کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 17 اسفند 1399   Sunday 7 March 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 آذر 1399

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد – گروه گزارش: پوکی استخوان یا استئوپروز بیماری شایعی است که میلیون‌ها نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری یک مشکل سلامتی است که استخوان‌ها را ضعیف می‌کند و باعث شکننده شدن آن‌ها می‌شود و به طور کلی کیفیت زندگی افراد را کاهش می‌دهد. پوکی استخوان طی چند سال به آرامی گسترش می‌یابد و اغلب تنها پس از مراجعه بیمار به پزشک به دلیل شکستگی استخوان، قابل تشخیص است لذا با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در اینباره با دکتر نیما باقری، متخصص ارتوپد و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفتگو کرده است.
وی در اینباره می‌گوید: به طور کلی بیماری پوکی استخوان را از دو منظر می‌توان مورد بررسی قرار داد؛ اول آن که نوع اول این بیماری که در اغلب افراد شایع است به دلیل افزایش سن ایجاد می‌شود بدین خاطر که با افزایش سن توده استخوانی از بین می‌رود و افراد دچار پوکی استخوان می‌شوند ولی نوع دیگر پوکی استخوان در تمام سنین می‌تواند افراد را درگیر نماید،این بیماری به دلیل ایجاد اختلال در رسوب کردن مواد معدنی در استخوان‌ها ایجاد می‌شود.
دکتر باقری خاطرنشان کرد: روش‌های درمانی هریک ازانواع پوکی استخوان با دیگری متفاوت است. نوع اول پوکی استخوان که اکثرا در افراد مسن مشاهده می‌شود و در خانم‌ها پس ازدوران یائسگی با توجه به تغییرات هورمونی نیز بیشتر مشاهده می‌شود زیرا در این دوران توده‌های استخوانی و در نتیجه بافت استخوانی فرد نیز کاهش می‌یابد که اغلب علایمی از این بیماری در فرد ‌مشاهده نمی‌شود لذا بدین خاطر درصورت وارد شدن حتی یک ضربه کوچک به افراد مسن استخوان شان می‌شکند.
این متخصص ارتوپد ادامه داد: نوع دوم این بیماری به دلیل عدم رسوب مواد معدنی و کلسیم بافت استخوانی کاهش می‌یابد و دیگر آن استحکام لازم را استخوان ندارد و منجر به شکستگی‌های متعدد، درد در استخوان افراد مبتلا می‌شود. وی در پاسخ به این پرسش که " علل عدم رسوب مواد معدنی در استخوان‌ها چیست"، عنوان کرد: ژنتیک، یکی از دلایلی که موجب عدم رسوب مواد معدنی در استخوان‌ها است زیرا جذب مواد معدنی در روده‌ها و افزایش دفع آن از کلیه زیاد ایجاد
می‌شود.
دکتر باقری اظهار داشت: نوع تغذیه هم در ایجاد بیماری پوکی استخوان نقش بسیارمهمی‌دارد بدین صورت که احتمال اینکه فرد بر اثر کاهش مصرف لبنیات، غلات و ویتامین D به این بیماری مبتلا ‌شود، بسیار است.وی بیان کرد: با توجه به اینکه یکی از منابع مهم ویتامین D، قرار گرفتن در زیر نور خورشید است که در کشور ما به دلیل تماس کم با نور آفتاب، کمبود این نوع ویتامین، به خصوص در خانم‌ها به دلیل نوع پوشش بیشتر مشاهده می‌شود که می‌تواند کمبود کلسیم و ضعف در استخوان‌ها را در پی داشته باشد.
این متخصص ارتوپد در ادامه، راه‌های تشخیص بیماری پوکی استخوان از نوع اول را اینگونه مطرح کرد:خانم‌ها بعد از ‌ 60 سالگی و در دوران یائسگی برای تشخیص و پیشگیری این بیماری خاموش هر پنج سال یکبار باید آزمایش سنجش تراکم استخوان را انجام دهند و آقایان نیز در صورت بروز شواهدی از پوکی استخوان باید این آزمایش را انجام داده تا در صورت ابتلا به این بیماری از پیشروی آن جلوگیری شود. وی در مورد تشخیص نوع دوم بیماری پوکی استخوان ابراز کرد: افرادی که به کمبود مواد معدنی در استخوان‌ها مبتلا هستند باید با انجام آزمایش خون که در آن سطح کلسیم، فسفر، ویتامین D مورد بررسی قرار می‌گیرد، به وجود این بیماری پی برده و آن را باید سریعا درمان کنند.دکتر باقری در ادامه "علایم پوکی استخوان را اینگونه تشریح کرد: علایم پوکی استخوان مختلف است که مهمترین آنها عبارتند از ضعف، بی‌حالی، دردهای پراکنده در ناحیه استخوان می‌باشد.وی در مورد راه‌های جلوگیری از پوکی استخوان اظهار کرد: مصرف منظم مواد معدنی، لبنیات، قرار گرفتن در معرض آفتاب، پیاده روی 5 الی 10 دقیقه‌ای زیر نور آفتاب، مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم و در صورتی که شخص به آن حساسیت دارد از مکمل غذایی حاوی کلسیم استفاده کند می‌تواند از ابتلا به بیماری پوکی استخوان پیشگیری کند. این متخصص ارتوپد اضافه کرد: برای افراد مسن ورزش و فعالیت منظم و مصرف منظم لبنیات، تشخیص به موقع پوکی استخوان و شروع به موقع اقدامات درمانی، برای درمان و پیشگیری بیماری پوکی استخوان موثر است. وی توصیه کرد: در صورت ایجاد بیماری پوکی استخوان‌، افراد باید سریعا مراحل درمان را آغاز کنند تا از عواقب جبران ناپذیر آن جلوگیری گردد زیرا شکستگی‌هایی که در اثر پوکی استخوان ایجاد شود هم درمان آنرا مشکل‌تر می‌کند و طول عمر افراد را نیزکاهش می‌دهد لازم است که افرادی که در گروه خطر قرار دارند یعنی خانم‌ها پس از یائسگی و آقایان بعد از ‌60 سالگی حتماً به پزشک مراجعه کرده و آزمایش سنجش تراکم استخوان را جهت اطمینان انجام دهند.دکتر باقری در پایان گفت: درمان پوکی استخوان مبتنی بر معالجه و پیشگیری از شکسته شدن استخوان‌ها و استفاده از دارو برای تقویت استخوان‌های فرد است.تصمیم در مورد اینکه آیا شما به درمان نیاز دارید یا خیر، بستگی به خطر شکستن استخوان در آینده دارد. این امر به چندین عامل مانند سن، جنس و نتایج اسکن تراکم استخوان شما بستگی دارد.در صورت نیاز به درمان، پزشک می‌تواند ایمن‌ترین و موثرترین برنامه درمانی را برای شما
پیشنهاد کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام