کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 05 آبان 1400   Wednesday 27 October 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 شهریور 1394

صفحه خبر: صفحه آخر

[فرشید خیرآبادی]-ساعت را نمی دانم اما آفتاب روشنایی را پهن کرده است و به روی خیابان ها، موجودات و درختان راه می رود. آفتاب آرام آرام رنگ ها را از نارنجی به سفید تبدیل می کند و دیگر نمی توان به خود خورشید خیره شد. اکنون لمس تن شهر و شهر خانه به دست آفتاب به جای لذت، زیبایی می آفریند.کم کم رنگ ها
کم رنگ تر و غبار بیشتر می شود. من در خیابان هستم و می روم ...
کسی آرام می ایستد تا من رد شوم، هیچ حرکتی نمی کند، انگار به یکباره میخکوب می شود و می میرد. از این سوی خیابان به آنسو می روم. زنی تا مرا می بیند به تاخت دور
می شود. همچنان در راهم و به دسته ای از مردان ایستاده منتظر اتوبوس سرویس کارخانه نزدیک می شوم. می خواستم آرام از کنار آنان رد شوم که سوت زدند و فریاد کشیدند، یکی از آنان به من سنگ زد.پا به فرار گذاشتم تا زخمی ام نکرده اند. از آنان دور شدم و تا حواسم جمع شد دیدم در کوچه ای هستم. کوچه ای پهن که دو سویش را پیاده رو هایی با درختانی سر سبز گرفته بودند. دختری دبستانی در خانه را گشود و چند گام به بیرون جهید. مرا دید، هراسان به درون خانه برگشت، در را محکم بست و جیغ کشید: «مامان!». من از جیغ ترسیدم و از کوچه به خیابان گریختم؛ سر کوچه که رسیدم، نانوا به سویم سنگ پرتاب کرد؛ سومین سنگ به من خورد. پهلوی راستم تیر کشید و تا مغز استخوانم را سوزاند.
بسیار دویدم و دور شدم ... . در دور دستی خلوت ایستادم و به پهلویم نگریستم زخم شده بود، دور زخم باد کرده بود و خون زیرش دویده بود. زخم را نوازش دادم ، شاید بهتر شود. سوزش بدی تمام حسم را گرفته است.
گرسنه ام؛ سطل آشغالی یافتم، بزرگ بود، بی قواره، زشت و سیاه اما چاره چیست؟ با نگاهی فهمیدم کنار سطل، سکویی است. به روی سکو پریدم و از روی آن به داخل سطل جست زدم.
نایلون ها را با عجله پاره می کردم تا پیش از آنکه کسی بیاید چیزی پیدا کنم و بخورم. خوراک که نمی شود گفت، اما مجبورم بخورم. در میانه خوردن، مردی از در بقالی بیرون پرید و نعره زد: «برو گمشو! لعنتی همه نایلونا رو پاره کرد». ناگزیر گریختم، چاره ای ندارم. اینجا کسی به فکر درد ها و بی کسی هایت نیست؛ تنها سنگ میزنند، انگار کسی که تنها ست باید سنگ بخورد.
آفتاب به میانه آسمان رسیده است. در مرداد ماه این شهر
آسفالت ها می خواهند تاول بزنند. تا ساعتی دیگر آسفالت ها قیر
می شوند و پاهایم می سوزند. تا درون قیر فرو نرفته ام باید
سایه ای پیدا کنم و به زیر آن پناه بگیرم. به دنبال سایه ها و چرخش سایه ها می‌روم و سر از پارک در می آورم. پارک خوب است؛ ظهر ها خنک است و خلوت، می شود قدمی زد و آرام شد اما امروز زخمم تیر می کشد، می سوزد.
وارد پارک می شوم و کمی گشت می زنم. زخمم را نوازش می‌دادم می زنم تا آرام شود. درخت بید به زیبایی چتر گشوده و در باد گیسوانش را تاب می دهد. از این سو به آن سو بوی خوش علف فضا را آکنده است. زیر چتر بید دو تن کنار هم ایستاده اند و در گوش هم حرف های بی سر و ته می زنند. می ایستم و سرم را بالا می گیرم و درخت بید و آن دو نفر را می نگرم. جوانی حال خوبی دارد ... . پسر متوجه نگاه و حضور من می شود، به من نگاه
می کند. لحظه ای بعد خم می شود و دنبال چیزی می گردد، سپس راست می شود و چیز را به سوی من پرت می کند؛ به من نمی خورد. باز خم و راست می شود و به سوی من پرت می کند، به شانه ام می خورد.
آخ! تا مغز استخوانم تیر می کشد. انگار تمام وجودم به یکباره خرد می شود. درد تمام تنم را پر می کند، از سر بد بختی
زوزه ای می کشم و فرار می کنم. تا توان دارم می دوم. خون از شانه ام می ریزد. نمی دانم به کجا بروم، نمی دانم از دست چه کسی باید فرار کنم و چرا باید از همه سنگ بخورم. همچنان با تمام وجودم می دوم.
در پیش رویم زنی می دود، چاق است و هن هن کنان تلو تلو می خورد. کوتاه قد است و لباس هایش او را تا حد زمین پایین کشیده و در پشت سر پسری که سنگ زد و شانه ام را خونین کرد. به عقب نمی توانم بازگردم پس به سمت زن می دوم .. . حتما او هم می خواهد مرا سنگ بزند. همچنان می دوم، زن تازه مرا دیده است، دیده و ترسیده است. اگر به او حمله نکنم مرا سنگ خواهد زد.
خون تنم از شانه ام به زمین می چکد. زن خم می شود تا سنگ بر دارد. تند تر می دوم و حمله می‌کنم.
سگ ها سنگ نمی زنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام