کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 16 اسفند 1399   Saturday 6 March 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 04 آذر 1399

صفحه خبر: زندگی

پژوهشگران اسپانیایی، روش جدیدی را ابداع کرده‌اند که می‌تواند سرطان روده بزرگ را به صورت غیرتهاجمی تشخیص دهد.به گزارش ایسنا، پژوهشگران یک روش جدید غیرتهاجمی را برای تشخیص و پیشگیری از سرطان روده بزرگ ابداع کرده‌اند که ترکیبات آلی سبک را در نمونه‌های مدفوع بررسی می‌کند. پژوهشگران در این پروژه، سه زیست‌نشانگر مرتبط با تومور سرطان روده بزرگ را شناسایی کرده‌اند. تخمین زده می‌شود که امکان ابتلا به این تومور در یک فرد میانسال، پنج درصد است. روشی که پژوهشگران ارائه داده‌اند، مبتنی بر نوعی فناوری است که در همین دانشگاه ابداع شده و می‌توان از آن برای بررسی آلاینده‌های آب به کمک آهن‌ربا و اکسید گرافین مغناطیسی استفاده کرد.پژوهشگران دریافتند که شاید بتوان از این فناوری برای ابداع یک روش جدید تشخیص سرطان روده و پیشگیری از آن استفاده کرد. آنها برای رسیدن به این هدف، نمونه‌های مدفوع بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ و افراد سالم را جمع‌آوری کردند."میرن آلوستیزا" از پژوهشگران این پروژه گفت: این روش در مقایسه با "آزمایش‌های ایمونوشیمیایی مدفوع" (FIT) که خون پنهان در مدفوع را شناسایی می‌کند، به استخراج، شناسایی و تعیین کمیت مواد شیمیایی در مدفوع می‌پردازد. این روش می‌تواند حساس‌تر باشد و افراد بیمار را به صورت موثرتری شناسایی کند."آنتونیو کانالز" از پژوهشگران این پروژه گفت: ما در آزمایش‌های خود دریافتیم که سه ماده شیمیایی موسوم به "پی-کرسول"، " ایندول" (1H-indol) و "3(4H)
‏-dibenzofuranone" هم در افراد سالم و هم در افراد بیمار وجود دارند اما سطح آنها با یکدیگر متفاوت است.بررسی‌ها نشان داد که بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ نسبت به افراد سالم، سطح بالاتری از پی-کرسول و 3(4H)-dibenzofuranone و همچنین سطح پایین‌تری از ایندول را در خود دارند."رودریگو جوور"، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما مطمئن نیستیم که چرا تراکم این دو ترکیب سبک در بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ بالاتر است اما دو احتمال را در نظر داریم. یکی از احتمالات این است که خود تومور، موادی را ترشح می‌کند که تراکم این ترکیبات را افزایش می‌دهند. دومین احتمال، این است که افزایش ترکیبات سبک، با تفاوت میکروبتا در بیماران مبتلا به سرطان و افراد سالم مرتبط است. احتمال دوم قوی‌تر است اما ما هنوز در مورد آن مطمئن نیستیم.آلوستیزا گفت: پی-کرسول، ترکیبی است که در اثر تخریب "آمینواسیدهای آروماتیک" مانند "تیروزین" و "فنیل‌آلانین" به وجود می‌آید. "لورنا ویدال" از پژوهشگران این پروژه گفت: افزایش پی-کرسول می‌تواند در اثر جذب پایین آمینواسیدهای آروماتیک، یک رژیم غنی از پروتئین، داشتن استعداد ژنتیکی نوعی سرطان، التهاب و تغییر در میکروبیوتا پدید آید.این روش تشخیصی جدید می‌تواند مکملی برای راهبردهای کنونی پیشگیری و تشخیص سرطان روده بزرگ باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام