کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 20 تیر 1399   Friday 10 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 مهر 1397

صفحه خبر: صفحه یک

خیلی از فعالان رسانه‌ای اصلاح‌طلب از روزنامه کیهان انتقاد کرده بودند که چرا به رای دادگاه لاهه نپرداختید. این روزنامه دیروز به این انتقادات پاسخ داده است. اگر فحش‌های سیاسی را کنار بگذاریم، پاسخ کیهان یک جمله بیشتر نیست؛ رای دادگاه لاهه ضمانت اجرایی ندارد بنابراین ضعیف پوشش دادیم. در نگاه نخست شاید این استدلال صحیح باشد اما وقتی عمیق‌تر به ماجرا بنگریم اینگونه نیست. لاجرم بایستی برگردیم به گذشته. یعنی همان زمان‌هایی که احمدی‌نژاد هنوز معجزه هزاره سوم بود و حسین شریعتمداری «جایزه بگیر» نشست‌های وزارت ارشاد به عنوان روزنامه برتر. آری؛ آن دوره بازار شعارهای پوچ و توخالی به شدت داغ بود. ایضا وعده‌های سرخرمن! فی‌المثل تیتر نخست روزنامه کیهان در دهم آذرماه سال 1389 به احمدی‌نژاد اختصاص دارد که گفته: «یارانه‌های واریز شده حداقل دو برابر می‌شود.» خب آیا این ادعای باطل ضمانت اجرایی داشت که کیهان با آب و تاب فراوان آن را پوشش داده است؟ چند روز بعدتر هم این روزنامه باز هم تصویر بزرگی از آقای‌ها‌له نور (!) منتشر کرده و درشت تیتر زده:
«20 درصد درآمد نفت صرف تولید و اشتغال می‌شود.» علاقه تمام‌نشدنی کیهان به احمدی‌نژاد آن ایام به حدی بود که باز هم این روزنامه در همان روزها از قول رئیس دولت وقت تیتر زد: «به شایعات توجه نکنید. هدفمندی یارانه‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند.» خب آقای حسین شریعتمداری که اینقدر در مورد بازتاب مسائل روز درگیر و دار ضمانت اجرایی آن هستند این پیش‌بینی‌ها، وعده‌ها و برخی شعارهای پوچ احمدی‌نژاد را با چه ضمانتی بر روی جلد می‌آورد؟ ضمن آنکه این رویکرد به شکل معکوس‌اش این روزها نیز تکرار می‌شود. برای نمونه چند روز پیش همزمان با اوج گرفتن التهابات ارزی این روزنامه مدعی شد دلار به زودی 20 هزار تومان می‌شود!
به هر حال درست یا غلط برخی، روزنامه کیهان را شجاع‌ترین روزنامه کشور می‌دانند. اگر این فرض را بپذیریم، به نظر می‌رسد بهتر بود کیهانی‌ها به جای آنکه رای دادگاه لاهه را با ادعای عدم ضمانت اجرایی زیر سوال ببرند، صاف و پوست کنده و البته با شجاعتی که از آن دم می‌زنند اعلام می‌کردند که «خبر رای دادگاه را پوشش ندادیم چرا که یک پیروزی به نفع دولت روحانی بود و باعث می‌شد سریال هجمه‌ها به این دولت تنها یکی دو روزی قطع شود.» این نکته اگر اذعان می‌شد خیلی بهتر بود تا اینکه امروز بسیاری از کارشناسان رسانه این پرسش را مطرح نمایند در حالی که خبر دیوان لاهه تمام وجوبات و شاخص‌های لازم «خبر مهم» را دارد کیهان چگونه این اصل بدیهی را به پای منافع جناحی و سیاسی و ایضا فردی ذبح کرده است. از سوی دیگر پرسشی که مطرح است این نکته می‌باشد که اگر این خبر به درد «تیتر یک» نمی‌خورد چرا در آمریکا ولوله به پا کرده است؟ تا جایی که مقامات این کشور از روی غیظ اعلام کردند به پیمان مودت دو کشور پایان می‌دهند. ضمن آنکه کم مانده بود قضات دیوان را احمق و دیوانه خطاب نمایند. هر چند که لاهه قطعا طی روزهای آینده بابت این رای خود با واکنش‌های عجیب و غریب‌تر واشنگتن روبه رو می‌شود.
جدا از این موضوع در رسانه‌های غربی نیز که بعضا کیهان با استناد به تیترهای آن‌ها دولت حسن روحانی را تخریب و برجام را غیر مفید می‌داند، بازتاب فوق‌العاده‌ای داشت. خبرگزاری فرانسه، AP، رویترز، سی‌بی‌سی نیوز، بی‌بی‌سی و... این خبر را در سرتیتر رسانه‌های خود قرار دادند و در خصوص آن ده‌ها یادداشت و تحلیل نوشتند. شاید این تفسیرها بعضا ضد ایرانی بود اما حسب
مهم بودن خبر به آن پرداختند.
البته از یک نکته نباید غافل شد و آن هم اینکه می‌توانیم اصلا کیهان را جزو رسانه‌ها ندانیم بلکه نهادی است که ظاهری مثل تمام رسانه‌های مکتوب دارد اما کارکرد آن چیز دیگری است! به عبارت دیگر ما با نهاد خاصی به نام کیهان مواجه هستیم نه «روزنامه کیهان»؛ نهادی که در آن منافع معدودی دنبال و پیگیری می‌شود و در غالب موارد این منافع با منافع ملت و اکثریت جامعه همخوانی ندارد. البته بنده با این موضوع چندان مشکلی ندارم که این به اصطلاح روزنامه صرفا برای عده‌ای خاص منتشر شود اما ‌ای‌کاش تدبیری و ترتیبی اتخاذ می‌گردید که خرج این به اصطلاح روزنامه را همان عده خاص پرداخت می‌کردند نه مردم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام