کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 16 تیر 1399   Monday 6 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 04 مهر 1397

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: چهار لایحه مربوط به FATF شامل لوایح «اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی»، «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم»، «الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تامین مالی تروریسم» و «الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل برای مقابله با جرایم سازمان‌یافته فراملی - پالرمو» در ماه‌های اخیر بحث‌هایی را به همراه داشته است. بحثی که چندماهی جلسات شورای نگهبان ، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام را به خود اختصاص داده است . در ماه های گذشته یا این لوایح از سوی شورای نگهبان رد شده بود و به مجلس برای اصلاحات ارجاع می شد و یا آنکه مانند لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT)، درآن خود نمایندگان مجلس جنجال آفریدند تا لایحه مسکوت بماند . اما با نزدیک شدن به پایان مهلت مقرر پیوستن به کنوانسیون های مورد توصیه FATF برای خروج از لیست سیاه این سازمان، ایران که دوهفته بیشتر -به پایان این مهلت- زمان ندارد، ظاهرا در جلساتی پیوستن به این کنوانسیون ها را اجتناب ناپذیر دانسته است . همین امر باعث شد تا روز گذشته پارلمان ایران دو لایحه اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی و پالرمو را با اکثریت قاطع آرا تصویب کرده تا حدی که تعداد آرای مخالفان بین 9 تا 25 رای بوده است.درهمین رابطه روز گذشته علی لاریجانی رئیس مجلس ایران گفت که دو لایحه مبارزه با پول‌شویی و مبارزه با جرائم سازمان یافته در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی
قرار می‌گیرد.آن طور که سایت «انتخاب»
می نویسد، علی لاریجانی رئیس مجلس در جلسه علنی صبح دیروز (سه‌شنبه)مجلس پس از تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی گفت: «شورای نظارت مجمع درباره این لایحه و لایحه پول‌شویی نظر داده است. قبلا نظر آن‌ها به کمیسیون ارائه می‌شد و کمیسیون ایراد را رفع می‌کرد، اما این بار آنها ایراد را به شورای
نگهبان دادند، لذا کمیسیون آن را مدنظر قرار نداد،
بنابراین، این دو لایحه به مجمع تشخیص
مصلحت می‌رود تا در صحن مجمع مورد بررسی قرار گیرد.»او ادامه داد: «خود مجمع این نظر را نداده بلکه شورای نظارت نظر داده و برخی اعضای مجمع هم به این نحوه نظر دادن ایراد داشتند. این موضوع در جلسه مجمع بحث شد و آقای رضایی گفت که اگر قبول ندارید به مجمع تشخیص بیایید. بر همین اساس آقایان در صحن مجمع این دو لایحه را بررسی می‌کنند.»در همین رابطه احمد توکلی نیز تلویحا از احتمال تایید لوایح پالرمو و مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص می گوید وی در گفتگو با ایرنا اظهار داشته است :
« وقتی هیئت نظارت مجمع می‌گوید چیزی مغایر با سیاست‌های کلی است، معنایش رد طرح نیست. نظر مخالف هیئت نظارت نه رد کل طرح، بلکه بیان تعارضات کلی است. این هیئت پس از احصاء موارد مغایرت یا عدم انطباق، در قالب یک تعامل مطلوب، با برگزاری نشست‌های مشترک با کمیسیون‌‌های مجلس‌، اصلاح طرح‌ها و لوایح را به‌نحوی که منطبق‌بر سیاست‌های کلی نظام باشد، دنبال می‌کند. » توکلی یادآور شد:« اتفاقاً چندین بار مانند همین اتفاقی که برای لوایح پالرمو و پولشویی به‌وجود آمده، برای موارد دیگر پیش آمده که با تعامل سازنده بین مجمع و مجلس و تعدیلاتی که صورت گرفت، مسئله حل و فصل شد.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام