کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 07 مهر 1399   Monday 28 September 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 تیر 1395

صفحه خبر: سیاسی

بازتاب انتقال مجید انصاری از معاونت پارلمانی به حقوقی و ارتقاء جایگاه حسینعلی امیری
«پاستور تکانی» به سبک روحانی
محمد قمی، عضو فراکسیون امید: انتخابات ریاست جمهوری 96 نزدیک است آقای روحانی تصمیم دارد هم رای اصولگرایان معتدل را در سبد رایش داشته‌باشد و هم اصلاح طلبان را، از همین روی یکی از اهداف آقای روحانی با انتصاب امیری این است که اصولگرایان بیرون مجلس را هم به خود جذب کند
نخستین گمانه ای که در خصوص تنزل مقام انصاری وجود دارد این است که اخیرا او دست به انتقاد از تیم رسانه ای رئیس جمهور زده است و از همین روی دولت این انتقاد او را برنتابیده است. بعد از آن هم عده ای بر این باورند که انصاری در دوران حضورش در پارلمان عملکرد ضعیفی از خود نشان داده است
آفتاب یزد- مریم علیزاده منصوری: بالاخره حسن روحانی در سه شنبه ای که گذشت به مطالبه ترمیم کابینه جامه عمل پوشاند و در مقر ریاستش دست به یک خانه تکانی اساسی و مهم زد . در جریان این «پاستور تکانی» برخی اسباب و اثاثیه شان را جمع آوری کردند و ناگزیر به ترک نهاد ریاست جمهوری شدند و در عوض افرادی برای نخستین بار به محوطه سبز پاستور گام نهادند و مستقیم در پنت هوس این ساختمان منزل گزیدند! بعضی هم جابه جایی هایی طولی داشتند و از طبقات بالا به طبقات پایین تر و فرودست منتقل شدند. طی این پاستورتکانی الهام امین زاده ، معاون حقوقی رئیس جمهوری که یکی از اصولگرایان کابینه بود ، به کلی از پاستور رخت بست و قرار است زین پس نقش دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی را بازی کند. تغییرات بعدی اما مطلوب اصلاح طلبان به نظر نمی رسد چرا که مجید انصاری از چهره های شاخص این جریان ناچار به وداع با بهارستان شد و اکنون می بایست پشت میز امین زاده بنشیند. در عوض حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور و قائم مقام رحمانی فضلی از این به بعد جامه معاونت رئیس جمهوری را به تن خواهد کرد و به نمایندگی از حسن روحانی در پارلمان حضور خواهد داشت. چرایی برکناری انصاری از سمت معاونت پارلمانی ریاست جمهوری و انتصاب وی در جایگاه معاونت حقوقی و همچنین تفویض اختیارات از یک چهره اصلاح طلب به امیری اصولگرا در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و به‌بازار شایعات درباره این پاستورتکانی حسن روحانی رونق بسیاری بخشیده است.
2 گمانه درباره خانه تکانی!
عزل الهام امین زاده از سمت معاونت حقوقی با توجه به عملکردش در طول سه سال گذشته برای قاطبه اصلاح طلبان ناخوشایند نبود. اما برکناری مجید انصاری از سمت معاونت پارلمانی علامت سوال‌های فراوانی را در اذهان ایجاد کرد و به مذاق بسیاری از اصلاح طلبان خوش نیامد. به طوری که روز گذشته تعداد زیادی از تحلیلگران فعال در عرصه سیاست این جابه جایی حسن روحانی را برنتابیدند و تفویض اختیارات انصاری از پارلمان به معاونت حقوقی را تنزل مقام برای یکی از اصلاح‌طلب‌ترین چهره‌های کابینه تدبیر و امید دانستند. اگر انتصاب مجید انصاری در جایگاه معاونت حقوقی تنزل مقام دانسته شود در این صورت دو شائبه مطرح می شود که بر یکی نگاهی سیاسی حاکم است و بر دیگری رویکردی فنی:
نخستین گمانه ای که در خصوص تنزل مقام انصاری مطرح می شود که وزنه آن از دیگری سنگین تر است و از آن بوی سیاسی کاری دولت به مشام می رسد، در خصوص انتقاداتی است که وی چندی پیش به عملکرد تیم اطلاع رسانی دولت وارد ساخته بود که اظهار داشت «تیم رسانه ای دولت در حد انتظار ظاهر نشده است.» سخنگوی دولت اما به این سخنان انصاری واکنشی تند نشان داد و آن را بی انصافی تلقی کرد. از همین روی ناراضیان انتقال انصاری به معاونت حقوقی بر این باورند که دولت، انتقاد انصاری را برنتابیده و از او انتقام گرفته و او را در سمتی پایین تر منصوب کرده است که به گمان این افراد ناراضی معاونت حقوقی، پستی بی‌اثر و خنثی است.
حدس بعدی که رنگ و بوی فنی دارد، آن است که برخی مخالفانِ حضور انصاری در پارلمان، او را متهم به کم‌کاری کرده و بر این باور بوده‌اند که انصاری به دلیل نزدیکی به خانواده امام (ره) در این سمت منصوب شده و خود روحانی نیز از عملکرد انصاری ناراضی بوده است و مصداق این صحبت آنها هم بازمی‌گردد به جریان ردصلاحیت صالحی امیری، گزینه حسن روحانی برای وزارت ورزش و جوانان، که بنا بر شنیده‌ها رئیس جمهوری، انصاری را به‌شدت به زیر تیغ انتقادات خود برده بوده است. پس از آن نمایندگان مجلس نهم هم باب انتقاد از انصاری را گشودند و انجام 300 شکایت از دولت توسط مجلس نهم را دلیلی بر عملکرد ضعیف او دانستند و در نهایت هم انصاری را فردی منفعل و خسته معرفی کردند.
امیری برگ برنده روحانی در انتخابات؟!
اما تحلیل دیگری در خصوص پاستور تکانی رئیس جمهور مطرح است که متفاوت ازدو حدس مذکور می نماید و از جانب نمایندگان عضو فراکسیون امید عنوان شده است.
نگاه آنها بیش از آنکه به عزل انصاری معطوف باشد بر روی انتصاب حسینعلی امیری متمرکز است.به طوری که محمد قمی، نماینده مردم پاکدشت، درباره این تغییرات به خبرنگار «آفتاب یزد» گفت: یک تحلیلی که درخصوص این تغییرات وجود دارد این است که انتخابات ریاست جمهوری 96 نزدیک است و آقای روحانی تصمیم دارد تا سیاست اعتدالی خود را به همه جناح ها نشان دهد و بگوید که گروه‌های سیاسی برای من حائز اهمیت نیستند و اصل برای من کار است. که هم رای اصولگرایان معتدل را در سبد رایش داشته باشد و هم اصلاح طلبان را، از همین روی یکی از اهداف آقای روحانی با این انتصابات این است که اصولگرایان بیرون مجلس را هم خود جذب کند.
وی افزود: آقای روحانی سیاستش بر اعتدال استوار است. برای همین همواره می خواهد از همه جناح های سیاسی استفاده کند. در ثانی من حسینعلی امیری را کاملا اصولگرا تصور نمی کنم و ایشان انسان تندرو و افراطی نیست بلکه فرد باسوادی است و جزء حقوقدان های شورای نگهبان بوده است تا جایی که من اطلاع دارم دولت درصدد بوده تا الهام امین زاده را از معاونت حقوقی برکنار و او را در جای دیگری به کار گیرد، از همین روی آقای انصاری را به عنوان معاون حقوقی انتخاب و آقای امیری را جایگزینش کردند.
این عضو فراکسیون امید با رد تنزل مقام انصاری اظهار داشت: آقای انصاری معاون حقوقی رئیس جمهوری است و تنزلی صورت نگرفته است.
به عنوان یک اصلاح طلب تصمیم روحانی
را قبول دارم
با این حال محمد کاظمی، نماینده ملایر و از دیگر اصلاح طلبان مجلس دهم بر هر سه تحلیل بالا خط بطلانی می کشد و جابه جایی های صورت گرفته در سطح معاونت های ریاست جمهوری را کاملا کاری می داند و معتقد است که این تغییرات ارتباطی به جریانات فکری ندارد و تنزل مقامی برای انصاری صورت نگرفته است. این عضو فراکسیون امید در این باره به خبرنگار «آفتاب یزد» گفت: من معتقد هستم که انتخابات اخیر آقای دکتر روحانی در جهت بهینه شدن کار و تقویت ارتباط میان دولت و مجلس صورت گرفته است. من به عنوان یک فرد اصلاح‌طلب این انتصابات دکتر روحانی را قبول دارم و معتقد هم نیستم که این تغییر و تحولات، سیاسی‌کاری بوده است. قطعا آقای رئیس جمهور در جهت تقویت کار دست به تغییر زده است. از طرفی آقای انصاری به عنوان معاون حقوقی رئیس جمهوری است و موقعیت مهمی دارد.
وی افزود: شاید آقای امیری به این لحاظ که می‌تواند روحیه ای تازه ای را به مجلس تزریق کند و با نمایندگان بهتر حشر و نشر کند انتخاب شده است. بعد هم نباید آقای امیری را اصولگرای صرف دانست. هر دوی آقایان انصاری و امیری در مجموعه دولت قرار دارند. آقای امیری در مقطع انتخابات مجلس بسیار اثرگذار به نقش آفرینی پرداخت و همان تحرک خوب ایشان اگر در مجلس هم به کار گرفته شود، بسیار مفید خواهد بود.
روحانی به دنبال چیست؟
به هر روی در خصوص عزل مجید انصاری و انتصاب او به عنوان معاون حقوقی رئیس جمهوری هر دو احتمال فنی و سیاسی وجود دارد. اما درباره انتصاب حسینعلی امیری در سمت معاونت پارلمانی برمبنای سخنان محمد قمی این احتمال وجود دارد که حسن روحانی برای جلب نظر اصولگرایان داخل و خارج از بهارستان و ریختن آراء آنها به سبد خود در انتخابات ریاست جمهوری 96 یک اصولگرای معتدل را برگزیده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام