کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 25 فروردین 1400   Wednesday 14 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 فروردین 1400

صفحه خبر: اقتصادی

آفتاب یزد – گروه زندگی: درمان مشکلات پوستی و جوانسازی پوست و از بین رفتن کک و مک و تاتو با لیزر‌های مختلف و به دست متخصصان باتجربه می‌تواند اثربخش باشد. انتخاب لیزر و تنظیمات آن به نوع پوست و نیازهای بیمار بستگی دارد. لیزر کیوسوییچ یکی از انواع لیزر است که در تمام دنیا در بسیاری از آن استفاده می‌شود.این روش مصارف وکاربردهای بسیاری در زمینه جراحی پلاستیک، پوست شناسی و مشکلات پوستی در کلینیک‌ها دارد و یکی از بهترین روش‌ها در درمان تاتوهایی که بیماران از داشتن آن خسته شده‌اند به حساب می‌آید لذا با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در اینباره با دکتر حمید وحیدی، متخصص پوست و مو گفتگو کرده است.
وی در اینباره می‌گوید: به طورکلی لیزر کیو سوییچ روش استاندارد برای از بین بردن تاتو است که نتایجی عالی با ایمنی خوب برای بیمار تعیین می‌کند.
دکتر وحیدی مطرح کرد: با استفاده از روش لیزر کیو سوییچ، پالس‌های پرقدرت لیزر در کسر بسیار کوچکی از ثانیه وارد پوست می‌شود و رنگدانه‌های تاتو را هدف قرار می‌دهد و پس از تکه تکه شدن قطعات رنگدانه‌ای تاتو توسط لیزر این قطعات در اختیار ماکروفاژهای پوستی قرار داده می‌شود و بعد از اینکه ماکروفاژها این قطعات را بلعیدند از محیط دور شده و توسط سیستم لنفاوی دفع می‌شوند.
این متخصص پوست و مو می‌گوید: در طول سال‌های جاری تکنیک‌های زیادی برای از بین بردن تاتو ابداع و به کار برده شده‌اند مثل درم ابرژن، سال ابرژن،فریز،لیزر دی اکسید کربن،جراحی و غیره ولی استفاده از لیزر کیو سوییچ با عوارض جانی اندک و تاثیر‌گذاری زیاد انقلابی در رفع تاتو در جهان ایجاد کرده است و سایر روش‌های قدیمی را تحت تاثیر قرار داده است.
وی ابراز کرد که ترکیبات رنگی زیاد در حامل‌هایی متفاوت برای تاتو وجود دارد که این مواد می‌تواند گیاهی و یا شیمیایی باشد.
دکتر وحیدی متذکر شد: هنوز علت ماندگاری تاتو در پوست به طور دقیق شناخته نشده است ولی ظاهرا این مواد در درم در داخل سلول‌های فیبروبلاست و ماکروفاژها و هیستیوسیت‌ها به طور طولانی مدت می‌مانند ولی اگر تاتویی در لایه سطحی پوست تزریق شود همزمان با تعویض دوره‌ای اپیدرم دفع و محو می‌شود.
این متخصص پوست و مو اظهار داشت: با استفاده از لیزر کیو سوییچ انرژی نوری همگرای زیادی در نانو ثانیه وارد پوست می‌شود و به صورت انتخابی بسته به طول موج لیزر رنگ خاصی را هدف قرار می‌دهد.
وی اضافه کرد که مزایای این روش در این است که فقط قطعات رنگی مرتبط با طول موج لیزری وارد شده به پوست مورد هدف قرار می‌گیرند و بافت‌های جانبی از سوختگی در امان باقی می‌مانند.سه نوع لیز کیو سوییچ با طول موجهای متفاوت و میزان نفوذ متفاوت و جذب رنگی مختلف برای از بین بردن تاتوها وجود دارند.
دکتر وحیدی بیان کرد: سایز قطعات جوهر تاتو بین ده تا صد نانومتر و عموما در عمق 1.1و2.9میلیمتر قرار گرفته اند.در حین انجام لیزر کیو سوییچ بخارو حباب‌های داخل سلولی ایجاد می‌شود که سفید شدن ضایعه به علت همین موضوع بوده و موقتی می‌باشد.صدای انفجاری کوتاهی که در حین لیزر ضایعه شنیده می‌شود مربوط به پدیده تخریب نوری ضایعه توسط لیزر می‌باشد.
وی تصریح کرد:متغیرهای زیادی برای تاثیر لیزر کیو سوییچ بر روی تاتو وجود دارد از قبیل وجود رنگهایی غیر از سیاه و قرمز،سطح لیزر بیش از
سی سانتیمتر مربع،وجود تاتو روی ساق پا و یا پا،گذشت کمتر از یکسال از انجام تاتو،فواصل درمانی کمتر از شش تا هشت هفته و سیاه شدن تاتو بعد از لیزر که تاثیر منفی در رفع و پیش آگهی درمانی تاتو دارند.
دکتر وحیدی ادامه داد: گذشته از پارامترهای فوق جنس پوست،ناحیه تاتو،مقدار و نوع جوهرو تکنیک انجام تاتو در درمان با لیزر کیو سوییچ تاثیر مستقیم دارند.
این متخصص پوست و مو ابراز کرد: روش جدیدتر برای درمان موثرتر تاتو استفاده همزمان لیزر اولتراپالس دی اکسید کربن و لیزر کیو سوییچ می‌باشد.نتیجه این که لیزرهای کیو سوییچ با هدف‌گیری انتخابی رنگ‌ها و بر اساس پدیده تخریب نوری بطور موثری در درمان تاتوهای آماتور،تخصصی وتروماتیک بدون ایجاد اسکار و سوختگی و تغییر رنگ شدید نقش دارند.جدیدا لیزرهایی با زمان تابش موجی در حد پیکوثانیه وارد بازار شده‌اند که قدرت فوق العاده‌ای در درمان بی‌عارضه تاتو دارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام