کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 07 اسفند 1399   Thursday 25 February 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 18 تیر 1396

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: بعد از حادثه تروریستی در پارلمان ایران، شایعات و واقعیات درباره اقدامات آتی برای امنیت مجلس شورای اسلامی‌دست به دست می‌چرخید . برخی می‌گفتند دپوی مجلس با کیسه‌های سیمان و شن، این نهاد را تبدیل به میدان جنگ کرده، برخی هم می‌گفتند این کیسه‌های شن، برای دپو نیست بلکه در جهت بازسازی قوه مقننه است ، برخی می‌گفتند باید قسمت‌های تخریب شده طبقه چهارم مجلس را از نو ساخت و برخی می‌گفتند باید به عنوان یک اتفاق تاریخی آن را همانطور دست نخورده نگاه داشت .
طبیعی بود که بعد از ماجرای تروریستی، چاره‌های بیشتری در زمینه تامین امنیت مجمع قانونگذاری کشور اندیشیده شود. هرچند این چاره اندیشی به معنای نا امنی در کشور یا پارلمان هم نیست.
تا اینکه یک خبر از یوسفیان ملا نماینده مجلس یک شوک بزرگ به مردمی ‌وارد کرد که می‌خواهند برای رفع مشکلات‌شان با نمایندگان ملاقات مردمی‌داشته باشند .
چرا که رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس از انتقال ملاقات‌های مردمی‌نمایندگان از تهران به حوزه‌های انتخابیه خبر داد. عزت الله یوسفیان ملا در گفتگو با تسنیم، با اشاره به بررسی پیشنهادات نمایندگان درباره حادثه اخیر تروریستی تهران و تامین حفاظت و امنیت پارلمان در این کمیسیون، اظهار داشت: در آخرین نظرسنجی که از نمایندگان به عمل آمد، اکثر آنها معتقد بودند که باید نیروهای امنیتی اقدامات کارشناسی خود را به منظور برقراری هر چه بیشتر امنیت در محدوده پارلمان افزایش دهند. وی با تاکید بر اینکه تا زمانی که ملاقات مردمی‌در فضای مجلس صورت می‌گیرد، برقراری کامل امنیت امکان پذیر نخواهد بود،(!) افزود: به طور مثال در روزهای دوشنبه که اکثر نمایندگان ملاقات‌های عمومی‌دارند، اگر هر نماینده حدودا 50 مراجعه کننده داشته باشد و حدود 250 نماینده نیز در مجلس حضور داشته باشند، نزدیک به 13 هزار مراجعه کننده در یک روز وارد مجلس می‌شوند. رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس ادامه داد: بنابراین بسیاری از نمایندگان این موضوع را مطرح کرده اند که در شرایطی که تمامی‌نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه خود حتی گاهی بیش از یک دفتر ارتباط مردمی‌دارند، آیا واقعا نیاز است که در محل مجلس شورای اسلامی‌پاسخگوی مردم شهرستان متبوع شان باشند؟
--تصمیم گیری نشده
اما اندکی بعدتر اسدالله عباسی نماینده مردم رودسر ضمن تکذیب خبر لغو شدن مراجعات مردمی‌در مجلس، توضیحاتی ارائه داد.
وی افزود: موضوع لغو مراجعات مردمی‌در مجلس از جمله پیشنهاداتی است که برخی از نمایندگان ارائه می‌کنند؛ مثلا می‌گویند که دیدارهای مردمی‌به ساختمان‌های دیگری منتقل شود و یا اینکه این مراجعات در حوزه‌های انتخابیه انجام شود. به گزارش میزان، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی‌با اشاره به اینکه به دنبال امنیت مجلس هستیم، گفت: درحال حاضر ما به فکر توسعه ساختمان‌های مجلس هستیم تا اینکه ساختمان اداری و ساختمان مراجعات مردمی‌مجلس ساماندهی شده تا بدین نحو مجلس از حالت قبلی خود و مشکلات پیش آمده خارج شود. عباسی با بیان اینکه همواره پیشنهادات مختلفی درباره موضوع فوق از سوی نمایندگان مطرح می‌شود، بیان داشت: این درحالی است که هنوز جمع بندی ونتیجه گیری لازم در این رابطه صورت نگرفته است.
--ملاقات‌های مردمی‌سر جایش می‌ماند
در همین رابطه اما روز گذشته بهروز نعمتی عضو هیئت رئیسه مجلس هم واکنش نشان داده و در گفتگو با ایلنا با اشاره به انتشار خبرهایی درباره اعمال محدودیت در ملاقات‌های مردمی‌مجلس شورای اسلامی‌تصریح کرد: هیچ‌گونه محدودیتی در مسیر ملاقات‌های مردمی‌اعمال نخواهد شد.
سخنگوی مجلس شورای اسلامی‌خاطرنشان کرد: همه مسئولان نظام جمهوری اسلامی‌ایران خود را موظف و مکلف به ارتباط با مردم می‌دانند و هیچ قوه‌ای از قوای سه‌گانه از این مسئله مستثنی نیست و این درحالی است که قوه مقننه به‌عنوان مردمی‌ترین قوه جایگاهی ویژه در این بحث دارد.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی‌با تاکید بر لزوم برقراری ارتباط مستمر مسئولان و مردم تصریح کرد: از امروز همه ملاقات‌های مردمی‌طبق روال گذشته درحال انجام است و هیچ موضوعی نمی‌تواند مانع ارتباط مردم با مسئولان نظام به‌ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌باشد.
او در واکنش به پرسشی درباره اظهارنظر یکی دیگر از اعضای هیئت رئیسه مجلس درباره ارائه طرحی جدید برای اعمال محدودیت در ملاقات‌های مردمی‌گفت: به هر حال اگر قرار به اعمال تغییری در مسیر ملاقات‌های مردمی‌باشد، طبیعتاً این تغییر باید در راستای تسهیل و بهتر شدن انجام ارتباط مسئولان با مردم باشد.
نعمتی در پایان تصریح کرد: در غیر این صورت هیچ طرحی که بخواهد محدودکننده ارتباط مردم با نمایندگان مجلس باشد، نه مسموع است و نه در کشور قابلیت اجرایی دارد.
ازقرار معلوم تناقض در گفته‌های نمایندگان که در سه بخش انتقال دیدارهای مردم ، عدم تصمیم‌گیری دراینباره و تکذیب کلی خبر جای می‌گیرد، نشان از آن دارد که هنوز درباره تغییرات در نوع دیدارهای مردمی‌با نمایندگان اختلاف است و نتیجه گیری کلی دراینباره نشده است . هرچند که این موضوع به صورت جدی دنبال می‌شود. اگر چه نمایندگانی که در شهرستان‌ها هستند پیش‌تر از این هم در شهرهای خود دارای دفتر جداگانه‌ای برای ارتباط مردمی‌هستند اما به نظر می‌آید که قطع ملاقات‌های مردمی‌در نهاد نمایندگی مجلس و شهر تهران به بهانه حفظ امنیت، چندان به مزاج جامعه‌ای که در پی مردمسالاری است، خوش نیاید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام