کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 دی 1399   Sunday 17 January 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 30 مهر 1399

صفحه خبر: اقتصادی

با وجود آنکه مهلت واریز وجه برای متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن دو بار تمدید شده، شواهد و قرائن حاکی از آن است که بخش قابل توجهی از متقاضیان نسبت به افتتاح حساب اقدام نکرده اند.
به گزارش ایسنا، با عبور از بازه زمانی ۱۵شهریورماه که آخرین مهلت واریز وجه طرح اقدام ملی مسکن بود مشخص شد برخی افراد واجد شرایط طرح اقدام ملی مسکن به هر دلیل افتتاح حساب نکرده اند، لذا وزارت راه و شهرسازی تا پایان شهریورماه به این افراد مهلت داد. شهریورماه هم به پایان رسید و اغلب متقاضیان نسبت به تکمیل آورده و حتی افتتاح حساب اقدام نکردند. به همین دلیل وزارت راه و شهرسازی برای مرتبه سوم به این افراد فرصت داد و آخرین مهلت افتتاح حساب و واریز وجه را ۳۰مهرماه اعلام کرد. یعنی فردا این فرصت برای متقاضیان اولیه به پایان می‌رسد اما گویا هنوز بسیاری از افراد نسبت به واریز وجه یا حتی افتتاح حساب بی‌توجه هستند.
با اینکه وزارت راه و شهرسازی چندین بار هشدار داده که در صورت عدم تکمیل آورده، متقاضیان واجد شرایط حذف و از لیست رزرو جایگزین آنها خواهد شد هنوز این اقدام انجام نشده و باید ببینیم با اتمام ضرب الاجل سه باره این اقدام انجام خواهد شد یا خیر. مبلغ آورده اولیه حدود ۴۰میلیون تومان است.
اما آمار و شواهد گویای آن است که بخش قابل توجهی از افراد به دلایلی همچون عدم توانایی مالی نسبت به تکمیل آورده اقدام نکرده اند. به طور مثال از بین ۱۳۸هزار واحد تعریف شده برای شهرهای کمتر از ۱۰۰هزار نفر که مسئولیت اجرای آن بر عهده بنیاد مسکن گذاشته شده تا کنون فقط ۲۵هزار متقاضی افتتاح حساب کرده و واریز وجه داشته اند. وزارت راه و شهرسازی آمار به روزی میزان افتتاح حساب در روزهای اخیر را اعلام نکرده اما تا ۱۶مهرماه از کل ۴۰۰هزار واحد تعریف شده فقط ۱۱۵هزار نفر اقدام به بازگشایی حساب کرده بودند؛ آن هم پس از هشدارهایی که مرتبا مبنی بر حذف متقاضیان بدحساب اعلام شد.
در روزهای اخیر میانگین قیمت هر متر مربع مسکن ملی ۲.۷میلیون تومان بر اساس هزینه‌های سه ماهه دوم سال جاری اعلام شد؛ هرچند برخی کارشناسان معتقدند که به دلیل نوسانات قیمت مصالح ساختمانی که طی ماههای اخیر اتفاق افتاده با این مبالغ نمی‌توان طرح اقدام ملی را جمع کرد.
به جز آورده متقاضیان که در مرحله اول حدود ۴۰میلیون تومان است ۱۰۰میلیون تومان وام هم با نرخ سود ۱۸درصد و دوره بازپرداخت ۱۰ساله به هر واحد تعلق می‌گیرد. مبلغ ماهانه هر قسط در روش ساده یک میلیون و ۸۰۱ هزار تومان و سود آن ۱۱۶میلیون تومان است. در روش بازپرداخت پلکانی مبلغ قسط در سال اول ماهانه یک میلیون و ۶۴۰هزار تومان است که در سال دهم به ماهانه ۲ میلیون و ۱۴۰هزار تومان افزایش می‌یابد. میزان سود تسهیلات در این روش پرداخت حدود ۱۲۵میلیون و ۵۰۰هزار تومان خواهد بود.
شهریوماه سال گذشته طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس جمهور کلنگ زنی شد. اولین واحدها از این پروژه ۴۰۰هزار واحدی به روزهای افتتاح نزدیک شده و بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی روز اول آبان ماه، پروژه‌های آماده شده مسکن ملی در ۴بخش با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد. پیش از این وزارت راه و شهرسازی تیرماه و مرداد ماه را زمان افتتاح مسکن ملی اعلام کرده بود که بنا به دلایلی از جمله شیوع ویروس کرونا محقق نشد. گفته می‌شود در شهر جدید پرند ۱۲۴۶واحد مسکن ملی، در هشتگرد ۹۶واحد و در گلبهار ۳۰۰واحد با ارزش حدود ۵۲میلیارد تومان آماده افتتاح است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام