کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 26 مهر 1400   Monday 18 October 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 14 شهریور 1396

صفحه خبر: صفحه آخر

برای درک ضرورت و فوریت تدوین راهبرد های محیط زیست کشور و متناسب با بحران موجود، الزاما فقط نیاز به تخصص خاصی نیست. دامنه این بحران فراگیر بگونه ای در تار و پود ناکارآمدی ها و فقدان جایگاه واقعی آن گسترش یافته که این فوریت را برای تمامی گروه های مختلف اجتماعی ملموس نموده است. بعضی از این گروه ها اتفاقا پس از هشدار ها و مصاحبه های متعدد آقای دکتر کلانتری از بحرانهای زیست محیطی و بخصوص منابع آب، به درک بیشتری از این فوریت رسیده اند. ساختار فعلی سازمان حفظ محیط زیست و آنهم در یک مدار بوروکراتیک مسدود شاید می توانست برای پنچ دهه قبل کشور منشا خدماتی مفید باشد. ساختاری که از یکسو نسبت به هرگونه برنامه دستگاه های اجرایی و به بهانه توسعه یارای مخالفت و ایستادگی را نداشته و از طرف دیگر تلقی مدیریت های آن بر محوریت سلطه انسان در چرخه حیات بنا نهاده شده است. اگر این سلطه انسانی با الگو های فرهنگ مصرفی و دولتهای متکی به اقتصاد نفتی همراه باشد ضرورت دگرگونی راهبردی در مدیریت محیط زیست را دو چندان می نماید. اما خبرهای اخیر از پردیسان بیش از مصاحبه ها و هشدار های البته ضروری دکتر کلانتری هنوز از عزم فوری برای بهره گیری از ظرفیت ها و تذوین راهبرد و نقشه راه برای رویارویی با این بحران حکایت نمی کند. آنچه که بیشتر در بولتن اخبار سازمان بر چشمان منتظر و نگران دلسوزان این وادی نشسته صدور تعدادی ابلاغیه و جابجایی های مدیریتی و مشاورتی بوده است. بدون تردید مادامی که نگرش های کلان نگر و راهبردی در مدیریت بستر حیات کشورما تغییر و تصحیح نیابد هیچ یک از این عزل و نصب‌ها ولو با جلوس شایستگان بر کرسی‌های آن هم افاقه ای نخواهد کرد.
مدیریت حفظ محیط زیست باید تدوین راهبردهای سازمان تحت مدیریت خود را در دو شاخه مجزا و البته مکمل هم پی بگیرد. در گام نخست با کار مداوم و خستگی ناپذیر باید سیاست های اجرایی دولت و تمامی دستگاه های ذیربط را با مصالح و مبانی حراست از بستر حیات یا محیط زیست هماهنگ نماید. البته چنین هماهنگی‌ای مستلزم عزم مشترک تمامی مدار های بالا ی نظام در هر سه قوه و جابجایی تکیه گاه اداره کشور از منبع انرژی های تجدیدناپذیر به انرژی‌های تجدیدپذیر است. بدون تردید چنین تلاش و تدوین راهبردی در این راستا و بدون حضور، مشارکت و حمایت اجتماعی و نیروی لایزال مردم امکان پذیر نیست . هرگز مدیریت سازمان و تنها با اتکای یک ابلاغ معاونت از جانب رئیس جمهور قادر نخواهد بود کلیه برنامه های اقتصادی و سیاسی را با الزامات حراست از محیط زیست هماهنگ نماید. بنابراین تدوین راهبرد مردمی کردن مدیریت محیط زیست هم به مشارکت عمومی در اجرای امور سازمان و هم واداشتن مدیریت کلان کشور به الزامات زیست محیطی خواهد انجامید.
* پژوهشگر کشاورزی و محیط زیست


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام