کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 24 فروردین 1400   Tuesday 13 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 شهریور 1394

صفحه خبر: سیاسی

یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: ناکامی جمهوری‌خواهان در روز رای‌گیری یک شکست سنگینی برای جمهوری‌خواهان و آیپک بود. داود هرمیداس باوند با اشاره به شکست جمهوری‌خواهان در دستیابی به کفایت بررسی مذاکرات در مجلس سنای آمریکا گفت: هرچه به ضرب‌الاجل بررسی توافق هسته‌ای در کنگره که در ۱۷ سپتامبر به پایان می‌رسد، نزدیک می‌شویم، اختلاف‌ها و چالش‌های درونی موافقان و مخالفان برجام در کنگره آمریکا افزایش می‌یابد. وی ادامه داد: تعداد حامیان برجام در سنای آمریکا به ۴۲ سناتور رسیده بود و آنها قصد داشتند با انجام ترفند فیلی‌باستر مانع از بررسی توافق هسته‌ای در سنای آمریکا شوند تا از این طریق مانع از اظهارنظر کنگره شوند و اختیار اجرا یا عدم اجرای توافق را به رئیس جمهور ‎آمریکا واگذار کنند، اما جمهوری‌خواهان برای عدم اجرای فیلی‌باستر از سوی دموکرات‌ها خواستار
کفایت بررسی برجام و رای‌گیری شدند. به گزارش ایلنا، این دیپلمات پیشین کشورمان با بیان اینکه ردتوافق از سوی کنگره موجب سرافکندگی و سقوط اعتبار آمریکا در عرصه بین‌المللی می‌شد‏، اظهار داشت:
انجام فیلی‌باستر چون مانع از رد توافق در کنگره می‌شود‏؛ نه تنها یک پیروزی برای آقای اوباما محسوب می‌شود، بلکه به ترمیم اعتبار این کشور نیز کمک می‌کند. وی با یادآوری توجیه‌های جمهوری‌خواهان برای مخالفت با فیلی‌باستر خاطرنشان کرد: آنها معتقدند به‌هرحال موضوعات باید به نظر کنگره برسد و کنگره نظرش را در این‌باره بیان کند اما خودشان بار‌ها با انجام این ترفند‏ مانع از پیشبرد امور از سوی دموکرات‌ها شده‌اند. این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که جمهوری‌خواهان درصدد هستند در سنا مجددا دست به رای‌گیری بزنند، آیا آنها در رای‌گیری مجدد موفق خواهند شد؟ ابراز داشت: اگر جمهوری‌خواهان به خرد سیاسی روی آورند، نباید روی برگزاری مجدد رای‌گیری تاکید کنند زیرا ۴۲سناتوری که از برجام حمایت کرده‌اند‏، دیگر از رای‌شان برنمی‌گردند. هرمیداس باوند در پاسخ به این سوال که اقدام بعدی جمهوری‌خواهان برعلیه توافق را چه می‌دانید؟ بیان کرد: جمهوری‌خواهان تهدید کرده‌اند تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کنند. البته براساس توافق‏، هیچ کشوری حق ندارد تحریمی به بهانه مسائل هسته‌ای علیه ایران صادر کند، ولی احتمال دارد به بهانه‌های برخی مسائل دیگر ایران را مورد فشار قرار دهند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام