کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 شهریور 1400   Sunday 19 September 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 آبان 1395

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- مریم گندمکار: بدون شک تلخ ترین تصویری است که تاکنون دیده‌اید. آنقدر تلخ که چیزی جز تاسف برای کسی که دست به چنین اقدام ناپسندی زده است، ندارد. تصویری که تنها چند ساعت بعد از مرگ یکی از با وقارترین و با شخصیت ترین چهره‌های فوتبال ایران در فضای مجازی پخش شد و بار اندوه و غم خانواده‌اش و جامعه ورزشی را افزون‌تر کرد؛ تصویر چهره بی جان منصور پورحیدری با چشم‌های نیمه باز بود! اما زمانی ماجرا درناک می‌شود که بدانیم که یک چهره معروف در آن عکس دیده می‌شود. ماجرا از این قرار است که عباس جدیدی، قهرمان سابق کشتی دنیا و عضو شورای شهر تصویری از خود و منصور پورحیدری در کانال تلگرامی منتسب به او منتشر می‌شود که بسیار غم‌انگیز است آنهم تصویر بیهوش و در آستانه کوچ منصور پورحیدری!
او در منطقه ممنوعه که حتی خانواده‌اش اجازه ندارند بروند، ایستاده و عکسی به یادگار می‌گیرد. عکسی از جنس همان عکس‌هایی که در این چند روز اخیر خیلی‌ها با منصورخان انداخته‌اند تا بگویند به عیادت او رفته‌اند. تا بگویند مثلا کنارش بوده‌اند و تنهایش نگذاشته‌اند. عکس‌هایی که انگار بیش از آنکه در آن لحظه کاربرد داشته باشد، بیشتر برای آینده است و اینکه ثابت کنند در شرایط سخت و حساس هستند. ولی بی شک مردم معنای این عکس‌ها را بهتر از هرکس دیگری می‌دانند. جالب اینجاست تصویر به قدری دردآور است که خیلی از کانال‌ها مجبور شدند چهره منصورخان را مات کنند تا مخاطب، او را در این حالت نبیند اما گویا این عکس از کانال تلگرامی فوق پاک نشده است.
**توضیحات جدیدی
انتشار این تصویر از سوی عباس جدیدی آن هم در شرایطی که خانواده و طرفدارانش در شوک از دست دادن این چهره محبوب هستند، موجی از عصبانیت هواداران را نیز در پی داشت. بسیاری از آنها معتقدند خانواده پورحیدری راضی به انتشار تصویر منصورخان در چنین شرایطی نبودند. عباس جدیدی مسئولیت انتشار این تصویر غم انگیز را از خود سلب کرده و می‌گوید: به نظر من حضور بنده آنجا هیچ مشکلی نداشت، کسانی که خودشان را به ورزشکاران می‌چسبانند باید بگویند چرا این کارها را می‌‌کنند، ما ورزشی هستیم، ما پیش او نرویم چه کسی برود؟ منصورخان از رفقای من بوده و بارها به هیئت‌مان آمده بود. عرق ورزشی ما اجازه نمی‌دهد که او را در چنین شرایطی تنها بگذاریم. ما عزیزی را از دست داده‌ایم که فقدان شان را همیشه حس خواهیم کرد، خانواده ورزش یک بزرگی را از دست داده، پورحیدری جزء مفاخر ورزش ما بود، از این پورحیدری‌ها در جامعه ورزش مان کم نداریم،‌ پورحیدری رفیق و دوست من بود، ما هم مثل بقیه ورزشی‌ها پیش او رفتیم.
**عکس من نیست!
وی در ادامه می‌گوید : من در کنار آن مرحوم عکس نینداختم، این عکس من نیست و نمی‌دانم عکس چه کسی است، من عکسی آنجا نینداخته‌ام و اصلا در صفحه اینستاگرامم این عکس را منتشر نکردم شاید پرستارها گرفته‌اند. صفحه اجتماعی من باز است و اتفاقا تصویر آن مرحوم پورحیدری است، به هر حال وقتی ما وارد جایی می‌شویم پرستار و همه عکس می‌گیرند. اگر من یک غیرورزشی بودم این تصویر شائبه ایجاد می‌کرد. اما من خانواده پورحیدری‌ام، من خود پورحیدری‌ام، من وصله او هستم. اگر اصناف می‌گرفتند ممکن است برداشت دیگری می‌شد ولی من ورزشی هستم، شاید بقیه می‌خواستند بهره برداری کنند ولی من چنین تصمیمی نداشتم.
**این وصله‌ها به من نمی‌چسبد
جدیدی اضافه می‌کند: می‌گویند این تصویر در کانال بنده منتشر شده و بعد از مدتی برداشته شده است، اما باید بگویم نمی‌دانم، فکر نمی‌کنم این اتفاق رخ داده باشد. من خبر ندارم، شاید اشتباهی رخ داده ولی پورحیدری دوست من بود و چندباری به هیئت مان آمده، این وصله‌ها به من نمی‌چسبد. من هم بمیرم ورزشی‌ها می‌آیند زیر تابوتم را می‌گیرند، اگر غیرورزشی‌ها بیایند من هم ناراحت می‌شوم ولی ما که ورزشی هستیم و مشکلی وجود ندارد. من هم اگر در بیمارستان باشم و سرطان گرفته و در حال مرگ باشم، علی پروین یا منصور برزگر بیایند بالای سر من، جای گلایه‌ای باقی نمی‌ماند چون ورزشی هستند ولی کاندیدای مجلس بیاید ممکن است شائبه به وجود بیاید ولی این تصویر را من در کانال اینستاگرامم منتشر نکردم و ممکن است شیطنت‌هایی رخ داده باشد.
**سریال سلفی با متوفی
بار اول نیست که مردم در شبکه‌های اجتماعی چنین تصاویر غم انگیزی را از یک هنرمند یا ورزشکار می‌بینند. یکی از جنجالی ترین این رخدادها مربوط به فوت مرتضی پاشایی خواننده محبوب کشورمان بود. در حالی که هنوز یکی، دو ساعتی بیشتر از منتشر شدن خبر فوت مرتضی پاشایی نگذشته بود که فضای شبکه‌های اجتماعی پرشد از مطالبی که به او مربوط می‌شد. از عکس‌های مختلف گرفته تا کلیپ‌هایی که با تصاویر و صدای پاشایی ساخته شده بود. همان ابتدا شاید هدف تنها نشان از علاقه و ابراز همدردی بود، اما کم کم وارد فضای دیگری شد و فیلمی از لحظات آخر او که قطعا تصویر خوشایندی برای خانواده‌اش نداشت، منتشر شد. این اتفاق خیلی زود با واکنش‌های بسیاری از سوی خانواده و طرفداران این خواننده روبه رو شد تا جایی که آنها از منتشر کنندگان این فیلم خواستند که چنین فیلم آزار دهنده‌ای را نبینند و آن را منتشر نکنند.
بعد از این اتفاق، انتشار تصویر عکس یادگاری عمو پورنگ و پدرش بار دیگر در صدر خبرها قرار گرفت و انتقادهای بسیاری را به خود دید. داریوش فرضیایی با انتشار عکسی در کنار پدرش در اینستاگرام نوشت: «پدر عزیزم تولدت مبارک؛ خوش به حالت که زنده شدی و ما همچنان مرده در این دنیای بی‌ارزش غوطه‌وریم... شادی روح همه رفتگان صلوات». آن زمان سایت‌های مختلف آن را با تیترهایی نظیر «تصویر 18+ : عکس یادگاری عمو پورنگ با جنازه پدرش!!» منتشر کرده و برخی از آنها هم شرح و تفسیرهایی مبنی بر ناپسند بودن این کار مجری محبوب برنامه‌های کودکان ارائه کردند. برخی هم عنوان کردند که عموپورنگ به واسطه تاثیر بسیاری که بر ذهن کودکان دارد نباید این کار را انجام می‌داد.
اما انتشار چنین تصاویر دردآوری به اینجا ختم نشد، چرا که خبر درگذشت حبیب محبیان، خواننده موسیقی پاپ کافی بود تا شاهد عکس‌هایی از جسد او در سردخانه باشیم. این اقدام نیز با واکنش مخاطبان فضای مجازی اعم از تلگرام، توییتر و... روبه‌رو شد و کاربران اعم از خبرنگاران و عکاسان تا افراد عادی در گروه‌های مختلف و در صفحه‌های شخصی توییتر خود این حرکت را نپسندیدند و به انتشار آن در کانال‌های مختلف رسانه‌های رسمی اعتراض کردند.
**خود نمایی با یک عکس
اینکه علاقه به یک هنرمند، ورزشکار یا هر چهره معروف منجر به انتشار انواع پیام‌ها می‌شود مشکلی نیست، اما مشکل اینجاست که در این میان عده‌ای فقط به دنبال این هستند که مطالب یا عکس‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند که بیشترین لایک را بگیرند.
یک جامعه شناس در خصوص چرایی این اقدام به آفتاب یزد می‌گوید: مرگ انسان‌ها بدون در نظر گرفتن جایگاه و موقعیت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی فرد، باعث تاثر می‌شود و از آنجا که فرشته مرگ دیر یا زود به سراغ همه خواهد رفت، می‌توان گفت یک سفر حتمی در انتظار ماست.
مجید ابهری بیان کرد: متاسفانه بعد از گسترش تلفن همراه و موضوع عکاسی توسط آن و همزمان با توسعه شبکه‌های اجتماعی دیگر حتی بدن نیمه جان انسان‌ها یا حتی پیکر سرد آنها از گزند عکاسی و چرخش در شبکه‌های اجتماعی در امان نمانده است. به همین دلیل است که می‌گویند نباید بدون بسترسازی فرهنگی و کاربردی، فناوری وارد جامعه شود.
وی با بیان اینکه انتشار چنین تصاویری کار را به جایی رسانده که خانواده مصیبت دیده قبل از آنکه بخواهند مرگ عزیزشان را اعلام کنند، از مردم می‌خواهند که از گرفتن عکس با چهره‌ها در مراسم خودداری کنند، گفت: عده‌ای با این کار قصد مطرح نمودن خود را دارند و می‌خواهند نشان دهند که مثلا به فرد متوفی نزدیک هستند، اما با این کار قبح حرکات ضداخلاقی را از بین می‌برند، چرا که در باورهای معنوی‌مان فرد متوفی دارای احترام خاصی است و ممکن است چهره او دچار تغییراتی شود که با چهره واقعی‌اش در زمان حیات بسیار متفاوت باشد.
این رفتارشناس ادامه داد: بدون شک انتشار چنین تصاویری خاطره‌ای تلخ را از متوفی در ذهن‌ها باقی می‌گذارد و باعث آزار بازماندگان وی می‌شود، بنابراین یک بار برای همیشه رسانه‌ها باید در این زمینه قاطعانه وارد عمل شده و افرادی را که مرتکب این گونه رفتارها می‌شوند را مورد نکوهش قرار دهند تا بدانند عکسبرداری از یک صحنه تصادف یا پیکر نیمه‌جان فردی (چه خواننده باشد چه ورزشکار یا هنرمند) کار درستی نیست.
مجید ابهری با بیان اینکه این حرکت غیراخلاقی باید در جامعه متوقف شود، گفت: اگر افراد چنین کار ناپسندی را انجام دادند باید اولین نفری که عکس را مشاهده می‌کند به او گوشزد کند و مانع از انتشار عکس شود. خودنمایی و فخرفروشی به وسیله چنین عکس‌هایی جایی برای بحث و گفتگو ندارد و در هر دین و آیینی زشت و ناپسند است.
----------------------
عباس جدیدی:
من در کنار آن مرحوم عکس نینداختم، این عکس من نیست و نمی‌دانم عکس چه کسی است، من عکسی آنجا نینداخته‌ام و اصلا در صفحه اینستاگرامم این عکس را منتشر نکردم شاید پرستارها گرفته‌اند
---------------------
مجید ابهری: عده‌ای با این کار قصد مطرح نمودن خود را دارند و می‌خواهند نشان دهند که مثلا به فرد متوفی نزدیک هستند، اما با این کار قبح حرکات ضداخلاقی را از بین می‌برند، چرا که در باورهای معنوی‌مان فرد متوفی دارای احترام خاصی است و ممکن است چهره او دچار تغییراتی شود که با چهره واقعی‌اش در زمان حیات بسیار متفاوت باشد


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام