کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 28 فروردین 1400   Saturday 17 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 01 دی 1395

صفحه خبر: سلامت

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران نسبت به معلولیت بیماران به دلیل گروکشی داروهای آنان از طرف شرکت‌های پخش دارو هشدار داد و گفت: ریشه این مشکل به دلیل بدهی یکساله بیمه‌ها به داروخانه‌هاست و متاسفانه داروهای حیاتی را به مانند مرغ توزیع می‌کنند.
احمد قویدل در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به مشکلات دارویی بیماران هموفیلی که
7 تا 8 ماه است به دلیل گروکشی داروها توسط شرکت‌های پخش دارو رخ داده است، اظهار داشت: ریشه این مشکل به دلیل بدهی یکساله بیمه‌ها به داروخانه‌هاست، یعنی داروخانه‌هایی که داروی بیماران هموفیلی را توزیع می‌کنند به دلیل پرداخت نکردن مطالبات بیمه به آنها متعاقبا آنها نیز به شرکت‌های پخش دارو بدهکار شدند. داروخانه‌های بیماران هموفیلی بیش از 11 میلیارد تومان از دو بیمه تامین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی طلب دارند که از اول‌سال حتی یک ریال هم بیمه‌ها به داروخانه‌ها پرداختی نداشتند بنابراین همین مقدار یعنی 11 میلیارد تومان نیز داروخانه‌ها به شرکت‌های پخش دارو بدهی دارند و در این چرخه معیوب بیمار متضرر می‌شود و بیماران هموفیلی نیز جزو بیمارانی هستند که اگر به طور منظم دارو مصرف نکنند معلول می‌شوند.
وی با بیان اینکه ما به دادسرای جرائم پزشکی رفتیم و نامه‌ای به آنها دادیم تا به شرکت‌های پخش دارو هشدار دهند که داروهای بیماران هموفیلی را به دلیل بدهی در انبارهای خود گرو نگیرند و اگر مطالبه‌ای دارند از بدهکاران شکایت کنند نه اینکه داروها را گروکشی کنند، افزود: این نامه فقط هشدار بوده نه شکایت تا از وقوع جرم که همانا ایجاد خطر برای جان بیماران است جلوگیری شود وگرنه اگر این هشدارها جواب ندهد بیماران مجبور هستند به صورت مجزا از شرکت‌های پخش دارو شکایت کنند که به‌هیچ عنوان دنبال این قضیه نیستیم. همچنین شرکت‌های پخش دارویی طلبکار اجازه دهند شرکت‌های پخش دارویی دیگری که طلبکار نیستند روند توزیع داروهای بیماران هموفیلی را با قراردادهای جدید با وزارت بهداشت انجام دهند.
قویدل درباره ریشه مشکل بیمه‌ها در عدم پرداخت بدهی‌هایشان به داروخانه‌ها نیز توضیح داد: ما بارها درباره این مشکل با مسئولان بیمه‌ای صحبت کردیم ولی آنها هر بار قول می‌دهند تا چند ماه دیگر این مشکل حل می‌شود ولی ریشه این مشکل در آن است که بیمه‌ها سوبسید و یارانه دارو را در حوزه درمان خرج می‌کنند که برای دارو این مشکل به وجود آمده است.
مدیر عامل کانون هموفیلی ایران خاطرنشان کرد: هم اکنون سهمیه داروهای ماه دی بیماران از طرف وزارت بهداشت تامین شده است ولی شرکت‌های پخش دارو با کلی درخواست و فشار فقط سهمیه داروهای آذرماه را در اختیارمان قرار دادند در حالیکه بیمار باید هر ماه به طور مرتب دارو مصرف کند ولی شرکت‌های پخش دارو در توزیع داروی بیماران هموفیلی که این مشکل برای دیگر بیماران خاص در سراسر کشور وجود دارد به‌مانند توزیع مرغ و تخم مرغ عمل می‌کنند، یعنی هر زمان بحران توزیع دارو به وجود می‌آید به اندازه چند روز دارو توزیع می‌شود و بار دیگر کمبود توزیع دارو رخ می‌دهد. درحالیکه اگر بیمار هموفیلی دارو را به‌طور مرتب مصرف نکند دچار معلولیت می‌شود و اگر بیماران پیوندی نیز دارو به آنان دیر برسد پیوند آنان "پس" می‌زند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام