کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 24 فروردین 1400   Tuesday 13 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 07 دی 1399

صفحه خبر: سیاسی

مهسا عمو قدیری‪-‬ خانواده اولین و مهمترین بافت برای رشد هر انسانی است. روش‌ها و سیستم‌های متفاوتی در هر خانواده برای زندگی کردن وجود دارد که سبک زندگی آن‌ها را تشکیل می‌دهد مانند: سبک غذا خوردن، سبک لباس پوشیدن، مدل حرف‌زدن و مدل رفتار افراد. هر خانواده همچنین از روش خاصی برای تربیت فرزندان خود استفاده می‌کند که این روش نقش اساسی و پررنگی در تامین سلامت روان فرزندان دارد.
بسیاری از مشکلات رفتاری کودکان منعکس‌کننده همان روش و سیستمی است که والدین در خانواده به عنوان سکان‌داران زندگی و مدیران زندگی به کار می‌گیرند. اگر که روش تربیتی والدین درست باشد فرزندان مشکلات رفتاری بسیار کم‌تری دارند و اگر روش تربیتی والدین نادرست و ناکارآمد باشد سلامت روان فرزندان دچار مشکل می‌شود. فرزندان آینه والدین هستند یعنی والدین هر کاری را که انجام دهند هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیرمستقیم در رفتار فرزندان جلوه گر می‌شود.همه ما آدم‌ها محصول یک سیستم تربیتی والدین خود هستیم. همچنین تحت تاثیر مدل فرزندپروری والدین خود برای فرزندانمان پدری و مادری می‌کنیم.بسیاری از مواقع انسان‌ها تحت تاثیر سیستم فرزندپروری‌ای که براساس آن بزرگ شده‌اند عمل می‌کنند. در شکل اول به صورت ناخودآگاه از همان سیستم تقلید می‌کنند، با فرزندان خود رفتار می‌کنند و از درست و غلط آن آگاه نیستند. درواقع روش دیگری هم بلد نیستند. در شکل دوم افراد به قدری از روش تربیتی پدر و مادر خود ضربه خورده‌اند که به دنبال جبران افراطی برای تربیت فرزندان خود می‌روند. بهترین کار این است که افراد به عنوان یک فرد بالغ به دنبال کسب دانش در زمینه فرزندپروری باشند و اطلاعات و دانش را تبدیل به یک مهارت کنند. فرزندپروری یا والدگری یک مهارت است این بدان معنا است که فرزندپروری اکتسابی است. افراد می‌توانند با مطالعه کردن، شرکت در کلاس‌های فرزندپروری و تمرین کردن، این مهارت را بدست آورند. والدین زمانی که این مهارت را کسب کنند می‌توانند در لحظه، زمانی که با یک چالش تربیتی مواجه می‌شوند بهترین تصمیم را اتخاذ کنند و به شکل آگاهانه با مسئله و چالش مواجه شوند. والدین باید نیازهای کودکان در هر گروه سنی و روش‌های برطرف کردن درست این نیاز‌ها را بشناسند.همچنین در کلاس‌های فرزندپروری تکنیک‌های بهبود روابط والد فرزند، روش‌های قانونگذاری، شیوه‌های تشویق و تنبیه و... آموزش داده می‌شود. هر والدی یک سبک متفاوتی برای فرزندپروری دارد که در کارگاه‌های فرزندپروری با آموزش‌های موجود هر والدی سبک خودش را پیدا می‌کند و به نقاط ضعف و مشکلات آن پی می‌برد. افراد با آموزش دیدن می‌توانند تغییراتی را در فرزندپروی خود ایجاد کنند. هیچکس با کلاس رفتن و خواندن کتاب‌ها قرار نیست مهارت کسب کند فراموش نکنید که مهارت با تمرین آموخته‌ها به دست می‌آید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام