کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 27 مهر 1400   Tuesday 19 October 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 آبان 1396

صفحه خبر: صفحه یک

آفتاب‌یزد- گروه‌سیاسی: تایید کردند، ملغی کردند، دنبال مقصر گشتند، حرف مناظره شد، گفتند مناظره نه، یکی تهدید به استعفا کرد و آن یکی گفت لزومی ندارد و خلاصه در طول این حرف و حدیث‌ها، مردم یزد همچنان منتظر بودند و هستند تا رایی که به‌صورت قانونی ابراز کرده‌اند محقق شده و مورد صیانت قرار گیرد. با این همه در حالی که دیگران درصددند تا به هر دلیل صرفا نظر خودشان در این مسئله غالب شود، یک نفر که علی‌القاعده باید
بیش از همه در تکاپو باشد تا حقش را محفوظ نگه دارد، یک شیوه جالب را در پیش گرفته است. سپنتا نیکنام در تمام این مدت سکوت کرد، نه حرفی زد و نه مصاحبه‌ای کرد و حالا به‌نظر می‌رسد دلیل یا حداقل انگیزه مشخصی داشته است. این روزها («اهورا کودک تازه متولد شده سپنتا») بوده که سپنتا را آرام کرده است.
گویا حرف و حدیث‌ها پیرامون وضعیت سپنتا نیکنام و به تبع آن شورای شهر یزد فعلا به پایان نمی‌رسد. شورای نگهبان اصرار دارد که می‌تواند بنا بر یک قاعده تازه استخراج شده که البته بستر قانونی‌اش نزدیک به دو دهه پیش تصویب شده است نظم خودش را اعمال نماید و از سوی دیگر بسیاری کنشگران و مسئولان و مهم‌تر از همه مجلس شورای اسلامی در این برهه زمانی معتقدند ورود نیکنام به شورای شهر بدون اشکال است. با این همه شاید بارزترین و قابل تامل‌ترین رویداد در این موضوع، رفتار شخص نیکنام باشد. فردی که پیش از این بر اساس قانون در شورای شهر یزد عضویت داشت و حالا نیز برای دومین دوره متوالی رای بالایی از مردم دریافت کرد که نشان از عملکرد مثبتش دارد.
با این همه در تمام روزهایی که بیم آن می‌رفت و می‌رود که او برخلاف رای مردم از ورود به شورای شهر یزد بازماند و چنین رفتارهایی به مرور زمان رواج پیدا کند، نیکنام آرام و باحوصله تمام اخبار را رصد کرد. خود را در دوران مرخصی معرفی کرد و در خصوص حواشی پیش‌آمد کرده اظهارنظری نکرد. رئیس شورا و حتی نماینده مردم یزد در بهارستان واکنش‌های پی درپی و صریحی داشتند، اما نیکنام نه. او نگاه کرد و منتظر ماند تا دموکراسی کار خودش را بکند. با این همه عکسی که در روزهای گذشته منتشر شد، توانست حداقل میان مردم و در فضای مجازی، فضای زمخت موجود را بشکند. «اهورا» فرزند نیکنام به‌دنیا آمد و بدون شک بعدها برای او تعریف خواهند کرد که در چه شرایطی پای در این دنیا گذاشته است. انتشار تصویر اهورا در آغوش سپنتا نیکنام بار منفی اخبار روزهای اخیر در حقانیت نیکنام را کمی یا حداقل برای مدت کوتاهی تعدیل کرد.
**
نظر روشن شهید بهشتی
در خصوص مسئله محل شبهه روز گذشته و در همین رابطه رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از اعلام آراء اخذ شده برای وزرای علوم و نیرو به توضحیاتی در این خصوص پرداخت. علی لاریجانی با ارائه توضیحاتی در خصوص پیگیری‌های انجام شده و رجوع به موارد مشابه در طول تاریخ انقلاب و جست‌وجو میان نظرات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی در ادوار گذشته این مسئله را همچنان به نفع نیکنام مطرح و البته بر تفاوت در برداشت شورای نگهبان و مجلس از موضوع را نیز تشریح کرد. لاریجانی در پاسخ به تذکری در مورد مسئله لغو عضویت سپنتا نیکنام، عضو شورای شهر یزد در صحن علنی مجلس گفت: «وقتی در اصول قانون "شرایط عضویت اقلیت‌های مذهبی" در شوراها آمده است یعنی در مورد عضویت اقلیت‌های مذهبی در شورا بحثی نداریم و این مسئله جزئی از قانون است.» رئیس خانه ملت با بیان اینکه من به مشروح مذاکرات شورای خبرگان قانون‌اساسی در مورد عضویت اقلیت‌های مذهبی در شوراها مراجعه کردم، تصریح کرد: «در آنجا دیدم که بحث‌های مختلفی در این مورد مطرح شده است، اما در نهایت وقتی از عنوان "شورای اسلامی" استفاده می‌شود منظور به تفسیر شهید بهشتی این است که شوراها به‌صورت اسلامی اداره شوند نه اینکه اقلیت‌های مذهبی حق عضویت در شوراهای اسلامی را نداشته باشند.» وی همچنین پس از ارائه توضیحات بیشتر در پایان سخنانش خاطرنشان شد: «اگر شورای نگهبان بخواهد تفسیر تازه‌ای از قانون ارائه دهد باید برای آن تفسیر هم تصویب مجلس را داشته باشد و اینطور نیست که شورای نگهبان بتواند فارغ از تصمیم مجلس هر زمانی که تصمیم گرفت به این نتیجه برسد که یکی از قوانین تصویب شده توسط مجلس در گذشته خلاف اسلام بوده است برای چنین تصمیمی روند و فرصت
قانونی وجود دارد.»
**
شکایتی نکرد
سپنتا نیکنام علی‌رغم آنکه ابتدا عنوان شد به دیوان عدالت اداری شکایت کرده است، در یکی از معدود گفتگوهای رسانه‌ای خود در مدت اخیر تاکیدکرد که شکایتی انجام نداده است. با این همه موضوع نیکنام از جمله مواردی است که اکثریت جامعه اعم از کنشگران و مردم عادی که محل ابراز نظرشان عمدتا فضای مجازی است، به حمایت از او پرداخته است و ...
**
این از جمله مواردی است که تفکیک اصولگرا و اصلاح‌طلب در سیاست‌ورزی‌های داخلی را در برنداشته است.
**
رئیس‌جمهوری ورود می‌کند
از سوی دیگر سعه‌صدر نیکنام فرصتی پدید آورد تا ضمن کمترشدن حواشی، پیگیری‌ها در مسیر درست‌تری قرارگرفته و شاید در نهایت جدای از ورود رئیس‌جمهوری، آنطور که در روزهای گذشته پیش‌بینی شد به مجمع تشخیص مصلحت نظام کشیده شود. نماینده زرتشتیان در مجلس از موافقت و همراهی رئیس‌جمهوری با ریاست مجلس برای رفع حکم تعلیق سپنتا نیکنام خبر داد. اسفندیار اختیاری با اشاره به حضور حسن روحانی در جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی برای دفاع از وزرای پیشنهادی نیرو و علوم، از موافقت وی برای رفع حکم تعلیق سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر خبر داد و گفت: «در گفتگویی که با رئیس‌جمهور داشتم دیدگاه وی را درباره موضوع سپنتا نیکنام جویا شدم و ایشان ضمن ابراز ناراحتی از موضوع، گفتند که در حال پیگیری برای حل آن هستند.» نماینده زرتشتیان در پایان افزود: «آقای واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور هم به پیگیری‌های انجام شده اشاره کردند و گفتند که به‌زودی نتایج این اقدامات اعلام خواهد شد.» این در حالی است که عباسعلی کدخدایی به‌عنوان سخنگوی شورای نگهبان مصرانه بر موضع این شورا پافشاری کرده و عنوان می‌کند: «شورای نگهبان جایگاه مصلحت‌سنجی و مصلحت‌اندیشی ندارد و نهادی است که موظف به بررسی قوانین براساس عدم مغایرت با شرع اسلام و قانون‌اساسی و بیان احکام اولیه است.»
در مجموع به‌نظر می‌رسد دیر یا زود رای ابراز شده از سوی مردم در پای صندوق‌های رای در کشور اجرایی خواهد شد و نیکنام با پیگیری‌های در حال انجام به شورای شهر یزد ورود پیدا کند. در این میان اما همچنان همان نکته‌ای که گذشت می‌تواند جالب‌ترین مسئله باشد. تصویر سپنتا نیکنام که نوزاد تازه به دنیا آمده خود را در آغوش گرفته و درس سعه‌صدر و آرامش می‌دهد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام