کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 09 اسفند 1399   Saturday 27 February 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 06 آذر 1399

صفحه خبر: سیاسی

عضو کمیسیون امورداخلی و شوراهای مجلس، گفت: به منظور حزبی شدن انتخابات ریاست جمهوری مقرر کردیم هر کاندیدا ۵ مشاور شاخص خود را برای معرفی برنامه‌های او معرفی کند اما افرادی که از سوی احزاب معرفی شوند از شرط معاف خواهند بود.
احمد علیرضابیگی (عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس) در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص آخرین وضعیت طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات، گفت: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات که از طریق صحن مجلس برای پاره‌ای تغییرات به کمیسیون ارجاع شده بود مجددا بعد از اعمال تغییرات لازم به صحن مجلس اعاده شد و اکنون در دستور کار صحن علنی مجلس و در نوبت رسیدگی قرار دارد.
نماینده تبریز درباره تعیین شرایطی برای ثبت‌نام نامزدهای انتخاباتی، اظهار داشت: تلاش ما
در مجلس این بود که بتوانیم با انجام برخی تغییرات انتخابات ریاست‌جمهوری، جلوی تکرار برخی اتفاقاتی که در گذشته رخ می‌داد مانند حضور یک نفر با اسب یا برخی افراد دیگر که شرایط آن‌ها تناسبی با کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری نداشت را بگیریم.
علیرضابیگی در تشریح شرایط تعیین شده، بیان داشت: بخشی از این شرایط کمی و به‌راحتی قابل سنجش است مانند سن کاندیداها که باید در زمان ثبت نام حداقل ۴۵ و حداکثر ۷۰ سال باشد یا تحصیلات متقاضی کاندیداتوری که کارشناسی ارشد و بالاتر درنظر گرفته شده است.
عضو کمیسیون امورداخلی و شوراهای مجلس درخصوص مسئله کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست جمهوری و نظر کمیسیون در این رابطه، گفت: در کمیسیون بحث جنسیت مطرح نشد و اساساً جنسیت به عنوان عامل محدود‌کننده برای شرکت در انتخابات به شمار نمی‌آید.
وی پیرامون مسئله معرفی ۵ مشاور توسط کاندیداها به شورای نگهبان نیز بیان داشت: ما به منظور اینکه بتوانیم انتخابات ریاست جمهوری را یک انتخابات حزبی قرار دهیم که در واقع افراد با دارا بودن شناسنامه حزبی خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری عرضه کنند، مقرر کردیم که نامزدها باید ۵ نفر مشاور شاخص و برجسته خود را که توانایی بیان برنامه‌های آن‌ها را در حوزه‌های مختلف داشته باشند، معرفی کنند اما درمقابل کسانی که از سوی یک حزب معرفی شوند و در انتخابات شرکت کنند نیاز به معرفی پنج نفر مشاور شاخص ندارند.
علیرضابیگی در پایان در پاسخ به این سوال که «تصور می‌کنید این طرح به انتخابات ۱۴۰۰ برسد؟» اظهار داشت: بله این طرح باید حتماً به انتخابات ۱۴۰۰ برسد و دلیلی ندارد که این اتفاق رخ ندهد. ان‌شاءالله شورای نگهبان هم برای تسریع در تصویب و تایید این قانون همت می‌کند تا امکان اجرای این قانون در انتخابات آتی فراهم شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام