کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 24 فروردین 1400   Tuesday 13 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 مرداد 1394

صفحه خبر: سیاسی

تصمیمی برای شرکت در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری ندارم
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تصمیمی برای شرکت در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری ندارم. محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی درباره بررسی برجام در شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: بحث پیرامون برجام در این شورا ادامه دارد و در جلسات آینده به نتیجه خواهد رسید و هر وقت نتیجه‌گیری‌ها در شورای امنیت و مراجع دیگر کامل شد قطعا به اطلاع مردم می‌رسد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که در باشگاه خبرنگاران جوان حضور یافته بود، در پاسخ به سوال دیگری درباره عملکرد دولت یازدهم تصریح کرد: دولت تدبیر و امید در بُعد سیاسی کارنامه قابل دفاعی دارد اما هنوز تحرکی را در اقتصاد کشور نمی‌بینیم و لذا امیدواریم در 2 سال باقی مانده از عمر دولت تحرکاتش در اقتصاد کشور بیش از پیش مشاهده شود.
رضایی در تشریح وضعیت کشور پس از جمع بندی مذاکرات هسته‌ای و لغو تحریم‌ها اظهار داشت: دیپلماسی خارجی همواره بسترساز تجارت است، اگر یک کشور مولد باشد اما راه تجارت به رویش بسته باشد، نمی‌تواند مبادله کند چرا که در واقع، تجارت امکان صادرات تولیدات ملی یک کشور را فراهم می‌کند.
وی تاکید کرد: ما اگر بتوانیم تجارت کنیم و راهمان باز باشد ولی چیزی برای مبادله و صادرات نداشته باشیم، عملا هیچ تفاوتی با شرایط قبل از تحریم به وجود نمی‌آید.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از اظهاراتش در پاسخ به این سوال که آیا در انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری شرکت می‌کند، گفت: تصمیمی برای شرکت در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری ندارم.
رضایی در پاسخ به این سوال که آیا امکان گریز از توافق هسته‌ای از سوی بعضی از کشورهای 1+5 وجود دارد یا خیر و شورای عالی امنیت ملی بر چه نقاطی از برجام تمرکز دارد، اظهار داشت: در بررسی مسئله برجام دو مسئله مهم وجود دارد؛ اول اینکه ما چه قضاوتی درباره این توافقنامه داریم و دیگر اینکه پس از برجام چه اتفاقی خواهد افتاد و همچنین طرف مقابل ما چه می‌تواند بکند و ما چه خواهیم کرد .به گزارش انتخاب، وی افزود: امروز مهم‌ترین مسئله‌ای که کشور ما بر آن متمرکز شده، این است که درباره برجام چه قضاوتی داریم، بعضی‌ها می‌گویند ما برنده شدیم و عده‌ای ما را بازنده می‌پندارند که قابل بررسی است، مسئله‌ دیگر این است که پس از برجام
چه اقدامی خواهد شد.
چرایی یک توافق
رضایی اظهار داشت: آمریکایی‌ها بر سر چهار راه تردید قرار گرفته و می‌خواستند از آن خارج شوند، ما نیز در این شرایط با یک وضعیت تحریم ظالمانه مواجه بودیم و می‌خواستیم از این وضعیت خارج شویم؛ آمریکایی‌ها یا باید وضعیت موجود را ادامه می‌دادند که نمی‌توانستند چون فشار اروپا و همچنین چین و روسیه زیاد بود و در این شرایط، تحریم‌ها به نتیجه نرسیده و به تجارت بین‌المللی ضرر زده بود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: راه دوم آمریکا این بود که وارد جنگ شود، سران این کشور پس از مطالعات و بررسی‌های فراوان فهمیدند که این راه شدنی نیست. در راه سوم برنامه‌ ایشان این بود که تحریم‌ها را تشدید کنند، اما دیدند که این امر ممکن است به جنگ کشیده شود و از سوی دیگر ایران بتواند مانند گذشته این تحریم‌ها را تحمل کند.
رضایی با بیان اینکه فقط یک راه چهارم برای آمریکا باقی مانده بود، اظهار داشت: این راه، عقب‌نشینی آنان را فراهم می‌کرد که نه وضعیت موجود را ادامه دهند و نه بتوانند بجنگند و همچنین نتوانند تحریم‌ها را تشدید کرده و عقب نشینی هم نکنند، در واقع در میانه راه گیر کرده بودند.
وی افزود: در این راستا کنگره باید به اوباما یک مدال بدهد که توانست آمریکا را از چهارراه تردید در یک مسیر دیگر بیندازد.
رضایی خاطر نشان کرد: ما باید از این عقب نشینی استقبال کرده ولی نسبت به فریب آمریکایی‌ها هوشیار باشیم، ما موفقیتی به دست آوردیم ولی باید مواظب باشیم که از سوی دیگر به ما آسیب وارد نشود که این مهم‌تر از مباحث گذشته است چرا که مباحث گذشته به پایان رسیده و بحث‌های آینده روبه روی ما است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام