کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 06 خرداد 1399   Tuesday 26 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 21 بهمن 1396

صفحه خبر: زندگی

آفتاب اقتصادی– نجمه حمزه‌نیا: وقتی نوزادی به دنیا می‌آید، همه می‌پرسند چند کیلو است و چرا لاغر است و خلاصه از این صحبت‌ها. کم‌کم که کودک بزرگ می‌شود همه به دنبال این هستند که چقدر تپل است و چه زیبا و چه دوست‌داشتنی است. غافل از اینکه چاقی عواقبی دارد که می‌تواند موجب ناراحتی این کودک دوست‌داشتنی شود. با توجه به اهمیت موضوع آفتاب اقتصادی در اینباره با دکتر رویا کلیشادی، رئیس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت‌وگو کرده است.وی در ابتدا گفت: «عوامل بسیار زیادی در بروز اضافه وزن کودکان و نوجوانان نقش دارند و نمی‌توان علت واحدی برای این امر پیچیده عنوان کرد.»دکتر کلیشادی ادامه داد: «به طور کلی دلایل اصلی بروز اضافه وزن کودکان و نوجوانان عبارتند از:عوامل ژنتیکی،عوامل مربوط به دوران جنینی،.نوع تغذیه و روند رشد دوران شیرخواری و کودکی، عوامل مربوط به خانواده، رژیم غذایی نامتعادل ، فعالیت جسمی ناکافی،علل روحی و تنش‌های عصبی، عوامل محیطی از جمله نقش تلویزیون، طول مدت خواب،عوامل هورمونی و...»
رئیس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان این نکته که حتی با وجود زمینه ژنتیکی و استعداد چاقی، می‌توان از بروز اضافه وزن پیشگیری یا آن را کنترل کرد گفت: «یکی از دلایل زمینه‌ای بروز اضافه وزن، عدم تعادل بین انرژی دریافتی و مصرفی است. بدن هر فرد برای انجام اعمال حیاتی و فعالیت روزانه خود به مقدار مشخصی انرژی نیاز دارد. اگر دریافت انرژی بیش از مصرف آن باشد،فرد دچار اضافه وزن می‌شود و اگر دریافت انرژی کمتر از مصرف آن باشد وزن فرد کاهش می‌یابد. وی افزود: «دلیل افزایش چشمگیر چاقی کودکان، در سال‌های اخیر تنها مصرف مقدار بیشتر غذا نیست، بلکه نامطلوب بودن کیفیت مواد غذایی مصرفی و همراه شدن این عوامل با کم‌تحرکی در این رابطه نقش بسزایی دارد.»
دکتر کلیشادی عنوان کرد: «درواقع، در بسیاری موارد اضافه وزن در اثر «بدخوری» است نه «پرخوری». حذف وعده‌های اصلی غذایی باعث کاهش سوخت و ساز بدن می‌شود و در نتیجه فرد نسبت به کاهش وزن مقاوم می‌شود. نخوردن صبحانه از دلایل عمده بروز چاقی است.»
این متخصص اطفال اظهار کرد: «گرایش یافتن به سرگرمی‌های بی‌تحرک، ساعت‌های طولانی تماشای تلویزیون و فیلم‌های ویدئویی و همچنین بازی‌های رایانه ای، شیوه زندگی امروزی را کم تحرک ساخته است. از سوی دیگر، زندگی در خانه‌های کوچک وآپارتمانی مجال دویدن و بازی کردن را از کودکان گرفته است و به نوبه خود باعث گرایش بیشترکودکان ونوجوانان به سرگرمی‌های کم‌تحرک می‌شود. در افرادی که بیش از دو ساعت از شبانه‌روز را صرف سرگرمی‌های نشسته از قبیل تماشای تلویزیون می‌کنند، خطر چاقی در حدود 23 درصد افزایش پیدا می‌کند. به ازای هر یک ساعت بیشتر تماشای تلویزیون شیوع چاقی به میزان دو درصد افزایش می‌یابد.» وی افزود: «مصرف میان‌وعده‌های غذایی پرکالری در حین تماشای تلویزیون و همچنین گرایش به مواد غذایی پرکالری (با محتوای زیاد قند، چربی یا نمک) تبلیغ شده در پیام‌های بازرگانی) از دیگر موارد تاثیرگذار تلویزیون بر بروز اضافه وزن هستند.» در ادامه استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نقش تنش عصبی(استرس)در بروز اضافه وزن را اینگونه تشریح کرد:« تنش عصبی به چند طریق می‌تواند در افزایش وزن دخالت داشته باشد و منجر به تغییراتی که در عملکرد داخلی بدن شود. مواجه شدن فرد با تنش عصبی (استرس) منجر به رها شدن هورمون‌های متعددی در بدن می‌شود که در این حالت بدن جنبه دفاعی می‌گیرد و به گونه‌ای عمل می‌کند که گویا فرد در معرض خطر قرار دارد، در نتیجه تغییراتی سوخت و ساز (متابولیسم)، جریان خون و تولید انرژی در بدن روی می‌دهد. چنانچه فرد برای مدتی طولانی در این وضعیت بماند، خطرات جدی سلامتی وی را تهدید خواهد کرد.»
دکتر کلیشادی در پاسخ به این پرسش که چگونه استرس مزمن می‌تواند باعث افزایش وزن شود، بیان کرد: «استرس مزمن به روش‌های زیر می‌تواند باعث افزایش وزن شود: تغییر در سوخت و ساز (متابولیسم)، افزایش اشتهای کاذب، تغییر سطح قند خون و در نتیجه تغییر خلق و خو، ذخیره چربی به ویژه در ناحیه شکمی، غذاخوردن هیجانی به دلیل افزایش سطح کورتیزول خون، و ایجاد انرژی عصبی زیادی و گرایش به غذاهای فوری (فست‌فود).»وی در پایان گفت: کیفیت و طول مدت زمان خواب نقش مهمی در تعادل انرژی و سوخت و ساز در بدن و در نتیجه وزن بدن دارد. کوتاه و ناکافی بودن مدت زمان خواب و همچنین خواب نامنظم با افزایش نمای توده بدنی ارتباط دارد. هورمون‌های تنظیم‌کننده اشتها و مصرف انرژی در این رابطه دخیل هستند. کم بودن طول خواب باعث اختلال تعادل در ترشح هورمون‌ها شده و در نتیجه بر ساختار بدنی و نحوه توزیع چربی تاثیر می‌گذارد.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام