کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 24 فروردین 1400   Tuesday 13 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 شهریور 1394

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد – مریم گندمکار: ساعت 22:6 ، روز سه شنبه زمین‌ لرزه‌ای به بزرگی 4.6 ریشتر فیروزکوه در شرق تهران را لرزاند. این زمین لرزه در عمق 10 کیلومتری زمین رخ داد. در پی این حادثه کلیه دستگاه‌های امدادی به حالت آماده‌باش درآمدند و مردم فیروز کوه شب گذشته را در خیابان ها سپری کردند و خوشبختانه خسارت مالی و جانی نداشت تنها مصدوم این زلزله مردی ۶۰ ساله در زرین دشت بود که خدمات امدادی لازم برای وی انجام شد. بعد از این اتفاق هادی رحمتی ،مدیرکل بحران استان
تهران گفته بود: «منطقه فیروز کوه بعد از زلزله 9 بار لرزیده است که البته مقیاس لرزش ها سیر نزولی داشته است.»وی با بیان اینکه کانون زمین لرزه 115 کیلومتر با پایتخت فاصله دارد، اظهار کرد: «بنابراین به نظر نمی رسد که این زمین لرزه ارتباطی با پایتخت داشته باشد.»رحمتی درباره اینکه آیا این زمین لرزه ارتباطی با شهر تهران داشته و آیا پایتخت را نیز تهدید می‌کند یا خیر؟ می گوید: «در این خصوص نیازمند ادله علمی هستیم و در حال حاضر ارتباطی که اثبات کند این زمین لرزه پایتخت را تهدید می‌کند، وجود ندارد اما همواره باید در مقابل زلزله آماده بود.» اما این زمین لرزه در بسیاری از استان ها نیز از جمله سمنان ، پردیس و تهران احساس شد. مدیرکل مدیریت بحران استان سمنان در همین ارتباط گفت: «در محدوده استحفاظی استان سمنان زلزله‌ای رخ نداده، ولی زمین‌لرزه 4.6 ریشتری که روز سه شنبه در فیروزکوه رخ داد، از سوی مردم شهرستان‌های آرادان و گرمسار احساس شده است.»احمد طاهری اظهار کرد: «شدت زلزله و عمق کانونی آن به حدی بوده است که روستاهای شمالی شهرستان آرادان و برخی روستاهای شهرستان گرمسار از جمله سیمین‌دشت که در مرز با شهرستان‌های استان تهران قرار دارد، این زمین‌لرزه را احساس کرده‌اند» .فرماندار پردیس نیز گفت: «این لرزه‌ها در شهرستان پردیس توسط شهروندان حس شده است».مرتضی حیدری افزود: «در بدو حس شدن این لرزش، برخی مردم به خیابان‌ها آمدند؛ اما پس از متوجه شدن منطقه‌ای که زلزله در آن رخ داده است به خانه‌هایشان بازگشتند.» با وجود آنکه مردم تهران این زلزله را احساس کردند اما احمد صادقی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران معتقد است که این زلزله ربطی به گسل های تهران ندارد. و دکتر مهدی زارع زلزله‌شناس در توضیح کوتاهی دلیل این اتفاق را چنین می‌داند: «در مورد اینکه زلزله سه شنبه شب در تهران توسط تعداد بیشتری از مردم (بیش از کانون زلزله) احساس و گزارش شد می‌توان این اینطور توضیح داد که تهران محل مهم‌ترین تمرکز جمعیت در استان (و کشور) است. بنابراین علی‌الاصول مردم بیشتری وجود دارند که در تهران چنین رویدادی را ممکن است حس کنند .مورد دیگر آن است که در تهران بیشتر مردمی که در طبقات سوم و بالاتر بوده اند این زلزله را حس‌ کرده‌اند و این در فاصله بیش از ١٠٠ کیلومتری طبیعی است. بنابراین اینکه مردم بیشتری در محدوده تهران این زلزله را حس کنند ربطی به انتقال زلزله به گسل‌های تهران ندارد و البته خطر زلزله در تهران همواره بالاست.»
سیگنال‌های زلزله تهران فعال شده است
پدر علم زلزله‌شناسی با بیان اینکه پایتخت در خطر زلزله قرار دارد می گوید:
« در زلزله سه شنبه شب فیروزکوه شاهد فعال شدن سیگنال‌ها در این مورد هستیم.» بهرام عکاشه اظهار کرد: «متاسفانه کشور در خط زلزله قرار دارد، بررسی‌ها نشان دهنده آن است که جنوب ایران و شمال البرز از مناطق
پرخطر هستند، در واقع باید گفت با توجه به جمعیت بالای پایتخت آسیب‌پذیری آن بسیار بالاست، بنابراین ستاد بحران باید خود را از تجهیزات روز دنیا برخوردار کند و همچنین از آخرین آموزش‌ها در این عرصه استفاده کند تا در شرایط بحران شاهد کمترین تلفات و خسارات باشیم. در مجموع ستاد مدیریت بحران باید بیش از پیش، گوش به زنگ زلزله تهران باشد. »
دکتر کمالیان، کارشناس زلزله شناسی در واکنش به سخنان احمد صادقی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران که گفته بود زلزله فیروزکوه ربطی به گسل‌های تهران نداشت به آفتاب یزد می گوید: تهران کاملا بحرانی است و بهتر است ایشان درخصوص مسائل مربوط به سازمان مدیریت بحران صحبت کنند و در این خصوص باید کارشناسان مربوطه نظر دهند. وی اظهار داشت: بعضی ها فکر می کنند که گسل یک خط است که ازنظر علمی کاملا غلط است. گسل یک سیستم است یعنی تهران توسط یک نیروی بسیار عظیمی به سوی شمال فشار داده می شود و در برخورد با کوه‌های البرز گسل هایی را ایجاد می‌کند که گسل های شمال تهران هستند. کنار کوهپایه های البرز و حتی در درون کوه های البرز ،گسل شمال منطقه تهران محسوب می شوند.مطلب اینجاست که این فشاری را که این نیرو به دشت تهران وارد می کند از خود فیروز کوه شروع شده است بنابراین هر تحریکی در هر کجای این گسل ایجاد شود احتمالا سایر نقاط دیگر را نیز درگیر می کند بنابراین نمی توانیم بگوییم که گسل فیروز کوه ربطی به گسل تهران نداشت. این کارشناس زلزله شناسی بیان کرد: در زلزله سه شنبه شب گسل فیروزکوه یک انرژی را تخلیه کرده است و ممکن است که سالیان ، سال گسل های شمال تهران هیچ واکنشی نداشته باشند ولی دلیلی نمی شود که بگوییم به گسل تهران ربطی نداشت یا ممکن است بگوییم که گسل تهران که قفل است ،ولی ممکن است با همین اتفاق تحریک شود.
کمالیان با بیان اینکه ما از خدا می خواهیم که زلزله ای در تهران اتفاق نیفتد چون فاجعه ای در تهران رخ خواهد داد ولی نمی توانیم چشممان را روی واقعیت ها ببندیم گفت: یک هواپیمای نظامی در یک منطقه نظامی در تهران سقوط کرد و یک ساختمان نظامی مسکونی را هم تخریب کرد وبلافاصله طبق دیسیپلینی که در مسائل نظامی است مدیریت شد ولی همین اتفاق
کوچک تهران را قفل کرد حال اگر یک زلزله بالای 5 ریشتر در تهران
رخ دهد می توانم بگویم که مردم به شدت به هم می ریزند ، عده ای از شهر
می خواهند بروند بیرون و شهر قفل می شود و هزاران مسائل دیگر که پیش
می آید ولی متاسفانه مردم نسبت به آن هیچ گونه آمادگی ندارند مگر آنکه در این
خصوص فرهنگ سازی انجام شود.وی در پایان با بیان اینکه معتقدم اگر در تهران زلزله ای رخ دهد دیگر تهران نیست که زلزله شده بلکه ایران است که زلزله شده است گفت: در کشور ترکیه دستگاه هایی وجود دارد که پیش بینی کرده‌اند که زلزله مخرب بعدی کمتر از 20 سال دیگر در استانبول رخ می‌دهد اما متاسفانه در تهران یک سیستم هشدار وجود ندارد بنابراین چه کسی
می تواند چنین هشداری را بدهد؟ مسئولان یاد گرفتند که فقط با جلسه و همایش طرح مسئله کنند و هیچ کار خاصی انجام نمی دهند در صورتی که با طرح مسئله هیچ مشکلی حل نمی شود.
بعد ازتحریر: این سال‌ها وقتی از زلزله تهران صحبت می‌کنیم، تن و بدن‌مان می‌لرزد. امکان ندارد با کسی که در تهران ساکن است، از زلزله مرگباری که گفته می‌شود در تهران رخ خواهد داد، صحبت کنید و مو به تنش سیخ نشود. زلزله ای که اگر رخ دهد آن وقت است که ایران به کل در خاموشی فرو خواهد رفت. خاموشی‌ای که بوی مرگ دارد! متاسفانه در این خصوص مردم و مسئولان هیچ گونه آمادگی ندارند یعنی عملاهیچی آماده نیست و ما بیشترین آمادگی را روی کاغذ داریم! اما نهادها و ارگان های ذی ربط باید همیشه آمادگی کافی برای مقابله با بحران و پیامد های زلزله را داشته باشند چرا که اگر زلزله شدید در تهران بیاید فاجعه انسانی رخ می‌دهد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام