کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 دی 1399   Sunday 17 January 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 آبان 1399

صفحه خبر: سیاسی

میرمعینی معتقد است کف شاخص در هر حالتی از یک میلیون و صدهزار پایین‌تر نخواهد آمد تنها عاملی که شاید شاخص را از کانال یک میلیون و صد هزار خارج کند
بحث مشکلات داخلی و جنگ خواهد بود! اما وجه تلخ ماجرا این است؛ بورس هیچ کمکی به تولید نکرده و گویی نخواهد کرد!
آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: سوم شهریور 99 یعنی 60 و چند روز قبل در گفتگویی با یک کارشناس بورس؛ پیش‌بینی کرده بودیم که افت شاخص‌ها بین یک میلیون تا 1.2 میلیون را نیز تجربه خواهد کرد ـ در مطلبی با عنوان:«پول از بورس خارج نمی‌شود تبخیر می‌شود» ـ و بالاخره این اتفاق افتاد و شاخص روی عدد یک میلیون و 280 جاخوش کرد.
در این 60 و چند روز، دولت بازهم یک عرضه ی اولیه ی سنگین داشت ـ دارا دوم یا همان پالایشی یکم ـ که هنوز بازگشایی نشده است، همچنان از کمک صندوق سرمایه‌گذاری به بورس خبری نیست، نوسان‌گیری محدود و ممنوع شده است، حقوقی‌ها همچنان روی ریلی که در حرکت بوده‌اند در حرکت هستند و سبدگردانی هم آن چنان که انتظار می‌رفت تاثیری روی بازار نشان نداد اما در کنار همه ی این ها، میرمعینی در تحلیل کلی‌ای که ارائه می‌دهد، چشم اندازهای بورس را به شرط و شروطی روشن و امیدوار کنند می‌بیند.
پیش‌بینی نکردم واقعیات حاکم بر بورس را گفتم
دکتر سیدحمیدمیرمعینی نخست به پیش‌بینی شهریورماه خود اشاره کرده می‌گوید: بیش بینی بنده برای این روند رو به نزول با توجه به واقعیات اقتصادی، شرایط سیاسی و خوش بینی‌هایی که وجود داشت انجام شد. و هم چنین بر اساس شناخت بازار و حرکت‌های توده‌ای به وجود آمده و با توجه به تجربیات گذشته بیان کردیم که بازار تا آن محدوده افت پیدا می‌کند
و کرد.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه می‌دهد: شاید اگر در طول دو ماه گذشته اتفاقات سیاسی خاصی می‌افتاد یا مثلا واکسن کرونا کشف می‌شد و اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار می‌داد وضعیت‌مان خیلی بهتر بود. اما به هر حال هم بر اساس واقعیات اقتصادی داخلی هم بر اساس شرایط ارزی هم بر اساس موضع‌گیری‌های سیاسی، تحول خاصی را در اقتصاد شاهد نبودیم و همان طور که پیش‌بینی می‌شد باید منتظر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشیم که ببینیم چه اتفاقی می‌افتد و سپس سیاست‌گذاری‌های جدید بر اساس سناریوی‌های مختلف اعمال کنیم.
> چند سناریوی بورسی و انتخابات آمریکا
میرمعینی می‌افزاید: متاسفانه فشار اقتصادی هر روز بیشتر می‌شود و ممکن است به مرزی برسد که غیر قابل جبران باشد و افراد نتوانند استراتژی بقا را حفظ کنند. اما اکنون در خیلی از موارد به مرزهای ارزندگی سهام رسیدیم. اتفاقاتی که در زمینه اقتصادی افتاده است مثل بحث افزایش نرخ ارز، رشد بازارهای موازی و انتظارات تورمی بازار، علی رغم اینکه در 5 ماه اول رشد بالایی را تجربه کرد که البته دور از منطق و تحلیل بود مخصوصا در برخی از صنایع و نهادها، دوباره برگشت و به یک ارزندگی رسید. بعد از برگزاری انتخابات آمریکا صرف نظر از شخص پیروز، در یک ماه آینده به نظر افزایش شاخص تا یک میلیون پانصد را شاهد خواهیم بود.
> ترامپ یا بایدن؟! بازار بورس واکنش نشان خواهد داد
وی ادامه می‌دهد: البته با روی کار آمدن هر کدام از این کاندیداها محرک‌های بازار متفاوت خواهد بود. احتمالا با روی کار آمدن ترامپ ابتدا یک روند رو به کاهش بین پانزده تا بیست درصد را دوباره خواهیم داشت و بعد رو به رشد خواهد بود و شاخص تا یک میلیون و صد هم افت پیدا خواهد کرد. اما بعد از آن بر اساس تغییرات و تحرکات در بازارهای موازی افزایش انتظارات تورمی و همین طور افزایش نرخ ارز دوباره بازار سهام رو به رشد
خواهد بود.
> ترامپ بماند بورس پرریسک خواهد شد
این کارشناس بازار سرمایه معتقد است: اما در دوره ترامپ بازار بسیار پرریسک و پرتلاطمی پیش رو خواهیم داشت. خیلی نمی‌توان بر روندها تکیه کرد به دلیل اینکه هر زمان امکان دارد اتفاق و تحرک، تنش خاصی و یا نه توافق خاصی شکل بگیرد و اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی زیاد خواهد شد و این مسئله ریسک بازار را افزایش خواهد داد و نسبت تغییرات و نوسان بازار را خیلی بالا خواهد بود. بنابراین ما وارد یک دوره بسیار پر ریسک و پرنوسان خواهیم شد از طرف دیگر هم اتفاقا امکان دارد در این بازار شاخص بالایی هم کسب شود اما این مسئله به سطوح ریسکی که هر سرمایه‌گذار می‌تواند بپذیرد
بستگی دارد.
> بایدن بیاید بورس با رشد آغاز خواهد کرد
میرمعینی اظهار می‌دارد: اگر بایدن برنده رقابت باشد در دوهفته اول حداقل یک روند رو به رشد بیست تا بیست و پنج درصدی شاخص را حتما خواهیم داشت. از طرف دیگر بازارهای موازی افت خواهند کرد و نگاه‌ها دوباره به بازار سرمایه افزایش خواهد یافت اما این بار بعد از یک رشد بیست درصدی برمی گردیم به این مسئله که کدام صنایع بیشتر می‌تواند در صورت انجام مذاکره و باز شدن دریچه‌های جدید تحت تاثیر مثبت قرار گیرد. در این زمان صنایعی که ناشی از افزایش نرخ ارز رشد می‌کردند و منتظر نرخ ارز کالای اساسی بودند خیلی جای رشد نخواهند داشت. در زمان آقای بایدن تلاطم بازار خیلی کمتر خواهد بود و احتمالا یک روند رشدی منطقی را در بازار سرمایه طی خواهیم کرد. همه این مسائل بستگی به شرایط سیاسی و مذاکرات و نحوه تعامل ایران با آمریکا دارد که به مرور محقق می‌شود. این دو رویکرد مختلف است اما آنچه که مشخص است کف شاخص در هر حالتی یک میلیون و صدهزار تا خواهد بود. تنها عاملی که شاید شاخص را از کانال یک میلیون و صد هزار تا خارج کند بحث مشکلات داخلی و جنگ خواهد بود.
> بازار سرمایه ما یک بازار پر مشکل و ناقص است
این کارشناس بازار سرمایه ضمن اذعان به این مسئله که:«اتفاقاتی که رخ داد به دلیل کنترل شاخص‌های اقتصادی بود. مثل قیمت‌گذاری ها، تعیین نرخ سود بانکی و سیاست‌های پولی» ادامه می‌دهد: بازار سرمایه ما یک بازار پر مشکل و ناقص است هم در زیرساخت‌ها و هم در محورها و وظایف ذاتی و رسالت‌هایی که دارد. تجربه ما در طول چندین سال گذشته ثابت کرده که تا الان عملکرد بازار سرمایه و بورس در اقتصاد کشور مناسب نبوده است. دوره‌هایی هم که مورد اقبال قرار گرفته عمدتا به بازی ارقام روی تابلو بورس ختم شده است و جریان نقدینگی که سمت بازار آمده هیچ تغییر معناداری در اقتصاد کشور نگذاشته است و رسالت اصلی که سهام باید انجام می‌دادند و پول را وارد چرخه تولید کنند و تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی را انجام دهند اتفاق نیفتاده است. هرچند دوره‌های رونق خوبی هم داشته‌ایم ولی به دلیل نواقص و ضعف‌هایی که در ساختار بورس است و همیشه هم علی رغم همه هشدارها با خود یدک می‌کشد شاهد کاهش آن هستیم.
> بورس را نه یک ساله که سه ساله بررسی کنید
دکتر سیدحمید میرمعینی در پایان خاطرنشان می‌کند: متولیان امر هم به این نصایح و هشدارها توجهی نکرده‌اند یا به دلیل عدم داشتن انگیزه یا واقعا به یاد نداشته اند. مسئولان مربوطه با نگاه استراتژیک چند ساله و با توجه به رسالت‌های بازار سرمایه و با حمایت‌های دولتی باید یک برنامه جامع استراتژیک برای بازار تدوین کنند که تا به الان اینگونه نبوده است. اما در مورد مردم هم باید بگویم از این بازار باید خیلی درس گرفته باشند که همیشه روند مدام مثبت بازار را تاکنون نداشتیم و همیشه بازار ما تحت تاثیر وقایع و اخبار مختلف قرار دارد و نوسان جزء ذاتی
آن است.
> چند توصیه
بنابراین ریسک آن بالا است و باید به چند نکته اساسی توجه کنند
ـ اول اینکه توصیه نمی‌کنم افرادی که زیر سه سال تجربه در بازار سرمایه دارند به صورت مستقیم وارد بازار شوند چون در یک دوره مثلا یک ساله تمام متغیر‌ها ممکن است اتفاق نیفتد اما در سه سال تمام متغیرهای تکرار شونده حتما اتفاق خواهد افتاد.
ـ مسئله دوم مبتنی بر بند اول نهاده‌های خدمات مالی مشاوره‌ای وجود دارند از جمله صندوق‌های سرمایه گذاری، شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سبدگردان که مدیریت‌های حرفه‌ای‌تر در بورس دارند و افراد فاقد تجربه از این شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند.
ـ نکته سوم حتما پول مازاد خود را وارد این بازار کنند و هیچ‌گاه از محل بدهی، وام و فروش دارایی خود اقدام برای ورود به بازار بورس نکنند.
ـ دوره سرمایه‌گذاری شان حتما مشخص باشد.
ـ هم چنین اینکه روحیات شان چقدر تحمل ریسک دارد را شناسایی کنند و تا همان میزان ریسک کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام