کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 25 فروردین 1400   Wednesday 14 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 04 دی 1397

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد – نجمه حمزه نیا : دست شایع ترین
عضوی است که در ضربه (تروما) به ویژه نوع صنعتی دچار آسیب می‌شود. انگشت‌ها‌ آسیب پذیرترین بخش دست هستند. این مسئله بیشترین دلیل مراجعه به پزشکان ارتوپدی به خصوص در زمان‌ها‌یی است که ایمنی کار رعایت نمی شود. متاسفانه بسیاری از مصدومان تصور می‌کنند که خود به خود و به مرور زمان مشکل‌شان حل می‌شود در حالی که مراجعه نکردن به پزشک سبب می‌شود یک ضایعه ساده و قابل درمان به موضوعی غیر قابل درمان و پیچیده تبدیل شود.با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این زمینه با دکتر روشنک مرادی، متخصص ارتوپدی و جراح دست گفت و گو کرده است.
وی در این باره می‌گوید: وقتی صدمه به دلیل وارد شدن ضربه به انگشتان دست فرد ایجاد می‌شود، موجب محدود شدن حرکت، ورم و دردشدید می‌گردد نباید به دلیل کوچک بودن به آنها
بی توجهی شود بدین خاطر که به دلیل گذشت زمان تورم، درد و محدود شدن حرکت در انگشتان دست به صورت مزمن خواهد شد.
دکتر مرادی خاطرنشان کرد : در صورت مشاهده هر گونه تورم و درد و محدویت حرکتی باید سریعا به پزشک مراجعه گردد تا اقدامات درمانی لازم انجام شود زیرا اگر دیر مراجعه شود حتی در برخی موارد درمان غیرممکن خواهد شد.
این متخصص ارتوپدی و جراح دست اضافه کرد : ضروری است در صورت مشاهده هر گونه ازعلایم گفته شده به دنبال پیچ خوردگی یا صدمه ایجاد شده مراجعه به پزشک صورت گیرد تا معاینه دقیق انجام شده و در صورت لزوم انجام رادیوگرافی از ناحیه دست نیز برای فرد توصیه می‌شود تا با تشخیص دقیق تر، اقدامات درمانی بهتری صورت گیرد.
وی اظهار کرد : ایجاد محدودیت در هر کدام از ناحیه انگشتان می‌تواند حرکات دست چه از نظر قدرتی و چه نظر حرکتی را محدود نماید، زیرا مسئله مهم این است که انگشتان دست همراه هم حرکت می‌کنند و علاوه بر این که هر انگشت سه فالانکس یا استخوان بند انگشت دارد به جز شست که تنها دو فالانکس دارد، انگشتان با‌ها‌رمونی خاص خود و با هم حرکت می‌کنند در این حالت اگر محدودیت حرکتی در یکی از مفاصل انگشتان اتفاق بیفتد در حرکت انگشتان دیگر نیز تاثیر می‌گذارد به طوری که مانند ساز نوک کل آهنگ ارکستر را خراب می‌نماید. بدین خاطر لازم است درمان انگشتان دست به صورت سریع انجام شود تا این اتفاق برای فرد نیفتد.
دکتر مرادی عنوان کرد : در صورت وارد شدن صدمه به انگشتان دست ممکن است چند نوع اتفاق برای فرد بیفتد به گونه‌ای که امکان دارد انگشتان دست دچار شکستگی یا دررفتگی شده و در حالت خفیف امکان دارد یک کشیدگی ساده ایجاد شود که باید برای هر کدام بنا بر تشخیص پزشک متخصص، تمهیدات لازم اندیشیده شود.
این متخصص ارتوپدی اظهار کرد : در صورت ایجاد در رفتگی در ناحیه انگشتان دست، فرد باید در کمتر از 24 ساعت، اقدام به جا اندازی انگشتان دست نماید.
وی افزود : با توجه به این نکته که در صورت ایجاد شکستگی در ناحیه انگشتان دست، درد شدیدی در این ناحیه مشاهده می‌شود لازم است سریعا اقدام به ثابت شدن انگشتان دست شود که به وسیله گرفتن گچ، جراحی، استفاده از وسایل ارتوپدی این
اقدام توسط پزشک متخصص صورت می‌گیرد.
این متخصص ارتوپدی و جراح دست ادامه داد : سومین حالتی که بر اثر وارد شدن صدمه به انگشتان ممکن است برای فرد ایجاد شود، کشیدگی است که دارای علایم خفیفی از درد و... دارد اما زمان برای درمان این گونه افراد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا اگر کشیدگی منجر به ایجاد ورم در ناحیه انگشتان شود، در مراحل اولیه قابل درمان خواهد بود در غیر این صورت متاسفانه به صورت عارضه غیر قابل برگشت باقی خواهد ماند که باعت ایجاد محدودیت حرکتی در فرد می‌شود.
دکتر مرادی در پایان گفت : همانطور که در ابتدا گفته شد انگشتان دست بسیار نازک و ظریف هستند و سلامت آنها در زندگی افراد، نقشی کلیدی دارد و افراد باید نسبت به سلامت آنها بسیار حساس بوده و در صورت وارد شدن صدمه سریعا درمان‌های مقتضی انجام شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام