کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 07 اسفند 1399   Thursday 25 February 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 اسفند 1399

صفحه خبر: سیاسی

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست هفتگی خود گفت: ریشه بسیاری از تنش‌ها و بی‌ثباتی‌ها در منطقه غرب آسیا حضور نیروهای خارجی از جمله آمریکایی‌ها در منطقه است. آمریکایی‌ها با تصحیح اشتباهات گذشته خود و خروج خود از منطقه می‌توانند روند ایجاد ثبات درمنطقه را تسریع کنند. به گزارش ایسنا، وی همچنین با بیان اینکه مواضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با موضوع موشکی نیز روشن است، گفت: ما بارها گفته‌ایم در خصوص امنیت ملی خودمان با کسی گفتگو، مذاکره و مصالحه نمی‌کنیم.
این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در مورد پیشنهاد اتحادیه اروپا برای حضور آمریکا در مذاکرات موسوم به مذاکرات ایران و ۱+۵ و اینکه آیا آمریکا می‌تواند به سادگی به برجام برگردد، گفت: در خصوص آنچه که اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اروپا پیشنهاد داده‌اند ما نیت خود آقای بورل را می‌دانیم و این را در چارچوب تلاش‌های ایشان برای حفظ برجام می‌دانیم.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که آیا مشخص است که زمان برگزاری نشست ایران و ۱+۴ با حضور آمریکا چه زمانی خواهد بود و آیا این نشست در جریان نشست کمیسیون مشترک برجام که قرار است در اسفندماه برگزار شود خواهد بود،
گفت: ما اساسا هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم که بخواهیم تاریخی را در این زمینه مشخص کنیم و همان طور که پیش‌از این گفتم ما در حال بررسی اصل این پیشنهاد هستیم. وی
ادامه داد: نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و ۱+۴ براساس روند طبیعی خود انجام می‌گیرد. در مورد آنچه که مطرح شده همان طور که گفتم ما در حال بررسی هستیم که چگونه می‌توانیم به پیشنهاد مطرح شده پاسخ دهیم و مسیر کمیسیون مشترک برجام بین ایران و ۱+۴ نیز در مسیر خود انجام خواهد شد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در خصوص انتشار برخی از اخبار مبنی بر مداخله ایران در حملات اخیر اربیل با رد این موضوع گفت: این نوع دام‌افکنی‌ها در روابط ایران و عراق خیلی مشکوک است و ضمن اینکه صلح و ثبات در عراق را به خطر می‌اندازد نشان از یک سناریویی دارد که مسیر خطرناکی را برای منطقه طراحی کرده است. به نظر می‌رسد برخی از طرف‌های ثالث به این تله‌افکنی‌ها دل خوش کرده اند. ما از دولت عراق درخواست کرده‌ایم که مسیر کشف حقیقت در این زمینه را به جدیت دنبال کند. وی همچنین ادامه داد: متاسفانه آنچه که در عراق رخ می‌دهد افزایش نیروهای خارجی در این کشور است. این موضوع عامل بی‌ثباتی در عراق است و اجازه نمی‌دهد که دولت عراق مسیر حاکمیت تمام عیار عراقی را طی کند.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها روز جمعه اعلام کردند که می‌خواهند محدودیت‌های اعمال شده علیه دیپلمات‌های ایرانی مستقر در نیویورک را رفع کنند، گفت: رفع محدودیت‌ها مطرح نیست بلکه کاهش محدودیت‌هاست. دولت قبلی آمریکا با نقض تعهدات خود اقدام به اعمال محدودیت‌های بی‌منطق و سرکشانه‌ای علیه دیپلمات‌های ایرانی اعمال کرد. ایران طی نامه‌ای اخطار داد که با توجه به اینکه این محدودیت‌ها خلاف قوانین و مقررات است اگر این مسیر ادامه پیدا کند در این زمینه به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت می‌کند.
وی همچنین تصریح کرد: موضوع ۲۵ مایل نیز مغایر با کنوانسیون مقر سازمان ملل است. ما این کاهش محدودیت‌ها را کافی نمی‌دانیم و این موضوع نباید در مسیر بازگشت آمریکا به برجام تفسیر شود.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد اظهارات اخیر مشاور امنیت ملی آمریکا در ارتباط با آغاز مذاکرات بین ایران و آمریکا در ارتباط با بحث زندانیان ایرانی و آمریکایی گفت: همواره پیگیری وضعیت ایرانیان زندانی در آمریکا از اولویت‌های جمهوری اسلامی بوده است. زندانیان ایرانی در آمریکا در وضعیت نابسامانی به سر می‌برند و به صورت خاص مورد ظلم قرار گرفته اند. مثلا استاد ایرانی را به بهانه‌های واهی پابند زده‌اند و یا اینکه یک ایرانی دیگر را به بهانه واهی محکوم کرده‌اند و بعد از اینکه او دوران محکومیت خود را طی کرده است به صورت سرکشانه او را همچنان در زندان نگه می‌دارند. ایران نمی‌تواند شاهد این ظلم‌های آشکار در مورد اتباع خود باشد. این مسیر، مسیر شوم دولت قبلی آمریکا است و ما هنوز شاهد فاصله گرفتن دولت فعلی آمریکا از میراث شوم دولت پیشین نبوده ایم. این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: همان طور که شب گذشته گفتم پیام‌هایی از سفارت سوئیس و برخی از وزرای خارجه به تهران رسید که طرف آمریکایی مایل است که این موضوع انسانی را حل و فصل کند. پیام ما هم به همان طریق ارسال شده که پیشنهاد دکتر ظریف که دو سال پیش در حاشیه نشست سازمان ملل در مورد آزادی همه زندانیان ایرانی در مقابل محکومان ایالات متحده در ایران که مطرح شد سر جایش هست و همین مسیر می‌تواند ادامه پیدا کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام