کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 10 آذر 1399   Monday 30 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 31 مرداد 1395

صفحه خبر: اجتماعی

با سرکشی به سایت‌های خریدوفروش متوجه می‌شوید که در کنار وسایل دست‌دوم منزل،بازار خریدوفروش حیوانات نیز به راه است. امروز عده‌ای به دنبال خرید جغد، این پرنده شکاری برای نگهداری در خانه هستند. غافل از اینکه چه آسیبی به این پرنده زیبا و مرموز می‌زنند و نسل آن را تهدید می‌کنند
آفتاب یزد- احسان رستمی پور: میل به نگهداری حیوانات نامتعارف افزایش پیداکرده و بازار پرسودی از خریدوفروش را به راه انداخته است. حالا فضای مجازی نیز به کمک این بازار آمده تا با سرکشی به سایت‌های خریدوفروش متوجه شوید که در کنار وسایل دست‌دوم منزل،بازار خریدوفروش حیوانات نیز به راه است. به‌تازگی خبر دستگیری فروشنده گرگ در فضای مجازی منتشر شده است. این در حالی است که پرنده ارزشمندی مثل جغد مدت‌ها‌ست در حال خریدوفروش در فضای مجازی است. امروز عده‌ای به دنبال خرید این پرنده شکاری برای نگهداری در خانه هستند و جغد را همراه شب بیداری‌ها‌ی خود می‌کنند. غافل از اینکه چه آسیبی به این پرنده زیبا و مرموز می‌زنند و نسل آن را تهدید می‌کنند. بررسی سایت‌های خرید و فروش نشان می‌دهد که جوجه جغد در فضای مجازی از قیمت 400 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. با این حال شاه بوف نیز از قیمت پایه 800 هزار تومان برای خرید وجود دارد و برخی از آگهی دهنده‌ها‌ قیمت آن را توافقی اعلام کرده اند.
پرنده‌ای در معرض خطر
برای جغد به عنوان یک پرنده شکاری در تمام دنیا برنامه حمایتی در نظر گرفته شده و این پرنده را در فهرست پرندگان در معرض خطر قرار داده‌اند. علیرضا‌ها‌شمی،پرنده‌شناس در توضیح علت این اتفاق به آفتاب یزد می‌گوید: « جغد به دلیل قرارگرفتن در بالای زنجیره غذایی در همه دنیا به عنوان یک پرنده در معرض خطر شناخته می‌شود
و برنامه حمایت و تلاش جهانی برای حفظ این گونه پرنده وجود دارد.» این پرنده‌شناس به نقش جغد در طبیعت اشاره می‌کند و می‌گوید: «جغد یکی از عامل‌های مهم محدودکننده آفات گیاهی خصوصا جوندگان است و تلاش برای افزایش تعداد آن برای کمک به طبیعت در جریان است.»
اما یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به نگهداری جغدها نحوه به دست آوردن این گونه حیوانات است.علیرضا‌ها‌شمی در توضیح طریقه زاد و ولد این گونه پرنده می‌گوید: «جغدها به طور معمول در اسارت زاد و ولد نمی‌کنند و فروش جوجه جغدها با شکار و قاچاق صورت می‌گیرد.»
این پرنده‌شناس به دو گونه پرطرفدارتر از جغدها برای نگهداری اشاره می‌کند و می‌گوید:«جغد کوچک تنها گونه روز فعال این پرنده و شاه بوف بزرگ‌ترین نوع جغد در کشور بیشتر از باقی گونه‌ها برای نگهداری در خانه خریداری می‌شوند.»
او در توضیح مشکلاتی که برای جغد با نگهداری در خانه پیش می‌آید، می‌گوید:«استایل بدن جغد برای پرواز زیاد و بی‌صدا شکل گرفته است و نگهداری آن در منزل و کاهش پرواز این پرنده باعث می‌شود که عضلات جغد تحلیل برود و این تحلیل کل سیستم بدن جغد را با آسیب روبه‌رو می‌کند.»
مرفه‌ها متهم هستند
نگهداری جغد در خانه تنها به این حیوان آسیب نمی‌زند و ممکن است باعث انتقال بیماری به انسان شود. هومن ملوک‌پور، دامپزشک به بیماری‌های مشترک انسان و جغد اشاره می‌کند و به آفتاب یزد می‌گوید:« به دلیل گوشتخوار بودن جغد، امکان انتقال بیماری‌های مشترک بین این حیوان و انسان زیاد است. بیماری‌ها‌ی انگلی، ویروسی و حتی باکتری‌ها قابل انتقال بین انسان و جغد است.»
او در مورد آسیب‌های تغییر محل زندگی جغد نیز می‌گوید: «نگهداری در منزل الگوی رفتاری جغد را تغییر می‌دهد و غذا خوردن از دست باعث می‌شود این حیوان عادت شکار را از یاد ببرد. اگر از جوجگی این اتفاق بیفتد که آسیب بیشتری به این حیوان وارد می‌شود و امکان زندگی در طبیعت از این حیوان سلب می‌شود.»
این دامپزشک علاقه به خرید این حیوان را یک موج می‌داند و می‌گوید:«پیش از این موج خرید ایگوانا و خزندگان را پشت سر گذاشتیم و عموما قشرهای مرفه‌تر با خرید این حیوانات خاص نقش اصلی را در مدکردن نگهداری این حیوانات دارند.»
خرید و فروش گرگ در فضای مجازی
در همین حال فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست استان تهران، با اشاره به خریدوفروش گرگ در فضای مجازی، از آغاز نظارت بر مرکز خرید و فروش حیوانات خبر می‌دهد. نقی میرزاکریمی در ارتباط با قاچاق حیات‌وحش در تهران می‌گوید: «به مرکز خریدوفروش حیوانات خلیج فارس ورود کردیم، در آنجا مهم‌ترین مشکل ناآگاهی غرفه‌داران بود که کلاس آموزشی گذاشتیم و گونه‌های ممنوعه را به غرفه‌داران معرفی کردیم. از این هفته رصد ما بر این مرکز شروع می‌شود و غرفه‌هایی که گونه‌های ممنوعه داشته باشند، جمع‌آوری می‌شوند ضمن اینکه با توجه به تعاملی که با شهرداری داریم دیگر به مسئولان آنها غرفه اجاره داده نمی‌شود.»
فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست استان تهران با اشاره به مانور و گشت این یگان برای برخورد با تخلفات در مراکز خریدوفروش حیوانات مانند بزرگراه آزادگان می‌گوید: «در کنار غرفه‌های قانونی خریدوفروش، برخی دستفروشان در کنار آنها تخلفاتی انجام می‌دهند و شاید گاهی خود غرفه‌داران هم تخلفاتی انجام دهند. ما
رصدهایمان را انجام می‌دهیم از شهرداری هم خواسته‌ایم همکاری داشته باشند و امیدوارم بتوانیم در یکی، دو ماه آینده ساماندهی خوبی داشته باشیم.»
میرزاکریمی ادامه می‌دهد: «در بحث فضای مجازی نیز همکاران ما خریدوفروش غیرمجاز حیات‌وحش را رصد می‌کنند، اکنون بیشتر خریدوفروش‌ها در این حوزه به سمت فضای مجازی رفته است؛ از سایت‌هایی که به‌صورت غیرقانونی خریدوفروش می‌کنند شکایت کرده‌ایم و از طریق پلیس فتا این پرونده‌ها را پیگیری می‌کنیم و در مواردی هم همکاران ما در قالب خریدار ورود پیدا می‌کنند و برای نمونه با این شیوه توانستند فردی که گرگی را برای فروش به تهران آورده بود، دستگیر کنند، همچنین مورد دیگر در زمینه خریدوفروش گربه جنگلی داشتیم، اما به هر حال در فضای مجازی رصد باید بیش از این موارد باشد.»
در حالی که نگهداری حیوانات خانگی با مشکلات قانونی مواجه می‌شود و طرح‌های مختلفی برای جلوگیری از نگهداری این حیوانات در دست اجراست که علاقه‌مندان به نگهداری حیوانات به سمت نگه‌داشتن گونه‌های اگزوتیک می‌روند. حیوانات اگزوتیک به حیوانات غیرمعمول برای نگهداری در خانه گفته می‌شود. موج‌ها‌ی مختلفی برای خرید و نگهداری این گونه‌ها به طور مداوم در بازار در جریان است که غالبا پس از مدتی فروکش می‌کند و قربانیان تلاش برای جلب توجه حیواناتی هستند که زمانی برای نگهداری خریده می‌شوند، الگوی رفتاری آنها تغییر می‌کند و
پس‌از مدتی به دلیل دشواری نگهداری در حالی به طبیعت بر می‌گردند که امکان زندگی در آن را ندارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام