کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 25 فروردین 1400   Wednesday 14 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 فروردین 1400

صفحه خبر: فرهنگی

جلسه دیدار مدیران کل مدیریت بحران استان‌های کشور با معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.
به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در این جلسه با تاکید بر اینکه مدیریت بحران و حوادث در لحظات اول حادثه بسیار مهم و تعیین‌کننده است، گفت: باید در زمان بروز حوادث و بلایای طبیعی، به طور دقیق سطح حادثه، نحوه مدیریت و اقدامات لازم مشخص باشد و وظایف و مسئولیت‌های هر دستگاه نیز باید به طور روشن از قبل تعیین شده باشد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تجربه‌های موفق کشورمان در مدیریت بحران‌های مختلف و رسیدگی به حادثه دیدگان نظیر زلزله و سیل خاطرنشان کرد: جفای بزرگی که در حق جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد این است که عده‌ای خواسته یا ناخواسته در زمان بروز حوادث، اقدامات انجام شده را نادیده می‌گیرند و برخی نقاط ضعف و کاستی‌ها را برجسته می‌کنند.
جهانگیری اضافه کرد: در حادثه زلزله کرمانشاه ۱۳۰ هزار واحد مسکونی ظرف مدت کوتاهی بهسازی و بازسازی شد و پس از آواربرداری سریع، هشت هزار مجروح تا ظهر روز بعد از وقوع زلزله از محل حادثه به مراکز درمانی منتقل شده بودند اما با وجود این اقدامات مهم، عده‌ای به دنبال برجسته کردن برخی ضعف‌ها نظیر ورود آب به داخل چادرهای اسکان موقت و یا طولانی شدن زمان حضور برخی حادثه دیدگان در کانکس بودند.
معاون اول رئیس جمهور همچنین با یادآوری سیل سال ۱۳۹۸ که حدود ۲۵ استان کشور را درگیر کرد، گفت: اقدامات مهمی در راستای کمک به سیل زدگان و بازسازی واحدهای مسکونی تخریب شده به انجام رسید و مجموعه این اقدامات نشان داد که جمهوری اسلامی ایران قادر است بحران‌های بزرگ را به خوبی مدیریت کند.
جهانگیری ادامه داد: لازم است پس از وقوع هر حادثه، گزارش جامعی از نحوه مدیریت و اقدامات انجام شده تدوین شود و ضمن مشخص شدن نقاط قوت و ضعفها، این گزارش‌ها و تجربیات برای موارد مشابه مورد توجه و استفاده
قرار گیرد. با توجه به اینکه تعداد حوادث و میزان بزرگی آن‌ها مشخص نیست لازم است سازمان مدیریت بحران کشور برای حوادث و بلایای بزرگتر نیز برنامه ریزی و پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه سازمان مدیریت بحران کشور دستگاهی اجرایی نیست بلکه مرکزی برای ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌ها در زمان وقوع بحران‌ها و حوادث است، تصریح کرد: سازمان مدیریت بحران کشور باید با برنامه‌ریزی دقیق، در زمان بروز حوادث و بلایای طبیعی، دستگاه‌های مختلف را پای کار بیاورد و وظایف و مسئولیت‌های هر یک از دستگاه‌ها را طی دستورالعمل‌هایی شفاف تعیین کند.
جهانگیری با اشاره به حضور مستمر مقامات و مسئولین کشور در شهرها و استان‌های محل وقوع حوادث و بلایای طبیعی افزود: حضور مسئولین کشور اقدامی با ارزش و پراهمیت برای تسکین آلام افراد حادثه دیده است اما سازمان مدیریت بحران کشور لازم است چارچوب‌ها و دستورالعمل‌های روشنی برای نحوه مدیریت حوادث و حتی نحوه حضور مردم علاقمند به کمک و وعده‌های مسئولین داشته باشند به نحوی که این دستورالعمل‌ها و سیاست‌ها غیرقابل تغییر باشند.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه به اهمیت پیشگیری در مدیریت بحران‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: لازم است سازمان مدیریت بحران کشور با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و دستگاه‌های ذیربط پیش‌بینی‌های لازم را برای پیشگیری از بروز خسارت در حوادث مختلف انجام دهد.
جهانگیری با تاکید بر اینکه کارکنان و نیروهای سازمان مدیریت بحران کشور و ستادهای استانی این سازمان، نیروهایی پرتلاش و خستگی ناپذیر هستند، اظهار داشت: نباید اجازه دهیم برخی حرف‌ها و سخنان ما را آزرده خاطر کند. گاهی حرف‌هایی می‌شنویم که اگر وظیفه‌ای در قبال کشور نداشتیم، ممکن بود کار را رها کنیم اما صبر، تحمل و بردباری از ویژگی‌های اصلی نیروهای سازمان مدیریت بحران کشور است و باید در نظر داشته باشیم که ما آبرو و اعتبار خود را از مردم و نظام کسب کرده‌ایم و باید در راه همین مردم و کشور خرج کنیم.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اقدامات دولت برای پیشگیری از بروز خسارت در حوادث مختلف گفت: دولت در راستای مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی روستایی اقدامات مهمی انجام داده و بیش از دو میلیون واحد مسکونی روستایی طی سال‌های اخیر مقاوم‌سازی شده و بقیه واحدها نیز در دست مقاوم‌سازی قرار دارد.
جهانگیری با یادآوری اینکه خانم دهیاری که در یکی از روستاها در یکی از استان‌های کشور با تدبیر شخصی خود برخی واحدهای مسکونی آن روستا را بیمه کرده بود، گفت: در زمان بروز حادثه در آن منطقه ساکنان واحدهای مسکونی که بیمه شده بودند دغدغه کمتری نسبت به سایرین داشتند و خوشبختانه امروز صندوق بیمه حوادث در کشور فعال شده و باید از مردمی که در مناطق در معرض خطر ساکن هستند، دعوت کنیم تا خود را تحت پوشش بیمه قرار دهند.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همه دستگاه‌ها مکلف هستند با سیاست‌های سازمان مدیریت بحران کشور همراهی کنند، گفت: سازمان مدیریت بحران کشور باید علاوه بر فعالیت‌ها و وظایف جاری با استفاده از تجربه کشورهای موفق و ظرفیت دانشگاه‌های کشور، آینده نگری و پیش‌بینی‌های لازم را برای بهبود عملکرد در مدیریت بحران‌ها داشته باشد.
جهانگیری همچنین از سازمان مدیریت بحران کشور خواست دستورالعمل‌ها و سازوکارهای قانون مدیریت بحران کشور را هر چه سریعتر نهایی و ابلاغ کند زیرا اگر این آیین نامه‌ها تا پایان این دولت تصویب نشود، در دولت آینده به دلیل مشغله‌های فراوان آغاز به کار دولت جدید، تاخیر در تصویب این آیین نامه‌ها را شاهد خواهیم بود.
معاون اول رئیس جمهور افزود: ظرفیت قانون بودجه سالانه کشور ظرفیت مناسبی برای تامین اعتبار جهت استفاده در مدیریت بحران‌ها است و تعیین ۶ درصد از اعتبارات بودجه برای مدیریت بحران‌های کشور در کنار تسهیلات بانکی عدد بزرگی است که می‌تواند ظرفیت مناسبی برای پیشگیری و مدیریت حوادث باشد.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت استان تهران و وجود ۱۸ درصد از جمعیت کشور در این استان گفت: لازم است برای موضوع مدیریت بحران استان تهران جلسه‌ای جداگانه برگزار شود و برنامه ریزی و راهکارهای لازم را مورد بررسی قرار دهیم تا در صورت بروز حادثه وظایف و تکلیف هر دستگاه به صورت شفاف مشخص باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام