کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 21 تیر 1399   Saturday 11 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 17 مرداد 1397

صفحه خبر: اقتصادی

دکتر حمید حسینی سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی اوپکس گفت:
‎این روزها فشار زیادی از طرف کمیسیون اقتصادی مجلس وبعضی از کارشناسان برای ورود ارز پتروشیمی‌ها به بازار ثانویه وجود دارد وبرای توجیه افکار عمومی پیشنهاد می‌نمایند که دولت قیمت خوراک پتروشیمی‌ها را بر مبنای دلار بازار ثانویه محاسبه نماید واز این طریق این مابه التفاوت به جیب دولت( شرکت نفت وگاز) خواهد رفت؛ در حالیکه منافع پتروشیمی از فروش ۱۲ میلیارد دلار صادرات با نرخ بازار ثانویه (هر دلار ۴۰۰۰تومان)۴۸ هزار میلیارد تومان خواهد شد.با یک محاسبه ساده و با محاسبه قیمت ۹ سنت برای یک متر مکعب گاز به عنوان خوراک، قیمت فروش گاز از۳۴۲تومان به۷۲۰ تومان ( دلار ۸۰۰۰ تومانی) افزایش خواهد یافت.
‎با محاسبه مصرف روزانه ۴۰ میلیون متر مکعب گاز اضافه پرداختی پتروشیمی‌ها بابت خوراک به شرکت گاز کمتر از شش هزار میلیارد تومان خواهد شد، ولی ۴۸ هزار میلیارد تومان از فروش ارز صادراتی در بازار ثانویه بدست خواهند آورد، لذا پتروشیمی‌های گازی از این تصمیم حداقل ۴۲ هزار میلیارد تومان سودخواهند برد.
‎علت این سودآوری بالا ارزش افزوده خلق شده در صنعت پتروشیمی وترکیب خوراک گاز متان با انواع گازها مانند اکسیژن وهیدروژن برای تولید محصول می‌باشد. دولت با توجه به سرمایه گذاری کلانی که از بیت المال برای احداث واحدهای پتروشیمی و زیرساخت‌های آن انجام داده است نباید با سیاست جدید ارزی اجازه دهد این رانت ایجاد و بین بنگاه‌های خاص توزیع گردد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام