کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 شهریور 1400   Sunday 19 September 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 02 مهر 1396

صفحه خبر: ویژه

آقای ناصری! در چه بازه زمانی در آفتاب‌یزد مشغول به‌کار بودید و در چه حوزه‌ای فعالیت داشتید؟
من یکی از یادداشت‌نویس‌های روزنامه آفتاب‌یزد پس از دوران اصلاحات و در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد بودم. بیشتر مطالبم هم در حوزه سیاسی می‌گنجید، البته گاه به حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی هم ورود می‌کردم. بنا به اقتضائات تحریریه آفتاب‌یزد مطالبم از صفحه اول کار شده تا آخرین صفحه.

روزنامه‌نگاری در آن برهه زمانی چگونه انجام می گرفت؟ شرایط نوشتن در آن مقطع به چه صورت بود؟
فضای سیاسی برای قلم‌زدن در روزنامه موثر است. طبیعتا در دوره اصلاحات فضا اگرچه به تعبیر معروف توقیف و تعطیلی روزنامه‌ها گاه سنگین می‌شد، اما در کل فضای دوران اصلاحات برای رسانه‌ها از جمله آفتاب‌یزد فضای بسیار بهتری بود، چراکه دوران اصلاحات یک دوره عطفی در آسمان روزنامه‌نگاری ایران بود از این حیث که تکثر روزنامه‌های اصلاح‌طلب و فضای مثبت خوبی که وجود داشت به‌خصوص در دولت دوم اصلاحات موجب شد که تعداد قابل‌توجهی از روزنامه‌نگاران جوان پا به عرصه روزنامه‌نگاری بگذارند و قلم‌زدن را آغاز کنند. اما در دوره بعد از اصلاحات به‌دلیل روی کار آمدن دولتی با ویژگی‌های خاص، اگرچه حاکمیت یکدست بود و تمام قوا همسو بودند، اما در مجموع محدودیت‌های فراوانی وجود داشت و خود وزارت ارشاد شاید در بسیاری از مقاطع نقش دادگاه مطبوعات و مدعی‌العموم را در دوره احمدی‌نژاد بازی می‌کرد، چون خود ارشاد برای بستن یک روزنامه پیش‌دستی می‌کرد و این یکی از نشانه‌های شاخص حوزه فرهنگ در دولت احمدی‌نژاد بود. این مسئله در دولت دوم او نسبت به دولت اول تا حدودی بهتر شد. اما آنچه مهم است این است که از دوم خرداد 76 به بعد هم از نظر تعدد روزنامه‌ها و هم به‌لحاظ ورود نسل جدید به حوزه روزنامه‌نگاری فضای روزنامه‌نگاری
متحول شد.

روزنامه‌ها برای دور نشدن از وظیفه اصلی خود، یعنی بازگویی حقایق از چه ترفندهایی بهره می‌بردند؟
به طور طبیعی هر کس که درصدد قلم‌زدن باشد متناسب با فضای سیاسی موجود کار می‌کند. شاید یکی از هنرهای روزنامه خوبی همچون آفتاب‌یزد این بود که در همان دوران محدودیت، فضا را برای قلم‌زدن و گفتگو با کارشناسان مختلف در حوزه نقد عملکرد دولت دنبال می‌کرد و روزنامه را همچنان سرپا نگاه ‌داشت. به هر صورت با وجود آنکه مطبوعات حکم دیده‌بان را دارند و رابط میان مردم و حکومت هستند، اما روزنامه‌نگاری در ایران به‌علت نوع نگاهی که به مطبوعات می‌شود مورد بی‌مهری و کم‌لطفی قرارگرفته می‌شود. به‌خصوص که بیشتر این بی‌مهری‌ها مورد توجه قلم‌زن‌ها است.
همکاران شاخص شما در آن برهه‌ای که در آفتاب‌یزد قلم می زدید، چه کسانی بودند؟
من بیش از سایرین با آقای مظفری در ارتباط بودم.

نظرتان در مورد آفتاب‌یزدی که همین روزها در دکه‌های روزنامه‌فروشی دیده می‌شود چیست؟
روزنامه آفتاب‌یزد از زمانی که کارش را شروع کرد تا به امروز یک رویکرد ثابتی داشته است و این یکی از نقاط‌قوت و علل ماندگاری‌اش بوده و از نظر من جزء روزنامه‌هایی بوده و هست که خواننده ثابت خودش را هم دارد. اگرچه واقعیت این است که هم فضای فناوری جدید موجب کاهش گیرایی روزنامه‌ها شده است و هم اینکه شرایط معیشتی و اقتصادی مردم باعث شده تنوع و تکثری که در خرید روزنامه‌ها وجود داشت دیگر وجود نداشته باشد. من خاطرم هست که بعضی روزها با اینکه حتی صفحات روزنامه در اینترنت هم موجود بود 15 روزنامه را در روز می‌خریدم، اما امروز به جهت نیاز به سرعت کار و سرعت دسترسی این اتفاق‌ها برای خیلی‌ها افتاده است و باعث کاهش تیراژ روزنامه‌ها شده است. اما روزنامه آفتاب‌یزد و خیلی از روزنامه‌های دیگر اصلاح‌طلب در مجموع و در هر تیراژی که باشند به جرات می‌توان گفت خواننده خاص خودشان را دارند. یعنی کسانی هستند که فقط صبح یک روزنامه می‌خرند و فرض کنید که آن آفتاب‌یزد یا روزنامه دیگری از طیف روزنامه‌های اصلاحات است و این خود نشانه داشتن مطلب، پرمحتوایی، حفظ مواضع، اصول و چارچوب‌های اولیه روزنامه است که کماکان ادامه یافته و من هم امیدوارم که این روند ادامه پیدا کند و حیات روزنامه برقرار و مستدام باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام