کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 24 فروردین 1400   Tuesday 13 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 11 آذر 1399

صفحه خبر: فرهنگی

کرونا در آذرماه با نوسانات روزانه‌ای که به ثبت رسانده است، متفاوت ظاهر شده است. مهر و آبان با یک روند صعودی، بیشترین رکوردهای روزانه را در این بیماری ثبت کرده بودند. اکنون پس از نوسانها در آمارهای قرمز و سیاه آذر، چند روزی است که شاهد کاهش آمارهای تلخ و افزایش آمارهای نگران‌کننده از این ویروس در ایران هستیم. این ریزش ناگهانی در کدام بخشهای کرونایی بوده است؟ تلو تلو خوردن‌های آمارهای کرونا چه تفسیری می‌تواند داشته باشد؟
>کاهش قابل توجه شدت کرونا در ایران
به گزارش اقتصادنیوز، نهم آذر ماه راویتگر کاهش قابل توجه شدت بیماری کرونا در ایران بود. بر اساس گزارش‌های وزارت بهداشت و درمان از آمار کرونا در کشور میزان جانباختگان به پایین‌ترین حد خود دریک ماه اخیر رسیدند.
از سوی دیگر شمار بهبودیافتگان این بیماری نیز رکوردی جدید را از بدو ورود کرونا به ایران به ثبت رساند. این در حالی است که تستهای روزانه کرونا هنوز در حال ثبت رکورد است و نسبت ابتلای تجمعی به کل تست در بیشترین مقدار خود قرار دارد. اکنون این رکوردهایی که در نهم آذرماه به ثبت رسیده است چگونه تفسیر می‌شود؟
>رکورد کمترین فوتی در یک ماه گذشته
آمار فوتی‌هایی که روز گذشته به ثبت رسید، از دهم آبان به بعد، کمترین حد فوتی‌ها بود. میزان جانباختگان در این روز نسبت به روز گذشته خود 0.51 درصد کاهش داشته و به 389 نفر رسید. این حد نسبت به یک هفته گذشته نیز منفی 14 درصد و نسبت به ابتدای آذرماه منفی 9.7 درصد ثبت شده است. این دومین روزی است که در مقطع زمانی مورد نظر شمار جانباختگان کرونایی به کمتر از 400 نفر تنزل پیدا می‌کند. این کاهش اما تنها معطوف به فوتی‌ها نبوده است.
>کاهش حد ابتلا در کنار توقف رکورد زنی بیماران وخیم
در نهم آذر ماه شمار بیمارانی که به بیماری کرونا مبتلا شده بودند به 12 هزار و 950 نفر رسید. این رقم نسبت به روز قبل خود
3.4 درصد افت داشت و کاهشی قابل توجه در روزهای اخیر کرونایی به حساب می‌آید. اما مهمترین اتفاقی که در روز جاری به ثبت رسید در خصوص بیماران بدحال کرونایی بوده است. پس از آن که شمار این بیماران رکوردی را در 12 مهر ماه رقم زد در روز‌های بعد از آن همواره بر مقدار آن افزوده شد و تا 54 روز بعد مشغول رکورد زنی بود. این اتفاق جزو نگران کننده‌ترین آمارهای کرونایی بود چرا که احتمال مرگ و میر از دریچه شمار بیماران وخیم می‌گذرد. اکنون در 9 آذر ماه پس از آنکه روز گذشته حد بیماران وخیم به
5 هزار و 865 نفررسیده بود 6 نفر از این تعداد کاسته و به 5 هزار و 859 نفر تنزل پیدا کرد. این کاهش در حقیقت نوار رکورد زنی‌هایی را که این بخش از آمارهای کرونا هر روز به ثبت می‌رساند را
پس از گذشت نزدیک به دوماه قطع کرد. این اتفاق می‌تواند کورسویی از امید را در خصوص مبارزه با این بیماری را زنده نگه دارد. در کنار این کم شدن‌های آمار‌های کرونایی، دو رکورد افزایشی نیز
به ثبت رسید.
>رکورد بالاترین بهبودی روزانه
این پنجمین روزی است که آذرماه شاهد ثبت رکورد در تعداد بهبود یافتگان بر اثر بیماری کرونا بوده است. در 9 آذر ماه این رقم به حدی معادل با 9 هزار و 461 نفر رسید و تقریبا 700 نفر بیشتر از این تعداد در روز گذشته بوده است. مقایسه آمارها در آذر ماه نشان می‌دهد که تعداد افرادی که درمان شده اند، در ماه آذر به صورت متوسط روزی 7.5 درصد افزایش پیدا کرده است که رقم قابل توجهی به حساب می‌آید. اما رکورد افزایشی دیگر امروز از جنس رکوردهای بالا نیست.
>بیشترین تست کرونا با روند صعودی پاسخ‌های مثبت
شمار آزمایش‌ها در این روز به 43 هزار و 396 نفر رسید. این میزان بالاترین حد تست‌های روزانه در کشور از بدو ورود کرونا به ایران تاکنون بوده است. این رقم تقریبا در آذرماه همواره روندی صعودی داشته و بالاتر از 40 هزار نفر به ثبت رسیده است.
در این میان چنانچه تعداد کل مبتلایان به بیماری کرونا را به کل تعداد آزمایشهایی که تاکنون گرفته شده تقسیم کنیم، نشانه‌هایی از شیوع کرونا در ایران را می‌تواند در خود داشته باشد.
در همین خصوص این رقم به حدی معادل با 15.6 درصد رسیده است. مقایسه این رقم از ابتدای آذرماه تا امروز نشان می‌دهد که روند کاملا صعودی بوده است. یعنی در هر روز نسبت ابتلا به تست تجمعی بیشتر از روز گذشته به ثبت رسیده است. اکنون سوال اینجاست که بالایی‌ها و پایینی‌های آمارهای کرونایی چه تفسیری خواهند داشت؟
>سناریوی کاهش آمارهای کرونا
مشاهده آمارهای کرونایی در بخشهای قرمز و سیاه کرونا کاملا نشان از آن دارد که در این روز نسبت به روزهای گذشته شاهد افت و ریزشی در این بخشها بوده ایم. ازسوی دیگر صعود بخش
بهبود یافتگان کرونا هم روی خوش دیگر آمار‌ها در این روز بوده است. اما بر فرض اینکه مبنا را بر صحت آمارهای کرونایی قرار دهیم این که این آمارها در توفان ارقام کرونایی به طرز عجیبی شروع به کاهش در این روز داشته است چه علتی می‌تواند داشته باشد؟
>برای پاسخ به این سوال چهار سناریو را می‌توان مطرح کرد
در سناریوی نخست می‌توان تنها روز گذشته را یک نقطه تصادفی در آمارهای کرونایی دانست. به این معنا که شاید بین تمام روزهای قرمز و سیاه کرونایی این روزِ حداقلی به صورت گذرا تجربه شده است.
در سناریوی دوم می‌توان به اثرگذاری آمارهای تلخ کرونا در مهر و آبان اشاره کرد. به این معنا که آمارهای تلخ و سیاهی که در آبان ماه به ثبت رسید سبب واهمه مردم از همه‌گیری کرونا شده باشد. بنابراین این گزارش و دلهره‌ای که آمارها بوجود آوردند تلنگری بوده تا افراد جامعه به طور خود جوش به رعایت بیشتر موارد بهداشتی و پیشگیری از ابتلا به این بیماری مبادرت ورزند. این امر می‌تواند سبب شود که آمارهای کرونا کاهشی را نسبت به روز‌های قبل خود تجربه کند که در این صورت می‌تواند این کاهش ادامه داشته باشد.
سناریوی سوم اشاره به قدرت تست‌های کرونا می‌تواند داشته باشد. با توجه به آنکه تستهای روزانه کرونایی در بالاترین حد روزانه خود قرار گرفته است می‌توان این کاهش آمارهای تلخ کرونا را با این متغیر نیز توضیح داد. افزایش آزمایش‌ها در هر روز نشان از توجه اشخاص به این بیماری و سهولت دسترسی به تست در روز‌های ابتدایی آذرماه دارد. این مهم سبب شده است که افراد زود‌تر از زمانی که بیماری به اوج خود برسد متوجه آن شوند و اقدامات جدی‌تری را در خصوص برطرف کردن و در مان آن انجام می‌دهند. در نتیجه برای درصد بیشتری از بیماران پیش از آنکه این بیماری به حد وخیم خود برسد درمان صورت می‌گیرد و در عمل شاهد کاهش بیشتر آمار فوتی‌ها و بیماران بدحال و بستری‌ها در زمینه بیماری کرونا هستیم.
چنانچه این سناریو عامل این کاهش بوده باشد نشان میدهد در دسترس قرار گرفتن آسانتر تست و توجه مردم به این بیماری می‌تواند از وخیم‌تر شدن این بیماری بکاهد و اگر این اقدام شدت بیشتری بگیرد می‌توانیم شاهد کاهش جدی‌تری در آمارهای تلخ این بیماری باشیم.
در سناریو چهارم می‌توان به اجرای طرح سیاستگذاری اجتماعی دولت اشاره کرد. هر چند که قضاوت در این مورد هنوز خیلی زود است ولی اگر چنانچه حتی این طرح عاملی برای کنترل این بیماری بوده باشد دو نکته دیگر باز هم مطرح
می‌شود.
یک اینکه آیا پس از برداشتن این طرح باز هم باید شاهد افزایش آمار‌های تلخ کرونایی باشیم؟ در ثانی چنانچه این اثر به این وسعت می‌تواند تاثیر‌گذار باشد چرا این اقدام زودتر در زمانی که آبان ماه شاهد خیز جدی آمارهای کرونایی بودیم
رخ نداد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام