کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 07 آذر 1399   Friday 27 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 10 آبان 1395

صفحه خبر: اجتماعی

بیشتر از یک ماه از شروع سال تحصیلی گذشته؛ دانش‌آموزان درس‌های جدید گرفته و حتی خودشان را برای بعضی امتحان‌ها آماده می‌کنند؛ اما در موسسه کودکان کار ایلیا، وضعیت طور دیگری است. آنها با گذشت این همه روز، هنوز کتاب درسی ندارند و درس‌های سال قبل را مرور می‌کنند. مدیر موسسه کودکان کار ایلیا، با اظهار نگرانی از وضعیتی که ممکن است ادامه این روند برای تحصیل این دانش آموزان ایجاد کند، به خبرآنلاین می‌گوید: از مراکز مختلفی به ما قول‌های مساعد داده شد که برای بچه‌ها کتاب تهیه می‌شود؛ اما هیچکدام از این وعده‌ها محقق نشد و این دانش‌آموزها در حال مرور کتاب‌های سال تحصیلی قبل هستند که ادامه این روند آنها را دلسرد و از تحصیل دور می‌کند. وی با اشاره به این که وضعیت مالی خانواده این بچه‌ها خوب نیست، می‌گوید: ما همه چیز را به صورت رایگان برای تحصیل این دانش‌آموزها فراهم می‌کنیم چون اگر از خانواده آنها هزینه‌ای بخواهیم، به دلیل وضعیت مالی نامناسبی که دارند، ممکن است مانع تحصیل بچه‌هایشان شوند. به همین دلیل هم از افراد مختلفی قول کمک برای تهیه کتاب گرفتیم که متاسفانه با گذشت این همه روز از سال تحصیلی جدید، هنوز این قول‌ها محقق نشده است. به گفته منیره آرزومندی، مدیر موسسه کودکان کار ایلیا، این واحد آموزشی با ثبت نام و آموزش 20 کودک، کارش را شروع کرده و حالا در چهار مرکز، بیش از 900 دانش‌آموز از مقطع اول تا نهم دارد، دانش آموزانی که بعضی از آنها سنی بیشتر از مقطع تحصیلی‌شان دارند چون دیرتر وارد موسسه شده‌اند: «همین که به بچه‌ها در هر سنی که باشند اجازه داده می‌شود اینجا بیایند و درس بخوانند باعث خوشحالی ماست. درست است که برای بعضی از آنها دیر است اما باز هم از این که مجبوربه اشتغال در راه‌های نامناسب و غیرتخصصی و ازدواج‌های زودهنگام شوند بهتر است. همین وضعیت هم به سادگی به دست نیامده. بعضی از خانواده‌ها را به سختی راضی می‌کنیم تا به فرزندشان اجازه حضور در کلاس‌های درس را بدهند. با امکاناتی که در اینجا در اختیارشان می‌گذاریم، آنها راضی می‌شوند؛ امکاناتی مانند خدمات بهداشتی و پزشکی، وعده‌های غذایی، تهیه نوشت‌افزار و ...»
او به استعداد این دانش‌آموزها و تلاش تحصیلی‌شان هم اشاره می‌کند: «سال گذشته 400 نفر از دانش‌آموزان ما در آزمون‌های آموزش و پرورش شرکت کردند و توانستند در مدارس رسمی ثبت نام کنند. آنها مشتاق آموزش هستند و حیف است که به دلایلی مثل نداشتن بودجه، اینطور با مشکل مواجه شوند و از دانش‌آموزان دیگر عقب بمانند.»
او به حضور مهناز افشار، بازیگر سینما و تلویزیون در روز اول سال تحصیلی در این موسسه هم اشاره کرده و می‌گوید: «حضور این بازیگر که زنگ شروع سال تحصیلی را برای کودکان این موسسه به صدا درآورد، برای بچه‌ها انگیزه خیلی خوبی بود، آنها احساس کردند جامعه و افراد مشهور نسبت به آنها و مشکلاتشان بی توجه نیستند. این کار حتی همکاران ما را هم دلگرم کرد و امیدوارم هنرمندان و چهره‌های سرشناس، بیشتر به مسائل آموزشی کودکان کار و خانواده‌های نیازمند توجه کنند.»
به گفته خانم آرزومندی، موسسه ارتقای کیفیت زندگی ایرانیان (ایلیا) موسسه خیریه مستقلی است که درسال ۱۳۸۵ فعالیتش را آغاز کرده. این موسسه برپایه بهبود ارتقای کیفیت زندگی کودکان نیازمند حمایت‌های ویژه مانند کودکان کار و خیابان و کودکانی که فقر و خشونت خانوادگی را تجربه می‌کنند ازطریق تامین فرصت‌های آموزشی و بهداشتی بنیاد نهاده شده و با این که در این سال‌ها با مشکلات کوچک و بزرگی مواجه بوده، همچنان آنها را پشت سر گذاشته است. خانم آرزومندی با اشاره به کمک خیرین در پشت سر گذاشتن این مشکلات تاکید می‌کند: «افراد نیکوکار همیشه بیشترین کمک را به ما کرده‌اند، آنها در بروکراسی سازمان‌ها و اداره‌ها برای کمک کردن قرار نمی‌گیرند و کمک‌هایشان را با سرعت عمل بیشتر و بدون واسطه به ما می‌رسانند. این بار هم امیدواریم خیرین برای کمک به تامین مایحتاج این دانش‌آموزها وارد عمل شوند.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام