروج از پیمان نامه‌ها‌ی اوباما
یکی پس از دیگری
دونالد ترامپ از زمان بر روی کار آمدنش در کاخ سفید تا به امروز هر چیز که مربوط به دولت اوباما بود را از بین برد. حال آنکه او در انتخابات 2016 با شعار معروف « بازگشت آمریکا به شان و عظمت گذشته اش» توانست رقیب حزب دموکرات خود هیلاری کلینتون وزیر خارجه دولت اوباما را شکست دهد و به کاخ سفید راه یابد. اما با نگاهی کوتاه به تصمیمات نسنجیده رئیس جمهور آمریکا طی دو سال اخیر به خوبی می‌توان دریافت که او نه تنها در جهت بازگرداندن شان و عظمت آمریکا رفتار و عمل نکرد بلکه خروج او از پیمان نامه‌ها‌ی پیشین آمریکا به ویژه قراردادهای مربوط به دوره باراک اوباما، یکی پس از دیگری اعتبار این‌ کشور را زیر سوال برد. او خروج از معاهدات را از ملغی کردن دستورات و مصوبات دولت «باراک اوباما» شروع کرد. به طور مثال، نخست قوانین مهاجرت آمریکا را تغییر داد و سپس قانون موسوم به «اوباما کر» بیمه خدمات درمانی ارزان قیمت را که بزرگترین دستاورد اوباما به شمار می‌رفت، لغو کرد. او همچنین برنامه تولید برق بدون آلودگی زیست محیطی را لغو کرد. ترامپ فارغ از لغو مصوبات داخلی آمریکا، طی دو سال اخیر از بسیاری از قراردادهای بین‌المللی خارج شد. او از دو توافق هسته‌ای و آب و هوایی پاریس که مربوط به دولت اوباما بود و همچنین توافق هم‌پیمانی دو سوی اقیانوس اطلس، توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی و خروج آمریکا از سازمان یونسکو؛ تاکنون ترک یا همواره تهدید به ترک این قراردادها کرده است. اما در این میان، برجام یکی دیگر از مهم ترین قراردادهایی بود که دونالد ترامپ در اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت یکجانبه و بی‌اعتنا به هشدارها نسبت به عواقبش از آن خارج شده است.

> خروج از پیمان مودت
بعد از شکایت ایران در لاهه
پس از شکایت ایران از ترامپ در دادگاه لاهه به خاطر خروج یکجانبه دونالد ترامپ از برجام و نیز بازگرداندن تحریم، رئیس جمهور آمریکا در مهرماه سال گذشته بعداز اینکه دادگاه او را به دلیل خروج یکجانبه از برجام و اعمال تحریم‌ها‌ محکوم کرد، از پیمان مودت خارج شد. ترامپ همزمان با خروج از پیمان مودت از پروتکل اختیاری مربوط به حل اجباری اختلافات در کنوانسیون ۱۹۶۱ وین درباره روابط دیپلماتیک نیز خارج شد؛ پروتکلی که فلسطینی‌ها بر اساس آن از آمریکا به دلیل انتقال سفارت این کشور به اورشلیم به دادگاه بین‌المللی شکایت کرده بودند. با خروج آمریکا از پروتکل یادشده عملاً امکان بررسی شکایت فلسطینی‌ها منتفی شد.

> « عقب نشینی» دکترین ترامپ در سیاست خارجه
ریچارد‌ها‌س، رئیس شورای روابط خارجی و یکی از برجسته‌ترین مشاوران و متفکران حوزه سیاست خارجی آمریکا در ارتباط با برهم زدن توافق‌ها‌ از سوی رئیس جمهور آمریکا طی ماه‌ها‌ی گذشته در صفحه توییتر خود نوشت: « سیاست خارجی ترامپ «تم» خود را پیدا کرده و آن «دکترین عقب‌نشینی» است.» در واقع نقض قراردادها و خروج از آن به صورت یکجانبه از قرار دادهای بین‌المللی توسط دولت ترامپ و نیز رفتارهای غیر قابل پیش بینی و استراتژی لحظه‌ای و تصمیمات سطحی اش همواره انتقادات بسیاری را از سوی نه تنها مخالفان او بلکه حتی حزب جمهوری خواه متوجه ترامپ کرد. تا آنجا که طی ماه‌ها‌ی اخیر، عقلا و بزرگان حزب جمهوری خواه به فکر کنار گذاشتن او و معرفی نامزد دیگری در انتخابات ریاست جمهوری آتی برای حفظ قدرت خود بودند.

> برجام قربانی تسویه حساب سیاسی ترامپ
طی روزهای اخیر گزارشی از سوی کیم داراک سفیر مستعفی انگلیس نخست در ساندی میل و سپس در سی.ان.ان منتشر شد که در آن دونالد ترامپ را فردی بی‌عرضه و بی‌کفایت توصیف کرده که ریاست جمهوری وی ممکن است سقوط کند. روز گذشته نشریه انگلیسی ساندی میل با انتشار بخش دیگری از گزارش محرمانه «کیم داراک» سفیر مستعفی انگلیس در واشنگتن نوشت: «دونالد ترامپ به دلیل خصومت با باراک اوباما از برجام خارج شد.» داراک این مطلب را پس از سفر بوریس جانسون وزیر امور خارجه وقت انگلیس به واشنگتن در سال ۲۰۱۷ گزارش کرده بود. جانسون در این سفر تلاش کرد تا مانع خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران شود. او در گزارش خود به دفتر نخست وزیری انگلیس، تصمیم ترامپ را یک خرابکاری دیپلماتیک تعبیر کرده و گفته بود که رئیس جمهوری آمریکا به دلایل شخصی و اینکه برجام توسط اوباما توافق شده، از آن خارج شد. این دیپلمات کهنه کار انگلیسی که چهارشنبه گذشته از سمت خود استعفا کرد، گفته بود که در میان مشاوران نزدیک رئیس جمهوری آمریکا، شکاف به وجود آمده و کاخ سفید راهبرد مشخصی برای بعد از برجام ندارد.

> برجام دستمایه رقابت سیاسی دو جناح در آمریکا
به نظر می‌رسد که کیم داراک سفیر مستعفی انگلیس درباره خروج بدون استراتژی ترامپ از برجام آنهم تنها به دلیل خصومت با باراک اوباما، بیراهه نمی گوید. چراکه با نگاهی به خروج بدون حساب و کتاب ترامپ از توافقنامه‌ها‌ (البته بیشتر مصوبات و پیمان نامه‌ها‌ی مربوط به دولت اوباما) به خوبی می‌توان دریافت که خروج رئیس جمهور آمریکا از برجام بیش از آنکه به زعم او یک توافق بد باشد، بیشتر به دلیل تسویه حساب‌ها‌ی سیاسی با جناح دموکرات صورت گرفت. او یک سال
پس‌از ورود به کاخ سفید و در اردیبهشت ماه سال گذشته در حالی به طور یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شد که دموکرات‌ها‌ به عنوان جریان رقیب، ماه‌ها‌ و هفته‌ها‌ برای امضای چنین توافقی با ایران تلاش کرده بودند. در حالی که نه تنها رسانه‌ها‌ و نخبگان آمریکایی بلکه افکار عمومی جهان، این توافق را بهترین دستاورد سیاسی آمریکا با طرف‌ها‌ی مقابل به ویژه ایران‌ می‌خواندند، او این توافق را به طور یکجانبه لغو کرد! ترامپ با این هدف که دستاورد جریان مقابل را ضعیف و بی‌فایده نشان دهد و سپس با کشاندن تهران به پای میز مذاکره، انعقاد قراردادی دوجانبه با ایران و گرفتن حداکثر امتیاز از مقامات کشورمان، از برجام خارج شد تا به جناح مقابل بگوید که کاری که شما نتوانستید انجام دهید من در رابطه با ایران انجام دادم. چراکه ترامپ همواره می‌گفت که دولت اوباما بیشترین امتیاز را در برجام به ایران داده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام