کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 19 اسفند 1399   Tuesday 9 March 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 فروردین 1394

صفحه خبر: زندگی

تک تک واژه‌هایی که هر روز به زبان می‌آورید می‌توانند شخصیت فرزندتان را بسازند. به گزارش تبیان پس به جای‌اینکه با امر و نهی کردن برای تربیت او تلاش کنید، مراقب جمله‌هایی که به زبان می‌آورید باشید. بچه‌ها
باهوش تر از آنند که شما فکر می‌کنید.
1 - دختر بد
هیچ‌وقت پس از آنکه فرزندتان اشتباهی را مرتکب شد، برچسب «دختر بد!»، «پسر بد!» روی او نچسبانید. شاید بدون آنکه منظور خاصی داشته باشید و از سر عادت چنین جملاتی را به زبان بیاورید اما با‌این کار به کودک‌تان می‌گویید که تنها در صورتی که بی‌عیب و نقص باشد از محبت شما بهره‌مند می‌شود و به او ناخواسته آموزش می‌دهید که نقد رفتار هر کس، مساوی است با نقد شخصیت او و یک رفتار نادرست به معنای داشتن شخصیت منفی و غیرقابل پذیرش است.
2 - پولم نمی‌رسه
کودکتان به شما برای خرید یک اسباب‌بازی گران‌قیمت یا وسیله
غیر ضروری اصرار می‌کند و شما می‌گویید که به اندازه خریدنش پول ندارید؟ مراقب باشید! شما با گفتن چنین جمله‌هایی به فرزندتان می‌گویید که از پس کنترل هزینه‌های‌تان برنمی‌آیید و نمی‌توانید به خوبی دخل‌تان را با خرج‌تان تنظیم کنید. بهتر است به جای استفاده از چنین شیوه‌ای به فرزندتان بگویید پول‌ها را برای هزینه‌های مهم‌تر نگه می‌دارید و از‌این طریق در صورت تمایلش باب صحبت کردن در مورد‌این حساب و کتاب‌ها را
باز کنید.
3 - تو بی مسئولیتی!
هرگز روی کودک‌تان به خاطر انجام یک رفتار نادرست، برچسب کلی نزنید. اگر در درسی نمره پایین گرفته، از او به‌خاطر همین کاستی گلایه کنید نه به خاطر «بی‌مسئولیتی»‌اش. یادتان نرود‌این برچسب‌های کلی، حاصل مجموعه‌ای از رفتارهاست و فرزندتان تنها به‌خاطر آویزان نکردن روپوش مدرسه‌اش «شلخته» نشده و تنها به‌خاطر یک بی‌دقتی «سر به هوا» نمی‌شود. پس‌این عبارت‌های کلی را فراموش کنید و از او تنها به‌خاطر همان اشتباهی که در لحظه انجام داده انتقاد کنید.
4 - رژیم دارم
می‌خواهید وزن کم کنید؟ بهتر است‌این خیال را در ذهن خودتان نگه دارید و برای کودکتان بازگویش نکنید. نگذارید کودک‌تان با وسواس لاغر کردن رشد کند و از همین کودکی به جای درک کردن مفهوم رژیم غذایی سالم، با عذاب وجدان لقمه‌ها را در دهانش بگذارد. کودکی که با‌این نگرش بزرگ می‌شود، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به بی‌اشتهایی مرضی یا پرخوری بیمارگونه است. پس خودتان زمینه بروز‌این بیماری‌ها را در او فراهم نکنید.
5 - به بابات بگو. . .
به هیچ قیمتی کودک‌تان را واسطه جنگ‌های میان خود و همسرتان نکنید. درست است که دعواهای شما تاثیر منفی بر روان فرزندتان می‌گذارند اما واسطه کردن فرزندتان در‌این جنگ‌های زن و شوهری یا قاضی قرار دادن او می‌تواند به مراتب تاثیر بدتری را بر روانش بگذارد. اگر از فرزندتان بخواهید حق را به یکی از شما دو نفر بدهد یا از او بخواهید میان شما و همسرتان یکی را انتخاب کند، کودک‌تان را به بحران‌های روانی وارد می‌کنید که تا پایان عمر می‌توانند بر نگرش و زندگی‌اش تاثیری منفی بگذارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام