کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 11 آذر 1399   Tuesday 1 December 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 02 آذر 1399

صفحه خبر: سیاسی

مجید ابهری‪-‬ روابط هرفرد با دیگران از روابط اقتصادی و ارتباطات اجتماعی تا رفت وآمد‌ها و داد و ستدها و دوستی‌ها واختلافات، تحت تاثیر قواعد وضوابطی هستند که به آنها روش و سیاق زندگی و یا آنطورکه معمول است، سبک زندگی می‌گویند. از نگاه جامعه شناختی، تغییرات در زیر ساخت‌های اجتماعی باید مبنای تغییر و دگرگونی در نگاه به کلیه سطوح و جوانب باشد و گرنه این مفاهیم منجربه تحولات کارساز نخواهند شد. هنوز بسیاری از هموطنان سبک زندگی در دوران جنگ تحمیلی را فراموش نکرده اند. یعنی مقدار معینی از مواد غذایی به طور ماهیانه یا هفتگی برای هر فرد ودر مجموع برای هر خانواده در نظر گرفته شده که به وی تحویل می‌گردد و مازاد بر آن باقیمت‌های متفاوت (گرانتر) به او فروخته می‌شود. هرچند این روش در سیستم‌های سوسیالیستی تجربه موفقی در تداوم یک نظام سیاسی خواهد بود وبرهمین اساس این بارهم تکرار شد. روش کوپنی حداقل این امتیاز را داشت که مدیران ارشد اطمینان داشتند که حداقل این سهمیه به دست محرومترین افراد خواهد رسید. متاسفانه نظام کوپنی با حاشیه‌های مالی وبرخورد‌های ماکیاولی توانست برای عده‌ای مخصوص، پول‌های کلانی به ارمغان آورد. هر چند، از نظر روحی وروانی حضور کرونا وآسیب‌های ناشی از آن موجب بروز نوعی از افسردگی و انزوا در جوامع گردید. خوشبختانه بخشی از هموطنان علیرغم زیان‌های مالی وکسادی اقتصادی، با اندک بهانه‌ای دست به تولید شادی وهیجان می‌زنند. نمیدانم چرا یک عده شادی بدون پول و یا هیجان کم هزینه بلد نیستند وفقط با هزینه‌های گزاف قادر به تولید نشاط هستند. در این میان به نظر می‌رسد ترافیک خسته‌کننده جاده شمال در کنار هزینه‌های آزار دهنده،اجازه نمی‌دهد افراد از تعطیلات خود لذت ببرند. از طرفی هم ایجاد ترافیک وزحمت برای مردم بومی واقعا به معضلی دشوار تبدیل شده است. بعضی از هموطنان از نقاط تفریحی وجذاب و زیبای کشور انگار فقط چالوس ونوشهر را بلد هستند در حالی که نقاط و روستاها وشهرهایی در ایران وجود دارد که فقط با مناطق سوئیس یا آفریقا قابل مقایسه می‌باشد. فارغ از این نکات، کرونا به نوعی سبب تغییر سبک زندگی افراد شده است. مثلا وسواس برخی از خانم‌ها در ضدعفونی کردن. با این حال لازم است که تکرار شود که شستشوی دستها وصورت هر ۲۰دقیقه یکبار ضامن سلامت فرد می‌باشد. عدم استفاده از خوراکی‌های روباز ودر معرض غبار به طرز چشمگیری از آمار مبتلایان به کووید ۱۹ می‌کاهد. زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی که جای خود دارد. یکی از عادات اخلاقی در
بین خانواده ها،جمع شدن دور هم به بهانه‌های مختلف می‌باشد. در حالی که اینگونه تجمیع‌ها جز به چالش کشیدن جان وسلامت حاضرین نتیجه دیگری نخواهد داشت و از همه مهم‌تر سفرهای کوتاه مدت جز به چالش کشیدن جان وسلامت دیگران نتیجه دیگری نخواهد داشت. ارسال و دریافت غذا به بهانه دوست داشتن یکی از باورهای غلط وخطرناک در بین ما می‌باشد که باید دراین دوران متوقف گردد.اما یکی از نکاتی که متاسفانه کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد دعوت از افراد مختلف به عنوان کارشناس یا صاحب نظر می‌باشد.در همین جلسات چه در صدا وچه در سیما بعضی از این عزیزان گاهی حرفایی زده وتجویز‌هایی می‌کنند که خواب را بر بوعلی سینا و حکیمان برتر حرام می‌کنند. مثل همین تنقیه گلاب و بخور سقز و عنبر نسا که این اقلام اگر بیماری را عمیق‌تر نکند خبری از شفا نخواهد داد.درحال حاضر عده‌ای که تهی از ایمان و وجدان هستند با تولید وعرضه اقلام تقلبی از قرص ودارو تا اقلام گیاهی و بعضا تاریخ گذشته با جان وزندگی دیگران به خاطر پول بازی می‌کنند.هموطنان محترم در اینگونه موارد با مشاوره وکسب نظر از پزشکان متخصص وشریف جان خود ودیگران راخطر نیندازند. به هر حال بلایی رسیده وهمه ما را به چالش کشیده که باید درمقابل آن از خود وعزیزانمان حراست نماییم.غفلت در این موارد نتایجی به بار خواهد آورد که نه تنها قابل جبران نمی‌باشند بلکه خسارات وحشتناکی به بار خواهند آورد. رعایت واجرای دستورات تخصصی کمترین نتیجه‌اش حفظ جان افرادی است که برای ما عزیز می‌باشند. قطعا با رعایت دستورات بهداشتی و توکل به خدا از این چالش خطرناک نیز عبور کرده وبه روزهای شاد وسلامت خواهیم رسید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام