کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 10 آذر 1399   Monday 30 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 09 آذر 1394

صفحه خبر: صفحه ۲۲

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت:‌ بدون مختومه شدن پرونده مربوط به مسائل گذشته ، امکان اجرای برجام وجود ندارد و 1+5 باید بین برجام و یا بازماندن پرونده موسوم به پی .ام. دی یکی را انتخاب کند.
علی شمخانی در مراسم پاسداشت مقام شهید و شهادت که در سالگرد شهادت دکتر مجید شهریاری و 123 شهید والامقام دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد ، درباره موضوع اجرای برجام و نحوه پیگیری مطالبات رهبری در زمینه لزوم بسته شدن پی . ام . دی و گزارش اخیر مدیرکل آژانس گفت: مختومه شدن مسائل گذشته در گرو صدور قطعنامه شورای حکام آژانس و در ردیف تعهدات 1+5 است. وی افزود: گزارش آژانس نیز نشان داد که هیچ انحرافی در مسیر فعالیت های صلح آمیز کشور وجود ندارد و ادعای ناتوانی در اظهارنظر درباره فعالیتهای اظهار نشده نیز اساسا ادعایی غیر حقوقی و تکراری است . دریابان شمخانی گفت: قطعنامه های اخیر در مورد وضعیت حقوق بشر کشور و سوریه نشان داد ماهیت دشمن تغییرناپذیر است. به گزارش آریا، وی ادامه داد : تنها راه برای کاهش
شدت تقابل دشمنان ناامیدکردن‌ آنان از امکان دست کشیدن از
ارزش ها و تغییر اصول انقلاب اسلامی به معنای ضدنفوذ بودن جامعه ایرانی
است. شمخانی در ادامه با تشریح آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی یکی از منابع قدرت نظام های سیاسی را امکان ارائه راه حل های اصولی و منطقی برای حل و فصل بحران های منطقه ای و بین المللی عنوان کرد و اظهار داشت : راه حل ما برای فلسطین ، سوریه، یمن و بحرین دارای منطق همه فهم و عرفی است که عبارت است از تعیین کننده بودن دموکراسی و رای مردم در همه جا به گونه ای که مردم هر کشور امکان تصمیم گیری در مورد سرنوشت خود را داشته باشند. وی با محکوم کردن جنایات ضدبشری سعودی ها در یمن در چندماه گذشته تاکید کرد: این
مسیر انحرافی که کشوری بتواند فارغ از معیارهای پذیرفته شده
بین المللی برای کشور دیگری تصمیم بگیرد و برای اعمال نظر خود هزاران کشته به آن کشور تحمیل کند با هیچ یک از اصول انسانی، حقوقی و عرفی قابل توجیه نیست.
اگر آمانو واقعیت را مطرح کند پرونده PMD بسته می‌شود
در همین راستا وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: اگر روش آقای آمانو و آژانس در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران در ارتباط با گذشته واقعی باشد و واقعیت را مطرح کند و با توجه به همکاری‌هایی که ایران در این ارتباط با آژانس داشته است باید موضوع این پرونده بسته شود.
محمدجواد ظریف در نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر امور خارجه یونان که بعد از دیدار با وی در وزارت امور خارجه برگزار شد در پاسخ به سوالی در مورد گزارش آمانو که طی روزهای آینده ارائه می‌شد و این که اگر پرونده ایران بسته نشود اقدام ایران در مورد اجرای برجام چگونه خواهد بود؟ گفت: ما همواره اعلام کرده‌ایم که موضوعات مربوط به ادعاهای مطرح شده در ارتباط با گذشته برنامه هسته‌ای ایران از اعتبار برخوردار نیست.
وی در این زمینه تصریح کرد: ما در قالب نقشه راه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کردیم که یک بار برای همیشه به این سوالات پاسخ داده شود و این موضوع بسته شود. آژانس نیز در این چارچوب تایید کرده که ایران به همه سوالات پاسخ داده و بر اساس نقشه راه حرکت کرده است و ما اکنون منتظر گزارش آقای آمانو هستیم و مهم‌تر در این زمینه تصمیم شورای حکام برای بستن موضوع مسائل گذشته مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران است.
به گزارش ایسنا، این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان با انتقاد از این موضوع که در این امر از لفظ PMD استفاده می‌شود، گفت: برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران هیچ‌گاه بعد نظامی نداشته و به غلط PMD نامیده شده است. اسم آن مسائل گذشته و حال است و ما با جدیت تاکید داریم که این مسائل باید بسته شود و با آژانس نیز در این زمینه همکاری‌های لازم را انجام داده‌ایم و باید این موضوع در قطعنامه شورای حکام که دو، سه هفته دیگر صادر می‌شود بسته شود. ظریف ادامه داد: امیدواریم گزارش آقای آمانو که در روزهای آینده منتشر می‌شود در این زمینه کمک کند و اگر گزارش واقعی باشد و واقعیت مطرح شود با توجه به همکاری ایران با آژانس باید موضوع به سمتی برود که اعلام شد.
وی گفت: همانطور که ما بارها گفته‌ایم و مقام معظم رهبری گفته‌اند بستن این پرونده لازمه ادامه برجام است و این نکته در خود برجام نیز هست و جزء تعهدات طرف مقابل محسوب می‌شود و آنچه مقام معظم رهبری بر آن تاکید کرده‌اند تاکید بر اجرای صحیح برجام است و توقع ما از کشورهای گروه 1+5 این است که به تعهدات خود عمل کنند و اگر این تعهد صورت بگیرد برجام پایه محکمی برای تقویت آینده‌ای بهتر برای تمامی طرف‌ها با عبور از یک مسئله‌ای است که از قبل ما تاکید بر آن داشتیم که اعتبار ندارد و مقدمه‌ای برای همکاری‌ها در زمینه‌هایی چون مبارزه با افراط و تروریسم خواهد بود. ظریف در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی
بر اینکه در نامه‌ای که مقام معظم رهبری در مورد برجام نوشتند اعلام کردند که باید نامه مستقیم از اروپا و آمریکا برای رفع تحریم‌ها ارسال شود روند این موضوع به کجا رسیده است؟ گفت: اروپا و آمریکا در قالب برجام تعهد دارند که تمام تحریم‌ها را در روز اجرایی شدن برجام بردارند و این موضوع در این راستا تاکید می‌کند که آمریکا در روز تصمیم اقداماتی را باید انجام دهد و اینکه این کشور و اتحادیه اروپا این اقدامات را به اشکال مختلف انجام داده باشند. وی با بیان اینکه روند اجرا در هیئت نظارت شروع شده، گفت: این بدین معنا نیست که اقداماتی که آمریکا و اتحادیه اروپا صورت داده‌اند و باید تا روز اجرایی شدن به نتیجه رسیده باشد کافی است. ما معتقدیم که آمریکا باید تا روز اجرایی شدن کماکان اقدامات بیشتری انجام دهد. وی با اشاره به دستورات رئیس جمهور آمریکا به وزیر انرژی، وزیر امور خارجه و وزیر بازرگانی این کشور، اظهار کرد: آنها باید کلیه اقدامات لازم را برای تحقق تعهدات آمریکا انجام دهند. رئیس جمهور آمریکا دستور داده که آنها تعهدات خود را انجام دهند. آنها باید قبل از روز اجرایی شدن این تعهدات را عملیاتی کنند و ما در این زمینه مشغول مذاکره با وزیر امور خارجه آمریکا و سایر مسئولان آمریکایی هستیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام