کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 28 دی 1400   Tuesday 18 January 2022
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 خرداد 1400

صفحه خبر: فرهنگی

محمد فاضلی جامعه‌شناس که در دولت نخست روحانی معاون پژوهشی مرکز بررسی‌های استراتژیک و مدیر شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی بود، در صفحه توییتر خود نوشت: «آدم‌های زیادی در اطرافم در حال تغییر نظرشان در خصوص رای دادن هستند. گویی زیر احساس فضای سنگین ضد رای، شرم دارند که بگویند رای می‌دهند. دیگرانی هم همین خبر را می‌دهند. این فضا می‌تواند در نهایت نظرسنجی‌ها و نامزدها را شگفت‌زده کند. این بار رای شرمگین!» این در حالی است که طبق آخرین نظرسنجی‌ها میزان مشارکت مردم حداکثر تا سقف ۴۰٪ پیش‌بینی شده است
آفتاب یزد - رضا بردستانی: این روزها، اگرچه آمارها هیچ تغییری را نشان نمی‌دهد اما در فرصت باقیمانده تا روز رای‌گیری علی‌رغم این که مناظره‌ی سوم نیز نتوانست در مردم تهییجی ایجاد کند؛ هر آن ممکن است اتفاقاتی باعث شود به اصطلاح «ورق برگردد».
سید جواد میری در گفت و شنودی کوتاه به آفتاب یزد گفت: «این که برخی همچنان منتظر هستند تا عده‌ای تغییر عقیده بدهند یا پنهانی بر خلاف آن چه گفته‌اند عمل کنند را نمی‌توان معیار سنجش و تحلیل قرار داد اما در بررسی‌های میدانی دو عقیده وجود دارد؛ یکی این که «کار تمام است» و «نامزد خاص» رئیس جمهور خواهد شد و عقیده‌ی دوم این که تا روز رای گیری، اصلاح‌طلبان - نه مرکز - استان‌های آذربایجان (شرقی، غربی و اردبیل)، کردستان، سیستان و بلوچستان و بخش‌هایی از خراسان بتوانند بخش‌هایی را مجاب کنند تا به یکی از دو نامزد نزدیک به اصلاح‌طلبان اعتماد کنند. »
این جامعه‌شناس البته «درصد» تاثیرگذاری را اندک و غیر قابل تامل دانسته اضافه می‌کند: «تنها بحثی که می‌تواند به صورت خیلی جدی مطرح باشد، «آراء سلبی» است که آن نیز با توجه به ذهنیت جامعه قریب به یقین به نظر نمی‌رسد. »
میری ادامه می‌دهد: «سال ۹۶ نیز برخی اتفاقات در اردوی رقیب، طرف مقابل را برنده‌ی انتخابات کرد و چه بسا اگر آن اتفاقات پرحاشیه و فراموش ناشدنی رخ نمی‌داد حالا بازی روی ریل دیگری بود.»
این تحلیل‌گر مسائل جامعه‌شناسی سیاسی البته معتقد است: «درصدی ممکن است روی خواستن و نخواستن‌های شدیدی حساب باز کنند که به اصطلاح به آن «سر لج انداختن مردم» گفته می‌شود که البته امیدواریم چنین نشود چون ۲۴ سال است که مملکت دارد تاوان دوری و نزدیکی عده‌ای از دایره‌ی قدرت را می‌پردازد. »
سید جواد میری در بخش دیگری از گفتگوی خود با آفتاب یزد، ضمن بی‌اثر خواندن مناظره‌ها و این که آمارها نیزعدم تاثیرگذاری مناظره‌ها را اثبات کرده‌اند می‌گوید: «باید صبور باشیم تا مناظره‌ی سوم در جامعه رسوب کند تا ببینیم آیا نامزدها توانسته‌اند اقبال عمومی را به سمت و سوی خود جلب کنند یا نه که این موضوع به آسانی و طی دو - سه روز آینده مشخص خواهد شد.»
وی در پایان می‌گوید: «بسیار بعید می‌دانم انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ دچار مسائلی شود که نتیجه شوک‌آور باشد مگر آن که غیرممکن‌ترین‌هایی ممکن شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام